‘Çip krizi sürüyor, her gün toplantı var’

Professional

New member
Otomotiv bölümünün ayda bir yaptığı tedarik toplantılarını günde bir yaptığının altını çizen Yenigün, “Geçtiğimiz yıl dünyada 10.3 milyon adet araç çip krizinden dolayı üretilemedi. Yılbaşında niçinse bölümde bir optimistlik oldu ancak üretim tarafında bir şey değişmedi. Çip krizi devam edecek. Her akşam tedarik zinciri toplantıları yapıyoruz ve her gün farklı bir tablo çıkıyor ortaya. Birinci altı ay bu biçimde gidecek. Altıncı aydan daha sonra bir ölçü iyimserliğimiz var. 2023’ün birinci çeyreği sonundan itibaren de ömrün olağana dönebileceğini değerlendiriyoruz” sözlerini kullandı.

SIFIRDA FİYATLARI MALİYET ARTTIRIYOR

Basın mensuplarıyla bir ortaya geldiği yıl kıymetlendirme toplantısında sıfır araç tutarlarınıdaki artışa da değinen Yenigün, “Sıfırdaki fiyat artışında , enflasyon ve vergi üzere biroldukça etken var fakat şu anda en büyük artışı girdi maliyetleri oluşturuyor. Bölümün maliyetleri yüzde 100 ila 300 içinde artmış durumda. Örneğin, bir aracın yüzde 20’si sacdan üretiliyor. Son bir yılda ithal sac fiyatı yüzde 106, yerli sac fiyatı yüzde 274 arttı. Öbür yandan, devletin elektrik ve doğalgaz fiyatlarındaki artışı vatandaşı korumak için endüstriye yansıtması da artışlar da tesirli oldu. Bu da aslında araç meblağlarına yani bir daha vatandaşa yansıdı. Sıfır araçta sırf kurdan kaynaklı artışı geri çektiler. Bu da olağandışı bir durumdu bence. Girdi maliyetleri enflasyonla ilgili artışlar ise yerinde kaldı” diye konuştu.

KG BAŞI 10.62 DOLAR

Türkiye’nin ihracat fiyatında epey önemli bir artış yakaladığını da kaydeden Yenigün, “İhracatımız az da olsa arttı ancak ihracat fiyatında fazlaca önemli artış var. İhracatın kg başına kıymeti 10.62 oldu ve bugüne kadarki en yüksek düzeyine ulaştı” bilgisini verdi. Toplam otomotiv sanayi üretiminin 1.3 milyon adede oturduğunu aktaran Yenigün, “Sanayimizin 2 milyon adetlik kapasitesi var. Kapasiteyi ne kadar fazlaca değerlendirirsek memleket için o kadar uygun iş yapmış oluyoruz. Ticari araç ve traktörde önemli artışlar var. Ağır ticari araç kümesinde bilhassa kamyonun kapasitesi yeterli durumda” dedi. Yenigün, otomotiv endüstrinin 2021 yılında 658 milyon doların üzerinde yatırım yaptığını ve bunun 408 milyon dolarının yeni model yatırımları olduğunu ekledi.

TÜRKİYE 1.3 MİLYON ARAÇ ÜRETTİ

OSD, yıllık kıymetlendirme toplantısında 2021 yılına ait üretim ve ihracat datalarını de deklare etti. Buna göre, 2021 yılında toplam üretim 2020 yılına nazaran yüzde 2 azalarak 1 milyon 276 bin 140 adet, araba üretimi ise yüzde 8 azalarak 782 bin 835 adet oldu. Traktör üretimiyle bir arada toplam üretim ise 1 milyon 331 bin 643 adede ulaştı. bu vakitte, otomotiv ihracatı 2020 yılına göre adet bazında yüzde 2 oranında arttı ve 937 bin 5 adet olarak gerçekleşti. Araba ihracatı ise yüzde 5 oranında azalarak 565 bin 361 adet oldu. Geçen yıl 29.9 milyar dolar kıymetinde ihracat yapan otomotiv sanayii, toplam ihracattan yüzde 13 oranında hisse alarak, 16. yılında da Türkiye ihracatında tepedeki yerini korudu. Ayrıyeten, otomotiv endüstrisinin 2021 yılı kapasite kullanım oranı yüzde 65 olarak gerçekleşti.