Çaykur çay tohumundan yağ üretmeyi başardı

Professional

New member
ÇAYKUR, gerçekleştirdiği Araştırma-Geliştirme (AR-GE) faaliyetleriyle çay tohumundan yağ üretimi yapmaya başlayacak.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) siyah çayın akabinde çıkardığı yeşil çay, beyaz çay, Matcha çayı üzere mamüllerin yanı sıra AR-GE çalışmalarının sonucunda çay tohumundan üretilecek olan yağ ile üreticisinin ve tüketicisinin karşısına çıkacak.


“YAĞ UZAKDOĞU’DA KULLANILIYOR”

Çay tohumunda yağ üretimi üzerinde çalıştıklarını kaydeden ÇAYKUR Genel Müdürü ve İdare Şurası Lideri Yusuf Ziya Alim, “Uzakdoğu’da bu yağ kullanılıyor. Kozmetik alanında, yemeklerde de epeyce faal faydalı zeytinyağına muadil bir yağ elde ettik. Maliyet konusunda farklı ne olabilir diye çalışmalarımız devam ediyor.


“SÜPER KRİTİK MAKİNEDE ÜRETTİK”

Kozmetik endüstride birinci etapta girme talihimiz çok yüksek. Fakat çay tohumundan kaliteli bir yağ elde ediliyor. Bunu üstün kritik makinemizde ürettik. Cilt büsbütün bu yağı emiyor. Çok farklı özellikleri var. İnşallah bu hususta da argümanlı bir biçimde çalışacağız. Çayın yanında ayrıyeten tohumun iktisadi manada farklı bir yanını üreticilerimize sağlamış olacağız. Biz bununla farklı şeylerde düşünüyoruz lakin birinci etapta çay tohumunun yağını çıkartıp hem kozmetik endüstride tıpkı vakitte başka biçimde kullanmaya çalışacağız” formunda konuştu.


“KURUM TARİHİNDEKİ EN YÜKSEK RAKAM”

Alim, üreticilerden 860 bin ton yaş çay aldıklarını, 157 bin 850 ton da kuru çay satışı gerçekleştirerek kurum tarihinde en yüksek alım ve satım sayıları ile son derece verimli bir yılı kapattıklarını lisana getirerek AR-GE faaliyetlerine ehemmiyet verdiklerini kaydetti.

Alim, “Yurt içi ve yurt haricinde pazar hissemizi artırarak eser çeşitliliğini geliştirmeye devam ederken katma kıymetli yeni eserler üretme ve bölge iktisadımızı ek katkılar sağlama konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Siyah, yeşil ve beyaz çaylardan oluşan 110’u aşan çeşidin yanı sıra yeşil çay katkılı helva, makarna, pudra, detoks çaylarımızın yanı sıra çay tohumundan yağ üretimi için de çalışıyoruz” dedi.


“MATCHA LATTE 3’Ü BİR ORTADA ÇAY”

Çaydan farklı eserler üretmeye çalıştıklarını söyleyen Alim, “Bu yıl matcha latte diye 3’ü 1 ortada çay formunda bir içeceğimiz çıkacak. Yeşil çaylı makarna, yeşil çaylı helva, yeşil çaylı detoks eserlerimiz de var. Evvelki yıl 4 ton yeşil çay pudrası satmıştık. Geçen yıl ise 6 tona çıkmış olduk. Matcha latte ile bir arada bu sayı 30 tonlara çıkacak. Yeşil çayın sıhhat ortasında faydalı, kıymetli bir eser olduğu bir sefer daha bu eserlerimizle ortaya çıkmış olacak. Bu manada AR-GE çalışmalarımız her geçen gün farklı biçimde devam ediyor” diye konuştu.