Bu kendinizi savunmanın en iyi yoludur

Emel

Global Mod
Global Mod
Bölgesel bir trene yapılan bıçaklı saldırı bir şeyi gösterdi: Saldırılar her yerde olabilir. Böyle bir durumda kendimi nasıl savunurum?


Pazartesi akşamı Saarland'da bölgesel bir trene düzenlenen bıçaklı saldırıda 21 yaşındaki bir adam ağır yaralandı. Saldırı, trenin Saarbrücken ana istasyonunda durmasından kısa süre önce meydana geldi. Fail, tren durduğunda trenden kaçtı (her şeyi burada okuyun).


Böyle bir durumda hayatınızı nasıl koruyabileceğinizi merak mı ediyorsunuz? t-online bu konu hakkında koruma ve savunma uzmanı Marcel Jardinier ile konuştu.


İsrail'in savunma sistemi Krav Maga'yı Berlin'de başantrenör olarak öğreten Marcel Jardinier, toplu taşıma araçlarıyla seyahat ederken asla pencere kenarına oturmuyor. Neden? “Pencereye sıkıştınız. Köşeden bu kadar çabuk çıkamazsınız, kaçamazsınız veya kendinizi savunamazsınız.”


Kendini savunmanın başladığı yer burasıdır: kendi konumunuzu seçmek. Jardinier, “Koridor veya koridor alanındaki bir yer, kaçmak, kendinizi savunmak ve başkalarını korumak için çok daha fazla fırsat sunuyor” diyor.


Koltuğunuzu seçtikten sonra genel bir bakış elde etmek ve çevreyi değerlendirmek önemlidir. Çıkışlar nerede? Kompartımanımda gergin veya tuhaf davranan biri var mı? Eğer kadınsanız ya da daha zayıf bir insansanız, başka bir yerde yer aramalısınız.


Birisi saldırganlaşır ve şiddet tehdidinde bulunursa sakin ve kendinden emin kalmalısınız. Jardinier'e göre, tehditkar hareketler çoğu zaman sadece kılıç takırtısından ibarettir ve sakin bir yaklaşım, öfkeli ve şiddet yanlısı bir kişinin rüzgârını hızla söndürebilir.


Peki ya hiçbir şiddet belirtisi yoksa ya da onları tanımıyorsam ve aniden bir saldırı gelirse? Jardinier, “O zaman insani içgüdülerimiz devreye giriyor; uçuş içgüdüsü ve dövüş içgüdüsü” diyor. Biz insanlar hayatta kalmamızı sağlayacak tamamen doğal reflekslere sahibiz. Kendini savunma stratejisi Krav Maga bu refleksleri kullanır.

Marcel Jardinier, Berlin'deki Krav Maga'nın baş antrenörü.  Irak'ta kişisel tetikçi olarak çalıştı.

Resmi büyüt

Marcel Jardinier, Berlin'deki Krav Maga'nın baş antrenörüdür. Neuköllner, Irak'ta koruma olarak çalıştı ve meşru müdafaa alanında 20 yıllık deneyime sahip. (Kaynak: Krav-Maga-Berlin.de)

Biri bizi bıçakladığında başımızı, boynumuzu veya göğsümüzü korumak için içgüdüsel olarak kolumuzu kaldırırız. Uzman, “Hayatımızı kurtarmak için yaralanmayı kabul ediyoruz” diyor. Kolumuzla kendimizi neredeyse her yönden koruyabildiğimiz için bu savunmaya “360 derece blok” adı verilmektedir.


Kol bükülmeli ve el ideal olarak düz olmalıdır. Blok aynı zamanda saldırıya uğrayan kişiye bacaklarıyla tekme atma, kaçma ve hatta saldırganı alt etme fırsatı verir.


Jardinier, “Elbette bu cesaret ister” diyor. Böyle bir cesarete sahip olmadıklarını düşünenler muhtemelen yanılıyorlar. Uzman: “Konu bir ölüm kalım meselesi olduğunda, biz insanlar hayal bile edilemeyecek bir gücü harekete geçiririz.” O zaman bir kadın daha önce bilinmeyen bir güçle de vurabilir. Ancak Jardinier, onun için en iyi şeyin tekme atması olduğunu söylüyor. Çünkü en büyük gücümüz bacaklarımızdadır.


Krav Maga ismi İbranice'den geliyor ve temas savaşı anlamına geliyor. Stresli durumlarda bile rahatlıkla kullanılabilen, doğal reflekslere ve sezgisel hareketlere dayanan bir kendini savunma şeklidir.


Her durumda, saldırganla veya bıçakla aranıza mesafe koymak önemlidir. Jardinier, “Bıçak en tehlikeli silahtır” diyor: “Herkes alabilir, herkes kullanabilir. Saklanması kolaydır ve sessizdir.”


Berlinli kendi deneyiminden konuşuyor. Jardinier 18 yaşındayken bir tartışmaya girdiğinde üst kolunu yaraladı. 36 yaşındaki adam, “Kolum anında uyuştu. O sırada bunun nedeninin bıçak darbesi olduğunu bilmiyordum. Bunu yalnızca acil servisteki kaza doktoru fark etti” diyor.


Eğitimsiz bir kişinin “gizli” bir bıçak darbesine karşı neredeyse hiç şansı yoktur. Ancak saldırı sırasında fail gerçekten de bıçağı görünür şekilde çıkarmışsa kendinizi savunacak zamanınız olur ve cebinizi kullanabilirsiniz.


Jardinier: “Belki de sırt çantanızı veya çantanızı tüm gücünüzle rakibinizin yüzüne fırlatmanız yeterlidir. Aksi takdirde onu bir şövalye gibi bir tür kalkan olarak kullanabilirsiniz.” Kendinizi korursunuz ve takviye gelene kadar zaman kazanırsınız.