Bu eşyalar hırsızlar arasında en popüler olanlardır

Emel

Global Mod
Global ModGeçen yıl mağaza hırsızlığı sayısında keskin bir artış yaşandı. Burada çantalarınızda en çok hangi eşyaların kaybolduğunu öğrenebilirsiniz.


Koronayla ilgili kısıtlamaların sona ermesiyle birlikte mağaza hırsızlıklarının sayısı yeniden büyük oranda arttı. Köln Eğitim ve Araştırma Enstitüsü’nün tespitine göre 2022’de perakendede bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 15 daha fazla hırsızlık gerçekleşti. Araştırmanın temelini, toplam 16.765 satış noktası bulunan 102 şirket veya satış kanalıyla yapılan anket oluşturdu. Artış polis suç istatistiklerine de yansıdı: Bildirilen hırsızlık vakalarının sayısı yüzde 34,3 artışla 344.669’a yükseldi.


“İlk bakışta dramatik bir gelişme gibi görünen bu gelişme, daha yakından bakıldığında önceki yıllardaki normalliğe dönüş olduğunu gösteriyor. Temel olarak, Corona öncesi dönemin değerlerine artık yeniden ulaşıldı” diyor çalışma yazarı Frank Horst. Ancak tahminlere göre mağaza hırsızlığı perakende açısından önemli ve tehlikeli bir faktör. Almanya genelinde hırsızların yol açtığı toplam zarar yılda yaklaşık 3,73 milyar avroyu buluyor.


Her 200’üncü alışveriş sepetinden biri ödenmiyor


Bireysel Alman vatandaşları için hesaplanan her yıl 30 Euro değerindeki mallar için ödeme yapılmıyor. Araştırmaya göre, alışverişlerle ilgili olarak mağazalardaki yaklaşık 200 alışveriş sepetinden biri ödenmemiş durumda.


Hırsızlık vakalarının yaklaşık yüzde 40’ı beş ürün grubundan oluşuyor: alkollü içecekler, yüksek kaliteli markalı giyim ve ayakkabılar, elektrikli ürünler, tütün ürünleri ve kozmetikler. Kozmetikler hırsızlar arasında özellikle popülerdir çünkü rujlar vb. pantolon veya ceket ceplerinde hızla kaybolur. Bu nedenle dm, Rossmann, Müller ve diğer eczane zincirlerinden çalınanların çoğunlukla kozmetik ve parfüm olması şaşırtıcı değil, “hna.de” yazıyor.