bu biçimdesi Gelmedi: GTA 5’in Hala Efsane Olmasının Gerisinde Yatan 10 Sebep

Bakec

New member
Çıkışından bu yana neredeyse 10 yıl geçmiş olsa da GTA V hala oyun dünyasının en sevilen ve oynanan oyunlarının başında geliyor. Birçok oyun çıktıktan aylar ortasında unutulurken bile GTA V’in hala bu kadar gündemde olması bir epeyce oyuncuya şaşırtan geliyor olabilir. Pekala durum tam olarak ne, ortadan yıllar geçmiş bulunmasına karşın GTA V niçin hala bu kadar tanınan, niçin bu kadar göz önünde? Bugünkü listemizde bu durumun niçinlerine değineceğiz.


1. tekrar yeniden oynanılası hikayesi


GTA 5 çok uzun ve dağınık bir ana kıssaya sahip. Oyunda daima bir şeyler oluyor ve öykü süreklim dallanıp budaklanmaya devam ediyor. Bu yüzden tek oynayışta bütün bilgileri anlamak ve sindirmek sıkıntı olabiliyor. Oyunu bu yüzden yenidendan oynayan fazlaca sayıda oyuncu bulunmakta. Bu da GTA V’in daima gündemde olmaya devam etmesi manasına geliyor.


2. Oyunun kaliteli yan içerikleri


GTA V size vakit harcayabileceğiniz epeyce sayıda aktiflik sunuyor. Gerek oyun içi küçük oyunlar olsun gerek otomobil yarışları gerekse de öteki etkinlikleriyle GTA V size Los Santos’da yapabileceğiniz tonla eğlenceli seçenek sunuyor. Bunların içinden neyi seçeceğiniz ise büsbütün size kalmış.


3. Gez gez bitmeyen açık dünyası


Yapacak hiç bir şeyiniz olmasa bile istediğiniz an otomobilinize atlayıp bu geniş dünyayı gezebilirsiniz. İster uçak ister tekne isterseniz de otomobille dolaşabileceğiniz GTA V dünyası hem büyük birebir vakitte ayrıntı düzeyiyle ağızları açık bırakacak kadar âlâ dizayn edilmiş.


4. GTA Online’ın oyunculara sunduğu seçeneklerin sayısı


Ana oyun buzdağının yalnızca görünen kısmı. Oyunu bitirdikten daha sonra Online’a giriyor ve GTA V’in aslında size ne kadar epeyce şey sunduğunu o an fark ediyorsunuz. İsterseniz arkadaşlarınızla isterseniz de tek başınıza tecrübe edebileceğiniz Online modda öbür oyuncularla birlikte ayrıntılı mı ayrıntılı işlenmiş GTA tecrübesi yaşıyor, kendinize yeni bir meslek yaratıyorsunuz.


5. Gerçekçi ve atmsoferik yaşayan bir açık dünya


GTA V’in en uygun yanlarından birisi de pek gerçekçi gözüken atmosferik bir dünyaya sahip oluşu. Otomobilinizi sürerken kendinizi nitekim Los Santos’da üzere hissediyor, trafiği, NPC’leri, havayı ve başka şeyleri izlerken bunun nitekim de yaşayan ve nefes alan bir açık dünya olduğunu fark ediyorsunuz.


6. Çıktığı yıla göre oyun dünyasından fazlaca ileride oluşu


GTA V’in bugünün standartları için bile göze batmayan ve güzel denilebilecek görselleri var. Bundan 10 yıl öncesi içinse GTA V’in grafikleri ağız sulandıracak düzeydeydi. Ayrıyeten eski kuşak konsollarda bile oynanabiliyor olması Rockstar’ın optimizasyon konusunda epeyce sıkı çalıştığını gösteriyordu.


7. Otomobillerin bolluğu ve sunulan özelleştirme seçenekleri


Arabalar GTA V’te çok büyük ve değerli bir yer kaplıyor. Hem görsel tıpkı vakitte oyanış açısından tecrübe etmesi bir çok zevkli olan otomobiller, oyundan aldığınız zevki de direkt etkiliyor. Sunulan çeşitlilik, sürüş kalitesi, özelleştirme üzere etkenleri de düşündüğümüzde otomobil konusunu GTA 5’ten daha güzel halleden bir açık dünya oyunu yok


8. Bütün bunların hepsini birebir anda yapabiliyor oluşu


Belli açılardan uygun olan oyunlar olsa da GTA V üzere neredeyse her hususta fazlaca âlâ olan bir oyun bulmak pek sıkıntı. GTA V kendisinden istediğiniz herşeyi çok başarılı bir biçimde size sunabilen bir oyun. Oyundan aradığınız ve beklentiniz ne olursa olsun bir biçimde tatmin oluyor, bu oyundan kendinize bir şeyleri alabiliyorsunuz.


9. Rockstar’ın daima güncelleme getirerek oyunu taze tutaması


Rockstar oyun çıkış yaptığı vakitten bu yana bir gün bile boş durmadı. Yapılan iyileştirmeler, getirilen etkinlikler ve güncellemelerle oyunun her daim canlı ve taze kalmasını sağladı. Çıkışından geçen 10 yılda bugün bile GTA V’e hala yeni güncellemeler ve etkinlikler getiriliyor.


10. Akıcı ve eğlenceli oynanış


GTA V’in en temel mekaniklerinden birisi silah kullanması ve ateş etmek. her neyseki Rockstar bu mekaniği hayli uygun halletmiş de oyun oynarken bundan sıkılmıyor, kendinizi daima daha fazlasını isterken buluyorsunuz. Silahların kullanmasındaki kolaylık ve rahatlık, oynanışın akıcı bulunmasına ve bu mekaniğin sizi kolay kolay sıkmaması manasına geliyor.