Borsa yeni güne yatay başladı

Professional

New member
Açılışta BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa bakılırsa 0,97 puan ve yüzde 0,05 bedel kazanarak 1.998,55 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi dünkü kapanış düzeyinin çabucak altından açılırken, holding endeksi de yüzde 0,02’lik sonlu düşüş kaydetti. Bölüm endeksleri içinde en çok kazandıran yüzde 0,74’le orman, kağıt, basım, en çok kaybettiren yüzde 0,61’le bilişim oldu.

Dün sanayi ve ulaştırma payları öncülüğünde yükselen BIST 100 endeksi, günü yüzde 2,77 artışla 1.997,58 puandan tamamladı.

Analistler, şahinleşen merkez bankaları ve artan jeopolitik risklerle global piyasalardaki taraf arayışının devam ettiğini söylemiş oldu. Borsa İstanbul’da süreç bakılırsan şirketlerin bilanço açıklamalarının ağırlaştığına dikkati çeken analistler, bu vakitte pay bazlı oynaklıkların artabileceğini tabir etti.


Analistler, bugün Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin, Londra’daki temaslarına ait haber akışının yatırımcıların odağında bulunduğunu, data takviminde ise ABD’de dış ticaret datalarının öne çıktığını belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.030 düzeyinin direnç, 1.980 puanın takviye olarak izleneceğini bildirdi.