Bir yılda 5 milyon TL’lik toplumsal paha yarattı

Ethereum

New member
Toplumun dijitalleşmesine katkıda bulunmak, bayanların gelişmenini desteklemek ve iş gücüne iştirakini artırmak hedefiyle hayata geçirilen “Dijital Benim İşim” projesi ikinci yılına giriyor.

Projenin 2020-2021 toplumsal tesir raporu ve yeni periyot maksatları, Ulusal Eğitim Bakanlığı Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürü Sabahattin Dülger ve Türkiye Vodafone Vakfı Lideri Hasan Süel ile “Dijital Benim İşim” projesi kursiyerlerinden Seda Kuş ve Nurcihan Baltacı’nın iştirakiyle Kağıthane Halk Eğitimi Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında paylaşıldı.

Projede, son 1 yılda 13 vilayette 140 eğitimci ile 5 bini aşkın bayan kursiyere dijital okuryazarlık ve dijital pazarlama eğitimleri verildi. Projenin toplumsal tesirini ölçmek üzere hazırlanan rapora göre, bu eğitimlerle 1 yılda 5 milyon TL’lik toplumsal paha elde edildi.

bu biçimdece proje için yapılan her 1 TL’lik yatırım 5 TL’lik toplumsal getiri sağladı. Bu bedelin yüzde 58’i dijital pazarlama kursiyerlerinden, yüzde 42’si dijital okuryazarlık kursiyerlerinden kaynaklandı. Proje ile 2022 sonuna kadar 20 vilayette toplam 12 bin bayan kursiyere eğitim verilmesi hedefleniyor.

“KAMU VE ÖZEL DAL BİRLİKTELİĞİNİN BAŞARILI ÖRNEKLERİNDEN”

görüşmede konuşan Ulusal Eğitim Bakanlığı Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürü Sabahattin Dülger, “Genel Müdürlüğümüz, 3 bin 700’den çok kurs programı ile yaygın eğitim faaliyetlerini yürütmektedir. Ayrıyeten, toplumsal ortaklarımız ile kursiyerlerimizin mesleksel, toplumsal, kültürel olarak geliştirilmesi ile istihdam edilebilir düzeye getirilmesi emeliyle çeşitli projeler yürütüyoruz. değişen teknolojinin gücünü bayanların potansiyeliyle buluşturmak üzere Türkiye Vodafone Vakfı iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz, kamu ve özel kesim beraberliğinin başarılı örneklerinden olan ‘Dijital Benim İşim’ projesi de bunlardan biridir” tabirlerini kullandı.

Proje kapsamında dijital okuryazarlık eğitimleri ile bayanlara temel bilgisayar maharetlerini öğretirken, dijital pazarlama eğitimleri ile mesleksel gelişimlerine katkı sağladıklarını aktaran Dülger, şöyleki konuştu:

“Projenin birinci yılında 13 vilayette 140 eğitmenimiz ile 5 bini aşkın bayan kursiyerimize eğitim verdik. Proje ile sağladığımız eğitim fırsatının yanı sıra eğitmenlerimize ve kursiyer bayanlarımıza yönelik yarışlar düzenledik. Eğitmenlerimiz içinde düzenlediğimiz Dijital Okuryazarlık Müsabakası ile nüfus yoğunluğuna bakılırsa 13 vilayetimizi 3 kategoriye ayırdık ve en çok kursiyere eğitim veren eğitmenlerimizi ödüllendirdik.

“13 VİLAYETTE TOPLAM 5 BİNİ AŞKIN BAYANA ULAŞTIK”

Türkiye Vodafone Vakfı Lideri Hasan Süel
de “Tüm dünyada 2025 yılına kadar 1 milyar insanın ömrüne dokunmayı ve operasyonlarımızdan kaynaklı çevresel etkimizi yarıya indirmeyi hedefliyoruz. Bu amaca ulaşmak için belirlediğimiz yol haritasının bileşenlerinden biri de kapsayıcılık. Başta bayanlar ve gençler olmak üzere dijital geleceğin toplumdaki her kısmı kapsaması için çalışıyoruz. Dijital Benim İşim de bu vizyonla hayata geçirdiğimiz bir proje. Temel maksadımız, bayanların dijital yetkinliklerini geliştirerek ekonomik ve toplumsal hayata dahil olmalarını sağlamak” halinde konuştu.

Geçen yıl kademeli olarak 13 vilayette hayata geçirdikleri bu projeyle toplam 5 bini aşkın bayana ulaştıklarını bildiren Süel, şunları kaydetti:

“Eğitimlerden mezun olan 43 bayan kursiyerimizi Vodafone Müşteri Hizmetleri bünyesinde istihdam ettik. Bu süreçte bir Toplumsal Medya Yarışı da düzenledik. Dijital pazarlama eğitimlerine katılan kursiyerlerimiz içinde yaptığımız bu yarışta toplam 82 müracaat aldık. Projemizin birinci toplumsal tesir raporunu da hazırladık.”

DİJİTAL OKURYAZARLIK YÜZDE 24 ARTTI

“Dijital Benim İşim Toplumsal Tesir Değerlendirmesi” çalışması kapsamında 2020-2021’de gerçekleştirilen dijital okuryazarlık ve dijital pazarlama eğitimleri, Toplumsal Medya Kampanya Müsabakası ve Vodafone Müşteri Hizmetleri İstihdam Programı değerlendirildi. Buna nazaran, “Dijital Benim İşim” projesi, bayan kursiyerlerde dijital okuryazarlık oranını yüzde 24 yükseltti.

YENİ İSTİHDAM FIRSATI

Projenin eğitmenler üzerinde de tesiri oldu. Buna nazaran, dijital okuryazarlık ve dijital pazarlama eğitmenlerinde en yüksek değişim bilgi, marifet ve yetkinlik gelişimi başlığında gerçekleşti. Dijital okuryazarlık eğitmenlerinde bu oran yüzde 13, dijital pazarlama eğitmenlerinde ise yüzde 22 oldu.

Proje kapsamında, isteyen kursiyerlerin iştirakine açık olarak kursiyerlerin kendi geliştirdikleri projelerle başvurabilecekleri bir Toplumsal Medya Kampanya Yarışı gerçekleştirildi. Ayrıyeten, projeye katılan kursiyerlere belli şartları karşılamaları durumunda Vodafone Müşteri Hizmetleri’nde istihdam fırsatı sunuldu.

Proje yeni devirde İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Samsun, Afyonkarahisar, Elazığ, Sivas, Ağrı, Kastamonu, Gaziantep, Manisa, Tekirdağ, Eskişehir, Trabzon, Diyarbakır, Hatay, Van ve Mersin vilayetlerinde devam edecek. Eğitimler, halk eğitimi merkezleri bünyesinde bakılırsav yapacak yeni eğitmenlerle sürdürülecek.