Bezos’un Blue Origin’i ile Uzaya Giden Glen de Vries, hayatını Kaybetti!

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Bezos’un Blue Origin’i ile Uzaya Giden Glen de Vries, hayatını Kaybetti!
Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin ile uzayı ziyaret eden ikinci grubun bir kesimi olan teşebbüsçü ve yönetici Glen de Vries, New Jersey’de bir uçak kazasında ömrünü kaybetti. Vries, 49 yaşındaydı.

New Jersey Herald’ın dediğine nazaran De Vries, uçuş eğitmeni Thomas Fischer ile bir arada tek motorlu bir Cessna 172‘nin Kemah Gölü yakınlarında düşmesinden daha sonra ömrünü kaybetti.

Blue Origin yaptığı açıklamada, “Glen de Vries’in ani vefatını duymak bizi harap etti. Bütün Blue Origin takımının ve öteki grup arkadaşlarının hayatını renklendirmiş ve güç vermişti. Havacılığa olan tutkusu, hayırsever çalışmaları ve zanaatına olan bağlılığı uzun müddet hürmet duyulacak ve takdir edilecektir” dedi.

De Vries, 13 Ekim’de Blue Origin New Shepard roketiyle, ünlü bilim kurgu oyuncusu William Shatner, Planet Labs kurucu ortağı Chris Boshuizen ve Blue Origin’in nazaranv ve uçuş operasyonlarından sorumlu lider yardımcısı Audrey Powers ile birlikte kısa bir uzay seyahatine çıkmıştı.

De Vries, bakılırsavdilk evvel yaptığı açıklamada, “Tüm mesleğimi insanların hayatlarını uzatmak için harcadım. Lakin, Dünya’daki sonlu materyal ve güçle, uzaya erişimimizi genişletmek insanlığın gelişmeye devam etmesine yardımcı olabilir.” demişti. De Vries’in mesleği, tıbbi araştırmalara yardımcı olan yazılım geliştirmeye odaklandı.

Blue Origin uçuşundan daha sonra de Vries, “Geri sayım sırasında zihnimde o yüksek vakit hissini hayatıştım. Sanırım bu bakış açısını gezegenimize ve bağlarıma yönelik olarak geri getirdim. Vaktin geçişi, tıpkı Dünya’daki kaynaklar üzere, geniş bakış açısıyla daha kıymetli hissettiriyor” demişti.