Bayram ikramiyesi artacak mı, ne vakit ödenecek?(Bakan Alım NTV’de yanıtladı)

Ethereum

New member
Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, canlı yayında NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen’in gündeme ait sorularını yanıtladı.

Bakan Alim’in konuşmasından satır başları şu biçimde:

ÜRETİM SÜRECİNE İŞTİRAK PROGRAMI

“Geçtiğimiz hafta lansmanını yaptığımız üretim sürecine iştirak programımızın ismini istihdama verdiğimiz kıymetten yola çıkarak o biçimde belirledik. Gaziantep’te başlattık ve sanayi vilayetlerini seçerek ilerleyeceğiz. Hedefimiz işsiz sayısını azaltmak.

Türkiye büyümesini gerçekleştiren bir ülke. İktisatta dalgalanma var ancak yolumuza devam ediyoruz. Bu bir kurs, eğitim v.s. değil direkt istihdam yaratan bir proje. Burada birtakım kurallar var merak edenler İŞKUR’un sitesinden takip edebilir. Bu proje bir yıl istihdam garantisini kapsayan bir proje. Patron elemanını kendi yetiştirecek, biz destekleyeceğiz.

İşbaşı eğitim programında istihdam garantisi koşul olacak. Burada bir kaynak sorunu yok. Değerli olan endüstrinin talep ettiği istihdamı yaratmak.

BAYRAM İKRAMİYESİ ARTACAK MI?

Emekliye bayram ikramiyesi bin 100 lira olarak 28 yahut 29 Nisan’da ödenecek. İki bayramda bunun maliyeti 25 milyar lira. Bu husus her vakit kıymetlendirilebilir fakat ben şu an mevcut durumu söylüyorum.

MİNİMUM FİYATTA ARTIŞ OLACAK MI?

Taban fiyat
te enflasyona uygun güncelleme gündemde yok. esasen 3 ay evvel minimum fiyatı artırdık. Popülist taleplere kaymamamız lazım, biz gerçekçiyiz.

3600 EK GÖSTERGE İÇİN ÇALIŞMA

3600 ek göstergede yasal düzenleme bu yıl Meclis’e gelir. Bu yılın sonunda Meclis’ten çıkar diye düşünüyorum.

3600 EK GÖSTERGE MALİ HAKLARI NASIL ETKİLEYECEK?

Mevcut maaşa hayli yansımıyor lakin emeklilikte hayli yararlı.

EYT ÇALIŞMASINDA SON DURUM

Şu anda bizim gündemimizde bu yok.

530 BİN SÜREKSİZ KONTRATLI İLE İLGİLİ ÇALIŞMA

3600 ek göstergeden daha sonra birinci gündemimiz o olacak. Süreksiz personellerle ilgili problemleri bu sene ortasında çözeriz.

1 MAYIS AÇIKLAMASI

1 Mayıs demokrasinin olduğu yerde bayramdır. Birtakım kümeler kendi politik gayeleri için kullanıyorlar. Bu sene 1 Mayıs’ı farklı biçimde kutlayarak bir sürpriz de yapacağız.

İLAÇ TAKVİYESİ

Devletin ödeme listesine aldığı 8 bin 300 küsür ilaç var. SMA ve kanser ilaçları da bunların içerisinde yer alıyor. SMA hastalarımıza bütün takviyemizi veriyoruz.

BEYAZ BAYRAK UYGULAMASI

Kamusal sorumluluklarını yerine getiren, düzgün üreten, örgütlü işyerlerini beyaz bayrakla ödüllendireceğiz. Kapılarına beyaz bayrak asacaklar. Sembolik manası olacak. Uyguladığımız toplumsal projelerden de onlara öncelik vereceğiz. Ramazan’dan evvel uygulayacaktık savaş niçiniyle ertelendi.

Türkiye’de çalışan her işletme kanunlara uymak zorundadır.

AB delegasyonunun sendika tanımıyorum deme lüksü yok.”