Bavyera Abitur 2024: Not ortalaması yine kötüleşiyor

Emel

Global Mod
Global Mod

Okul hayatlarının sonunda, Abitur sertifikası birçok öğrenci için en büyük hedeftir. Ancak, ulusal ortalama yıllardır kötüleşiyor.

Bavyera Abitur'u sıklıkla Almanya'daki en zor olanlardan biri olarak tanımlanıyor. Ancak istatistiklere göre, Schleswig-Holstein ve Rhineland-Pfalz'daki okul bitirme sertifikalarından çok daha az zor. Yine de Abitur çoğu öğrenci için kolay değil. Ve Bavyera Abitur mezunları bu yıl bunu özellikle zor bulmuş gibi görünüyor.

Eyalet çapında 2,25'lik bir not ortalamasıyla, Bavyera'nın 2024'teki lise mezunları önceki yıllara göre daha kötü performans gösterdi. Geçen yıl ortalama 2,24'tü ve Corona yıllarında 2,15 (2022) ve 2,14 (2021) ile daha da iyiydi. 2020'de, tıpkı bu yıl olduğu gibi ortalama 2,25'ti.

Geçtiğimiz yıl ülke genelindeki karşılaştırmada 2.09'luk notla birinci olan Thüringen eyaletinde, lise mezunlarının bu yılki performansı da biraz daha düşük oldu; ortalama not 2.14 oldu.

Statista'ya göre, Abitur'daki başarısızlık oranı ülke çapında %4,6'dır. Bu sayı son yıllarda önemli ölçüde artmıştır. Tek istisna, Korona salgınının ardından lise mezunları için yardım önlemlerinin getirildiği 2020 ve 2021 yıllarıydı. Statista'ya göre, mezunların neredeyse %40'ı genel üniversite giriş yeterliliğiyle okulu bitiriyor.

Eğitim Bakanı Anna Stolz (Özgür Seçmenler) yine de Bavyera lise mezunlarının “ikna edici performansından” etkilendiğini söyledi: “Bu harika sonuç için tüm mezunları tebrik ediyorum. Genel yüksek öğrenim giriş yeterliliğiyle, iyi donanımlısınız – üniversitede veya mesleki eğitimde olsun, kendinize güvenerek ve emin adımlarla yolunuza devam edebilirsiniz. Geleceğiniz için en iyisini dilerim!”

Bu yıl Bavyera'da yaklaşık 34.000 lise mezunu Abitur sınavlarına girdi. Bu, G8 Abitur'a, yani on iki yıllık okuldan sonra girilen son yıldı. İlk G8 mezunları 2011 Abitur sınıfındaydı – o zamandan beri Bavyera'da yaklaşık 500.000 öğrenci oldu. Birisi bu yıl Abitur'u geçemezse, G8 koşulları altında gelecek yıl tekrarlayabilir.