Bakan Muş: Felaket senaryoları yazanlara prim vermiyoruz

Professional

New member
Bakan Muş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde TOBB İkiz Kulelerde gerçekleştirilen, Türkiye’nin en süratli büyüyen 100 şirketinin ödüllendirildiği programa katıldı.


Türkiye İktisat Siyasetleri Araştırma Vakfı (TEPAV), TOBB İktisat ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) iş birliğinde ve Vodafone Business sponsorluğunda gerçekleştirilen ödül merasiminde konuşan Bakan Muş, ödül almaya hak kazanan şirketlerin, sağlıklı rekabetin ehemmiyetini kavradığını belirterek, “Yeni fikirleri hayata geçirmiş, kesimlerinde öncü hale gelmiş oyunculardır. Bu muvaffakiyetle sonlu kalamayacak büyümeye istikrarlı biçimde devam edeceğine, istihdamımıza ve refahımıza katkı sağlayacağınıza inancımı da bilhassa vurgulamak istiyorum” dedi.

‘YENİ TAKVİYE DÜZENEKLERİNİ PAYLAŞACAĞIZ’

Bakan Muş, devletin alın teri döken girişimcilerin her vakit yanında olduğunu belirterek, şu biçimde konuştu:

“Biz de Ticaret Bakanlığı olarak özel bölümümüzün gereksinimlerine yönelik takviye düzeneklerini daima şimdiki tutmaktayız. İç ve dış ticaret süreçlerini bir bütün olarak ele alan bakanlığımız, isabetli kararlar almayı ve uygulamayı öncelemektedir. Bu ülkenin dünyanın en gelişmiş ekonomileri içinde konumlanması gayesi doğrultusunda, bakanlığımız elindeki siyaset araçları ile adil, şeffaf, muteber bir ticaret ortamı tesis etme çalışmalarına devam etmektedir. Bu doğrultuda son devirde sizlerin de katkısıyla ekonomik büyümemizin sürdürülebilir temellere oturtulması, ticari ömrün kolaylaştırılması ve inancın artırılması gayesiyle fazlaca kıymetli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. İnşallah yakın gelecekte farklı alanlara, bölümlerle odaklanan yeni dayanak sistemlerimizi sizlerle paylaşma fırsatı bulacağız.”


‘HER VAKİT BÜYÜK RESME BAKIYORUZ’

Bakan Muş, geçen yıl sağlanan üretim ve ihracat sayılarıyla rekor kırıldığını kaydederek, “Bizim temel amacımız ülkemizin, dünyanın en gelişmiş ekonomileri ortasına konumlanmasını sağlamaktır. Bu amaca ulaşmak için atılması gereken her adımı sizlerle birlikte atmaya devam edeceğiz. Sizlerle istişareye büyük ehemmiyet veriyoruz. Bugüne kadar başta TOBB’un yapmış olduğu etkinlikler olmak üzere iş dünyası ile bir ortaya geldiğimiz her aktiflikte bize iletilen meselelerin hepsiyle hassasiyetle ilgilendik. Her kesimin ıstırabını bizim en büyük kahrımız olarak görüyor, meselleri bir kuyumcu terazisi hassaslığı ile ele alıyoruz. Ülke olarak en yükseği, ufkun ötesini hedefliyoruz. Biz kısa vadeli değil, uzun vadeli düşünüyor, her vakit büyük resme bakıyoruz. Global tedarik zincirlerinin esaslı bir değişim ve dönüşüme uğradığı bir periyottan geçiyoruz ve kıymet zincirlerinin değerli bir halkası olan ülkemizin bu değişimin gereğini muvaffakiyetle yerine getireceğine ve aktifliğini daha da güçlendireceğine inanıyoruz” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN ÇÖZEMEYECEĞİNİZ HİÇBİR SORUNU YOK’

Global iktisatta son periyotta yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen Türk özel kesiminin dimdik ayakta olduğunu belirten Muş, “Özel bölümle her daim iç içe bir bakanlık olarak, iş dünyamızdan gelen her türlü talep ve teklife açık olduğumuzu bir kez daha vurgulamak isterim. Devlet olarak biz üzerimize düşeni yapmaya ve girişimcilerimiz yol açmaya devam edeceğiz. Biz attığımız her adımda, tüm şirketlerimiz için adil ve eşit koşullar yaratmayı ve üst seviye bir rekabetçiliği mümkün kurmayı hedefliyoruz” dedi.

Kendilerinin ve özel bölümün çalışmalarıyla Türkiye’nin geleceğinin aydınlık olacağını belirten Bakan Muş, “Biz felaket senaryoları yazanlara prim vermiyoruz, Türkiye’nin potansiyeline güveniyoruz. Bu ülkenin hem insan kaynağı açısından hem yatırım ortamı açısından çok kuvvetli bir potansiyeli olduğunu biliyoruz. Kâfi ki ülkemize güvenelim, kâfi ki el ele verelim, Türkiye’nin çözemeyeceğiniz hiç bir sorunu yok. Türkiye olarak nasıl bugüne kadar zorlukları birer birer araştırarak bu noktaya geldiysek, bundan daha sonra da büyük gayelere yanlışsız emin adımlarla ilerleyeceğiz. Bugün burada olan iş insanlarımız ile ortak paydamızın millete hizmet etmek olduğunun şuurundayız. Bu hedef uğruna bütün gücümüzle emek harcamaya uğraş edeceğiz” diye konuştu.

HİSARCIKLIOĞLU: ORTALAMA BÜYÜMELERİ YÜZDE 498

TOBB Lideri Rifat Hisarcıklığlu ise, ‘Türkiye 100’ listesi hazırlanırken başvuran şirketlerin, 2017-2019 ortası ciro artış suratının dikkate alındığını belirterek, şunları söylemiş oldu:

“İşte bu şirketler, bu alanda harikulade bir muvaffakiyet kaydetti. Türkiye’nin en süratli büyüyen 100 şirketinin, bu vakitteki ortalama büyümesi yüzde 498. Bu fazlaca çarpıcı bir sayı. Zira, Türkiye’deki ulusal gelir artışının 13 kat üzerinde bir performans gösterdiler. bir daha birebir mühlet ortasında çalışan başı üretimlerini, yani verimliliklerini ise ortalama yüzde 212 artırdılar. 2019 yılında her bir şirket 65 milyon TL’lik satış yaptı. bir daha her biri ortalama 113 bireye istihdam sağladı. 2017-2019 periyodunda Türkiye 100 şirketlerinin istihdamı yüzde 148 arttı. Türkiye 100 şirketlerinin yüzde 76’sı ihracat yapıyor. Tam 78 farklı ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. bu biçimdesine büyük muvaffakiyetler gösteren ve Türkiye 100’e girmeye hak kazanan şirketlerimizle iftihar ediyor, hepsini yürekten kutluyorum.”

Konuşmaların akabinde en süratli büyüyen 100 şirkete mükafatları Bakan Muş ve Hisarcıklıoğlu tarafınca verildi.