Bakan Karaismailoğlu: Karaman YHT çizgisinde 1 ayda 110 bin kişi seyahat etti

Professional

New member
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 8 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle açılan Karaman YHT çizgisi ile ilgili açıklama yaptı. Bakanlığa bağlı TCDD Nakliyat A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafınca işletilen YHT çizgilerine Konya-Karaman süratli demir yolu sınırının eklendiğini anımsatan Karaismailoğlu, rahat, konforlu ve süratli yüksek süratli demir yolu işletmeciliğinin daha fazla kente ulaşmaya başladığını belirti.

Konya-Karaman süratli demir yolu sınırında Ankara-Karaman ve İstanbul-Karaman içinde günde toplam 6 sefer gerçekleştirildiğini aktaran Bakan Karaismailoğlu, Karaman YHT seferleri ile hizmete açıldığı birinci 1 hafta sürecinde (9 -15 Ocak) fiyatsız olarak hizmet verildiğini anımsattı. Çizginin açıldığı günden bu yana Karaman-Ankara, Karaman-İstanbul parkurunda 110 bin yolcunun seyahat ettiğini açıklayan Karaismailoğlu, “YHT hizmetine kavuşan 8’inci vilayet olan Karaman YHT ile Ankara-Konya-Karaman güzergahında günlük ortalama 2 bin 317 yolcu olmak üzere toplam 67 bin 184 kişi, İstanbul-Konya-Karaman güzergahında ise günlük ortalama bin 432 yolcu olmak üzere toplam 41 bin 522 kişi taşındı. Konya-Karaman içinde ise 1 ayda 174 YHT seferinde 47 bin yolcu taşındı” dedi.

SEYAHAT MÜHLETİ 40 DAKİKAYA DÜŞTÜ

Konya ile Karaman içindeki seyahat mühletinin ortalama 40 dakikaya, Ankara-Konya-Karaman seyahat mühletinin de 2 saat 40 dakikaya düştüğünü belirten Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“İstanbul-Karaman içindeki seyahat mühleti 6 saat olurken, TCDD Nakliyat Genel Müdürlüğü Karaman’a yakın kentlere olan seyahat müddetini YHT+otobüs temaslı kombine nakliyatla kıymetli oranda düşürdü. Buna göre; YHT ile Karaman’a gelen yolcular buradan otobüslere aktarma yaparak Adana ve Mersin’e daha kısa vakitte ulaşmaya başladı. Başka taraftan, yolculara daha fazla seçenek sunmak ismine Ankara-Konya ve İstanbul-Konya içinde işleyen YHT seferlerinin bir kısmına Konya-Karaman içinde işleyen bölgesel trenlere kombine teması verildi. Ayrıyeten, kış kaidelerinin ağır geçmesi niçiniyle kara yolu ve hava yolu ulaşımının aksaması ve sömestre tatiline girilmesi ile artan yolcu talebini karşılamak üzere ek seferler de düzenlendi. 21 Ocak-6 Şubat tarihleri içinde toplamda 9 bin 700 kişilik kapasite artışı sağlandı. Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-İstanbul, Karaman-Ankara, Karaman-İstanbul YHT çizgilerinde 1 Ocak-6 Şubat tarihleri içinde günde ortalama 21 bin 547 kişi olmak üzere toplam 797 bin 237 şahsa hizmet verildi.”