Bakan Dönmez deklare etti! Elektrik kesintisi daha sonrası fatura sonucu

Professional

New member
Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Isparta’daki 112 Davet Merkezi’nde kurulan Kriz Merkezi’nde elektrik kesintisiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Dönmez, “3 Şubat günü yağan kar, olağan bir kar değildi. Mevsim normallerine göre baktığımızda 45 günde yağması beklenen kar yalnızca 11 saatte yağdı. Birinci anda yaklaşık kentimizde 113 bin vatandaşımıza elektrik sağlayamama durumu kelam konusuydu. Her gün vilayet, ilçe ve köylerden başlamak suretiyle bu arızalar hızla peyderper enerjilendirildi. Isparta vilayet ve ilçe merkezlerindeki tüm şebekeleri enerjilendirdiğimizi söylemiştik. Çalışmalarımız ağır bir biçimde devam ediyor” dedi.

‘1 GÜNDE 12 BİN ARIZA’

Şu an fiilen alanda, direğin doruğunda, trafo merkezinde çalışan 653 teknik işçi olduğunu aktaran Bakan Dönmez, “Isparta’da toplam şebeke ağımızın büyüklüğü 10 bin 800 kilometredir. Bir diğer sözle Edirne’den Kars’a neredeyse 5-6 katı kadar büyüklükte bir şebekeden bahsediyoruz. Isparta vilayetinde yılda ortalama meydana gelen hasar ve arıza sayısı bin 100’dür. Kar yağışının olduğu 3 Şubat Perşembe günü 12 bin arıza ve hasar oluştu. Bu da neredeyse 1 yıllık arızanın 10 katıdır” diye konuştu.

Bakan Dönmez, “Ekiplerimiz canını dişine takarak bu çabayı sürdürdüler. Buradan bir hususu yeniden sizlerle paylaşmak istiyorum 3 Şubat tarihinden itibaren vatandaşlarımızın elektrik faturaları okunmadı. Faturaların tahsilatını da 1 ay mühlet ile erteliyoruz.” dedi.

‘MAĞDURİYETTEN PRİM ÇIKARMAYA ÇALIŞANLAR UCUZ SİYASET YAPTILAR’

Bakan Dönmez, elektrik kesintisi üzerinden yapılan tenkitlere ait de şunları söylemiş oldu:

“Bir öbür konu, biz alanda grubumuzla birlikte hummalı biçimde çalışırken maalesef toplumsal medyada, birtakım televizyon kanallarında ve gazetelerde çıkan haber ve yorumları da gördük. Mağduriyetten kendisine prim çıkarmaya çalışanlar, adeta kendi saflarını sıklaştırmaya çalışanlar ucuz siyaset yaptılar. Biz gerçekleri paylaştık. hiç bir biçimde hakikat olmayan bilgiyi sizlerle paylaşmadık. Doğruları da çarpıtmadık ancak maalesef Türkiye’de muhalefetin aşikâr bir kesiti olayları çarpıtmaya, istismar etmeye dönük hal ve hareketlerini, telaffuzlarını bu süreçte de gösterdi. Sahiden kırsal alanda duygusal olayları da yaşadık. Vakit zaman takımlarımız bize orada yaşananları da aktarıyor. Araçların bile giremediği yerlerde dağın doruğunda, açık yerde çalışan arkadaşlarımıza konutundan çaydanlıkla çay hazırlayıp onlara ikram eden, yemek hazırlayıp ikram eden Anadolu beşerinin en hoş örneklerini gördük. Onlara teşekkür ediyorum. Allah razı olsun, diyorum.”

Isparta’da günler süren hummalı çalışmalarımız sonucu şehrin %99’undan fazlasına elektrik verildi. Şu an enerjilendirme çalışması süren 7 köyümüz kaldı.

Sahada, 653 enerji çalışanımız ve onlara destek veren ekiplerle birlikte 1.000 kişi 7/24 büyük bir gayretle çalışıyor. pic.twitter.com/1BGZcBAmm1

— Fatih Dönmez (@fatih_donmez) February 8, 2022

Bakan Dönmez, Twitter’dan yaptığı paylaşımda ise “Isparta’da günler süren hummalı çalışmalarımız kararı kentin %99’undan fazlasına elektrik verildi. Şu an enerjilendirme çalışması süren 7 köyümüz kaldı.” sözlerine yer verdi.