Bakan Dönmez cevap verdi: Elektrik faturalarında düzenleme olacak mı?

Professional

New member
Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı öncülüğünde Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı takviyesiyle Ankara’da bir otelde düzenlenen “Sürdürülebilir Madencilik ve Etraf Çalıştayı” başladı. İki gün sürecek olan çalıştayda Madenciliğin Sürdürülebilirlik Yol Haritası’na katkıda bulunacak fikir ve teklifler ele alınıyor. Kamu, özel kesim, dernek ve birliklerin temsilcilerinin iştirakiyle düzenlenen çalıştayın ikinci gününde Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de yer aldı.

“ŞU ANDA HEM BAKANLIĞIMIZ tıpkı vakitte EPDK BU TALEPLERİ DEĞERLENDİRİYOR”

Elektrik faturaları konusunda artan şikayetlere yönelik fikri sorulan Bakan Dönmez, “150 kilovat, 210 kilovata çıkarıldı. 1 Şubat prestijiyle da uygulama başladı. Onun yanı sıra çeşitli toplumsal bölümlerden de indirimli tarifeden yararlanmaya dönük talepler de geliyor. Şu anda hem bakanlığımız tıpkı vakitte EPDK bu talepleri kıymetlendiriyor. çabucak hemen net bir şey ortaya çıkmadı. Çıkınca kamuoyumuzla paylaşacağız. Benim şu anda bunlarla ilgili söyleyeceklerim bunlar” dedi.

“FARKLI TARİFE KÜMELERİ OLUŞTURULABİLİR Mİ DİYE GRUBUMUZ ÇALIŞIYOR”

Küçük ölçekli işletmelerin elektrik faturaları yüzünden kimi vilayetlerde yaptıkları aksiyonlara karşı çalışmaların olup olmadığı sorusu üzerine Bakan Dönmez şunları söylemiş oldu:

“Esnaflarımız, küçük işletmeler, birtakım sivil toplum kuruluşlarından gelen talepler var. Bunların hepsini kıymetlendiriyoruz. Çalışmalar devam ediyor. Gelen taleplerin hepsini kıymetlendiriyoruz. Esnaflardan ve küçük işletmelerden de gelen talepler var. Bunlara ait farklı tarife kümeleri oluşturulabilir mi diye takımımız çalışıyor. Bitince kamuoyu ile paylaşacağız.”

“AZERBAYCAN GÜNLÜK 4-5 MİLYON METREKÜP İLAVE BİR AKIŞ SAĞLADI”

Bakan Dönmez, bir basın mensubunun Azerbaycan’dan acil kullanım için 170 milyon metreküplük doğalgaz geleceğinin tabir ederek, son durumun ne olduğunu ve Türkiye’nin doğalgaz depolarının durumunu sorması üzerine, “Şubat başı prestijiyle Azerbaycan bize günlük 4-5 milyon metreküp ilave bir akış sağladı. O ek akış hala devam ediyor. İran’dan da çabucak hemen tam beklediğimiz kadar olmamakla bir arada belli oranda akış sağlandı. Bunları pahalandıran BOTAŞ, endüstriye olan kısıtlamayı dün prestijiyle kaldırdı. ötürüsıyla rastgele bir kısıtlama ne elektrikte ne de doğalgazda kelam konusu” yanıtını verdi.

ELEKTRİK FATURASINI DÜŞÜRECEK 4 FORMÜL

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın elektrikteki yüksek fatura şikâyetlerine yönelik yeni adımların atılacağı tarafındaki açıklaması gözleri yeni kararlara çevirdi. Cumhurbaşkanlığı’nın gelen şikâyetleri yakın takibe aldığı açıklandı.

Faturaların indirilmesi için kulislerde 4 Formül konuşuluyor. Konutlar için atılan kademeli tarife hududunun 230 kw’ye yükseltilmesi, esnafa yönelik konutlarda olduğu üzere bir yeni tarife modelinin getirilmesi, konutlarda ikinci kademe için uygulanan yüzde 127’lik artırımın bir kısmının geri alınması ve dağıtım bedellerinde indirim üzere başlıklar üzerinde duruluyor.

ISPARTA’DAKİ 7 KÖYE ELEKTRİK VERİLDİ

Bakan Dönmez yaptığı konuşmada, ağır kar yağışı ve buzlanma niçiniyle Isparta’da yaşanan elektrik kesintisini hatırlatarak, “Dün gece itibariyle Isparta’nın kalan 7 köyüne de elektrik verildi. Münferit denetim ve bakım çalışmaları devam ediyor” dedi.

Bakan Dönmez, Isparta’da bir günde 10 yıllık bir hasar ve arızanın meydana gelmesine karşın güç gruplarının sıkıntı kurallar altında sorunu en kısa müddette çözmek için büyük bir çaba gösterdiklerini söylemiş oldu. Ispartalı vatandaşların yaşadıkları mağduriyetin halkın külfetlerini birebir dinledikleri için farkında olduklarını belirten Bakan Dönmez, “Çözüm için gereken bütün imkanları bir ortaya getirdik. Bütün vatandaşlarımız müsterih olsun. Devletimiz her vakit milletimizin yanındadır” diye konuştu.

FATURA TAHSİLATI BİR ERTELENDİ

Bakan Dönmez dün yaptığı açıklamada “Isparta vilayetinde yılda ortalama meydana gelen hasar ve arıza sayısı bin 100’dür. Kar yağışının olduğu 3 Şubat Perşembe günü 12 bin arıza ve hasar oluştu. Bu da neredeyse 1 yıllık arızanın 10 katıdır” diye konuşmuştu.

Dönmez “Ekiplerimiz canını dişine takarak bu çabayı sürdürdüler. Buradan bir hususu yeniden sizlerle paylaşmak istiyorum 3 Şubat tarihinden itibaren vatandaşlarımızın elektrik faturaları okunmadı. Faturaların tahsilatını da 1 ay müddet ile erteliyoruz.” sözlerini kullanmıştı.