Bakan Alim’den ‘3600 ek gösterge’ açıklaması

Ethereum

New member
Türkiye Haber-İş Sendikası ile Türk Telekomünikasyon AŞ içinde “14. Devir İşletme Toplu İş Mukavelesi İmza Töreni” düzenlendi.

İLGİLİ HABER: 3600 ek gösterge nedir?

Türk Telekomünikasyon AŞ’deki merasime, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye Personel Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Lideri Ergün Atalay ve Türkiye Haber-İş Sendikası Genel Lideri Veli Solak katıldı.

Merasimde konuşan Bakan Alım, geçen günlerde yaklaşık 700 bin kamu çalışanını kapsayan toplu mukaveleyi imzaladıklarını anımsatarak, bunun özel kesim için de yol gösterici olduğunu söylemiş oldu.

Yakın vakitte memurlarla da toplu mukavele yaptıklarına değinen Alım, “Çok değerli bir sonucu, memurlarla yaptığımız mukaveleyle belirledik, mukavele tutanağına geçirdik. Nedir o? 3600 ek gösterge sorunu. Bunu mukaveleyle kayıt altına aldık. Bu mukavele periyodunda 3600’ü, bütün memurlar için önemli bir sorun olan ek gösterge problemini tahlile kavuşturacağız. Sözleşmemizle kayıt altına alındı. Artık onun çalışma programını hazırlıyoruz. Onun da fazlaca değerli bir atılım olacağını düşünüyorum kamu çalışanları açısından” diye konuştu.

“GEÇİCİ PERSONELLER MESELESİNİ ÇÖZMEK DURUMUNDAYIZ”

Bakan olarak önündeki nazaranvlerden birinin de süreksiz personel problemi olduğunu belirten Alım, “30 yıl, 20 yıl. Ben Demiryolları Genel Müdürüydüm. bu biçimde da süreksiz personellerimiz vardı, hala var. Ne biçim süreksiz personellik, hala geçmiyor. Bu mühletleri ve kamudaki süreksiz emekçiler meselesini dikkate alarak çalışmak ve sıkıntıyı çözmek durumundayız” tabirlerini kullandı.

Türkiye’nin, dünyanın en süratli büyüyen iki iktisadından biri olduğuna işaret eden Alım, bunun tüketime ve ithalata dayalı bir büyüme olmadığını söylemiş oldu.

Alım, kimi çevrelerin, Türkiye iktisadının büyümesi hakkında “baz etkisi” üzere mazeretler aradıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Bütün bu baz tesirini dikkate almadan bir tahlil yapmak lazım. Büyümeyi sürükleyen dallar nelerdir, onlara bakmak gerek. Bir iktisatçının evvel onu görmesi lazım. Burada endüstrinin tesirini görmek gerek. Türkiye endüstrisi yaklaşık 5 çeyrektir daima büyüyor. Gerçekten dün açıklanan büyüme sayısının ortasında endüstrinin hissesi yüzde 8’e yakın. Bu epey değerli bir şey. Bir öbür şey de ihracatın hissesidir. Türkiye, birinci kere ihracata dayalı bir büyüme modeline geçmiştir.”

Bu ekonomik gücün, toplumsal siyaset uygulamalarını kapsayıcı hale dönüştürme imkanını ortaya çıkardığına işaret eden Alım, 700 bin kamu çalışanı ve memurlarla yaptıkları toplu kontratlar ile 3600 ek gösterge sorunu çözmek için başlattıkları çalışmanın bu imkanla ilgili olduğunu bildirdi.

Alım, “Türkiye’nin üretim gücü toplumsal siyasetlerle desteklendikçe Türkiye, kuvvetli bir ülke olarak yükselişine devam edecektir” dedi.