Avrupa’nın en büyük kağıt fabrikası açıldı… Erdoğan: Türk iktisadına güvenen herkese sahip çıkıyoruz

Professional

New member
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyleki:

* Bu devasa yatırımı kazandıran KİPAŞ Holding’i tebrik ediyorum. Aydın Söke OSB’de faaliyete geçen tesis kağıt alanında gereksinimleri giderecek cari açığın azaltılmasını sağlayacaktır. Birinci etap tamamlandı, deneme üretimleri başladı. 550 milyon dolarlık birinci etapta 800 kişi istihdam edilecektir.

* Ülkemizin 250 milyon dolarlık kağıt ithalatını sonlandıracak bu tesis beraberinde 200 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirecektir. 450 milyon dolarlık cari açığın kapanmasını sağlayacak. Tesisin 2. etabı devam ediyor, yıl sonu biteceğini varsayım ediyoruz.

* 2. etap için 450 milyon dolarlık yatırım öngörülüyor. 600 kişilik ek istihdam sağlanacak. 1400 kardeşimiz meskenine ekmek götürecek. Tesis çevreci üretim anlayışıyla faaliyet gösterecek. Son teknolojik makinelerle donatılmıştır ve yüzde 100 geri dönüşümlü atık kağıttan üretim yapılacak. 12 milyon ağacın, 2. etapla 21 milyon ağacın kesilmesinin önüne geçilecek.

* Bu yatırıma vergi, güç, altyapı, işçi hususlarında çeşitli dayanaklar sağlıyoruz. Ekonomik ve toplumsal katkı göz önüne alındığında aldığı dayanakları sonuna kadar hak ettiği ortadadır. Firma sahiplerinden beklentim 2. etap yatırımını en kısa müddette tamamlamalıdır.

* Kağıt en kıymetli buluşlardan biridir. Bilginin kaydedilmesi için kullanılan değerli bir araçtır. bir hayli medeniyetin kurulup gelişmesinde rol oynamıştır. Ekonomik olarak da büyük bir kıymet oluşturmaktadır. Kağıt üretimi kesiminde 80 bin fazla insanımız istihdam ediliyor. Katma bedeli ise 20 milyar liranın üzerindedir.

* Kesimin gelişmeninin hızlandığını görmekten memnuniyet duyuyorum. Teşebbüs ve istihdamda 2 kat, katma paha ve ciroda ise 9 kat artış yaşandı. Son 10 yılda bilhassa dalda yatırım meblağı 42 milyarı geçen 1166 adet yatırım teşvik dokümanı düzenledik. 25 bin ek istihdamın önünü açtık. 176 milyon lira daldan gelen projelere dayanak sağladık.

* Türkiye’nin 2021 yılını 225 milyar 368 milyon dolarlık rekor ihracat sayısıyla kapatmasının gerisinde bu takviyeler çalışmalar üretim hamlelileri vardır. Türkiye muhalefetin sav ettiği üzere fabrika satarak domates alan değil tersine Afrika Asya ve Avrupa’nın imalat merkezi olan bir ülkedir. Türkiye 500 milyar dış ticaret hacmine ulaşan bir ülkedir.

* AB’ye karşı net dış ticaret fazlası veren ülkeye domates ithalatçısı demek hakarettir, cehalettir, saygısızlıktır. Bu ülkenin endüstrisinden haberdar olmayanları kendi cehaletleriyle bırakıyorum.