‘Avrupa’daki sürücü muhtaçlığını karşılayabiliriz’

Professional

New member
Türkiye’nin İngiltere ve AB ülkelerinde ortaya çıkan sürücü gereksinimini rahatlıkla karşılayabileceğini belirten Türkiye ve Milletlerarası TIR Ağır Vasıta Sürücüleri Derneği (UTSYD) Lideri Sedat Kaplan, “Avrupa’daki sürücü gereksinimini karşılayabilecek durumdayız zira ülkemizde şu anda yetişmiş bir güç var” dedi. Kaplan, kuvvetli bir Türk sürücü topluluğunun olduğuna vurgu yaparak, sağlam ve işinin ehli Türk sürücüleriyle kelam konusu talebi karşılamaya talip olduklarını söylemiş oldu.

TALEPLER GELMEYE BAŞLADI

İngiltere ve Litvanya üzere ülkelerde bulunan şirketlerden sürücü talebi aldıklarını belirten Kaplan, hususa ait şunları kaydetti: “Litvanya’daki bir şirket tarafınca geçtiğimiz günlerde bize bir teklif geldi. Bizden 300 tane sürücü talep ediyorlar. Biz şu anda bu talebi kıymetlendiriyoruz. Onu karşılayacağız. İngiltere ile ilgili olarak bize gelenler oldu. Geçen hafta toplantı yaptık. Protokollerimizi de yapacağız. Sürücülerimizi İngiltere’ye götürdüğümüz vakit mağdur olmamaları için biz onların garantisi olacağız. Bu garanti kapsamında aslına bakarsanız imzalar atıldığı vakit resmi olarak ezayı halletmiş olacağız. Yani bir sürücü İngiltere’ye gidip de mağdur olmasın, sahipsiz olmasın.”

UZUN VİZE GEREKLİ

Kaplan, 3 aylık kısa bir vizenin yurtdışına gitmek isteyen sürücüler açısından mantıklı olmadığını söz ederek, “3 aylık vize verildiğini duyduk. 3 aylık bir şey için biz yokuz. 3 ay, altı 6 ay olarak yokuz. Uzun devir olursa biz varız” biçiminde konuştu. Yurtharicindeki sürücü gereksiniminin Türk sürücüler tarafınca olumlu karşılandığına vurgu yapan Kaplan, “Türk sürücüler yurtharicindeki talebi fazlaca hoş karşılıyorlar. Gelir yüksek. Yurtarasındaki talepte bir sorun yok. Zira boşta olan sürücüler de var” tabirini kullandı. Bilhassa Litvanya’dan Türk sürücülerle ilgili talep olduğunu belirten Kaplan, “Türk sürücüleri sağlam, namuslu ve erdemli insan oldukları için Türk sürücülerini tercih ediyorlar. Zira bizim Türk sürücülerimiz ekmeğinin peşinde kullandıkları araca, yüke, her şeyi sahip çıkarlar. Yani Türk sürücüsünde hırsızlık olmaz” dedi.
Kaplan, uzun yol sürücülüğünü boşta gezen gençler tarafınca kıymetlendirilmesi gereken bir meslek olduğunu söz ederek, “Bazı gençlerimiz bugün boş geziyor. Bunları da bu kapsamda pahalandırmak isteriz. Kıymetlendirmemiz de düzgün olacak. Herkes iş güç sahibi olacak. Bu hususta Türkiye’nin her bölgesinden bizi arıyorlar. Türkiye’den önemli bir talep var. Gençlere TIR sürücüsü olmayı tavsiye ediyorum. Gerekli ehliyeti alıp TIR sürücüsü olsunlar” dedi.

AYLIK GELİR ORTALAMA 15 BİN TL

TÜRKİYE’den Avrupa’ya çalışan bir TIR sürücüsünün aylık ortalama 10-15 bin lira civarında para kazandığını belirten Kaplan, “Kendim 32 yıllık TIR sürücüsü olduğum için biliyorum. Firma sahibi olan arkadaşlarımla da teğe bir konuşuyorum. hasılatları söylüyorlar. çok hoş, mantıklı kazanıyorlar” değerlendirmesinde bulundu. Kaplan, gençlerin bilhassa yabancı lisan konusunda istekli olmaları gerektiğine vurgu yaparak, “Günde en az 10 söz öğrensinler. Kendilerini yabancı lisan konusunda geliştirsinler” dedi.