ATM’ye düzmece dolar yatırıp Türk Lirası olarak çektiler

Samuag

New member
İstanbul ve Tokat’ta geçersiz para dolandırıcılarına yönelik düzenlenen operasyonda 11 kuşkulu gözaltına alındı.

Alınan bilgilere bakılırsa, uydurma para dolandırıcıları, İstanbul Bahçelievler’de bulunan farklı bölgelerdeki özel iki bankaya ilişkin ATM’lere 14 ve 19 Ocak tarihleri içinde geçersiz Amerikan Doları’nı banka hesaplarına yatırdı.

Şüphelilerin, yatırılan fiyatları Türk Lirası’na çevirerek ATM’den nakit olarak yahut havale yoluyla diğer şahıslara gönderdikleri belirlendi. Şüphelilerin çeşitli bankalara ilişkin ATM’lerden 101 bin 300 dolar çektikleri tespit edildi.

BANKALARDAN CÜRÜM DUYURUSU

ATM’lerdeki para trafiğinden, paraların yatırıldığı hesap hareketlerinden ve müşteri detaylarınden şüphelenen kelam konusu iki banka, avukatları aracılığıyla savcılığa hata duyurusunda bulundu.

Bankalar tarafınca yapılan hata duyurusu üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma başlattı. Savcılık talimatı ile harekete geçen İstanbul Siber Kabahatlerle Gayret Şube Müdürlüğü, yapılan cürüm duyurusu ile ilgili geniş çaplı çalışma başlattı. Soruşturma kapsamında teknik ve fiziki takip başlatıldı.

İSİMLİ DENETİMLE ÖZGÜR

Yapılan araştırmalarda, hesabına geçersiz dolar yatıran şahıslardan birinin V. B. belirlendi. V.B., 20 Ocak günü kelam konusu özel bir bankanın Fatih Mahmutpaşa Şubesine müracaat yaptığı sırada yakalanarak gözaltına alındı. Kuşkulu V.B., polisteki söz süreçlerinin akabinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi., B., ‘Adli Kontrol” sonucu ile salıverildi.

EŞ VAKİTLİ OPERASYON

Çalışmalarını sürdüren polis grupları şebeke üyesi 13 bireye yönelik eş vakitli operasyon düzenledi. Operasyonlarda 11 kuşkulu gözaltına alındı. 2 şüphelinin ise arama çalışmaları sürüyor.

Gözaltına alınan zanlılar sorgulanmak üzere İstanbul Siber Cürümlerle Gayret Şubesine gdolayıldü. Baskın yapılan konutlardaki aramalarda epeyce sayıda dijital gerece el konuldu.

Öte yandan şebeke ile ilişkili olduğu tespit edilen G. D. ve A. E. isimli şüphelilerin ise Muğla Fethiye Kaçakçılık ve Organize Hatalarıyla Çaba Ofis Amirliği tarafınca “Parada Sahtecilik” hatasından öbür bir soruşturma kapsamında yakalandığı ve mahkemece tutuklandıkları belirlendi.