Assan Alüminyum 95 milyon dolarlık yeni sürdürülebilir yatırım planlıyor

Ethereum

New member
Assan Alüminyum’dan yapılan açıklamaya nazaran, Assan Alüminyum, salgına karşın yatırımlarına sürat kesmeden devam ediyor.

Son 2 yılda yaklaşık 60 milyon dolar kıymetinde yatırım gerçekleştiren Assan Alüminyum, 2021-2024 devrinde de pahası 95 milyon dolara ulaşacak, üretim kapasitesini 360 bin tonun üzerine taşıyacak yeni yatırımlar planlıyor.

Gerçekleştireceği yeni yatırımlarında sürdürülebilirliği odağına alan Assan Alüminyum, ‘Geleceği tüketmeden üretiyoruz’ sloganı doğrultusunda üretimden idareye, tedarik zincirinden geri dönüşüme uzanan geniş bir yelpazede bütüncül bir sürdürülebilirlik yaklaşımını benimsiyor.

Assan Alüminyum, Tuzla ve Dilovası’ndaki üretim tesislerinin yıllık elektrik güç tüketimine eş bedel pak güç üretimini Manavgat’ta bulunan yenilenebilir güç üretim tesisi ile gerçekleştiriyor.

Pak güç üretimine istinaden aldığı I-REC Memleketler arası Yenilenebilir Güç Sertifikaları yardımıyla kapsam 2 salımlarının tamamını dengeleyebiliyor. Ek olarak Dilovası tesisine entegre, geri dönüşümü sonsuz sefer ve yüzde 100 seviyesinde mümkün olan alüminyumun geri kazanabileceği bir geri dönüşüm tesisi de bulunuyor.

YENİ YATIRIMLARIN ODAĞI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Açıklamada görüşlerine yer verilen Assan Alüminyum Genel Müdürü Göksal Güngör, şunları kaydetti:

“Güvenilirlik, esneklik, yenilikçilik ve sürdürülebilirlik kıymetlerimiz ışığında faaliyetlerimizle hem ülke ekonomimize katma kıymet yaratmaya tıpkı vakitte dünyamıza ve etrafımıza karşı sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam ediyoruz. Sürdürülebilirlik şirketimizin en kıymetli gündem unsuru. Küresel alüminyum bölümü inisiyatifi ASI’dan (Aluminium Stewardship Initiative) hem Tuzla ve Dilovası üretim tesislerimizin birebir vakitte geri dönüşüm tesisimizin sürdürülebilirliğini tescil edici nitelikte olan provizyonel Sürdürülebilirlik Performans Standardı Sertifikası’nı da aldık. 2024 yılına kadar planladığımız yeni yatırımların odağında sürdürülebilirlik yer alacak.”