‘Aşı olmayana kısıtlama şart’

Professional

New member
TÜRKİYE yaz aylarına düşen olay sayıları ve artan aşılamanın da tesiriyle koronavirüse karşı alınan kimi önlemleri kaldırarak girdi. Bayram tatilinde de milyonlarca insan harekete geçti. Kimi yazlık bölgelere, kimi ise memleketine akın etti. Artan hareketlilik daha sonrasında 5 binin altına inen hadise sayıları, dün prestijiyle 15 bin düzeyini aştı. Olay sayılarının artmasının akabinde uzmanlar bir daha kimi önlemlerin devreye alınması gerektiğine dikkat çekti. Fakat dün Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) İdare Konseyi Lideri Kaya Demirer, ‘aşı olmayanlara’ yönelik birtakım önlemler alınması konusunda yazılı bir açıklama yaptı.


2 UNSURLUK TEKLİF

Demirer, 1 Eylül’den itibaren restoran, kafe, gece kulübü, spor salonu, sinema, konser ve düğün salonu üzere yerlerde bulunacaklara 2 doz aşı mecburiliği getirilmesi davetinde bulundu. Kaya Demirer, TURYİD olarak hükümetin takviyesiyle gerçekleşebilecek iki yeni tekliflerinin bulunduğunu kaydederek, şu sözleri kullandı: “Birincisi; 1 Eylül’den itibaren lokanta, kafe, bar, gece kulübü, kıraathane, spor salonları, her türlü karşılaşma alanları, sinema, tiyatro, konser ve düğün ve özel davetlere katılacak konuk ve müşterilerin 2 doz aşıyı yaptırmış olması zaruriliği getirilmesi. İkincisi; 1 Eylül’den itibaren 2 doz aşısını yaptırmaktan imtina etmiş dal çalışanlarımızın kanun değişikliğiyle patronun inisiyatifinde ileri bir tarihe kadar tek taraflı bir karar ile zarurî fiyatsız izine çıkartılabilmesi durumu. Önerdiğimiz bu iki unsurun 1 Eylül prestijiyle yürürlüğe girebilmesi için 1 Ağustos’ta bu sonucun açıklanmasıyla 4 haftalık mühlet ortasında hiç aşılanmamış bireylerin dahi iki doz aşısını tamamlaması sağlanmış olacaktır.”

ÖNERİYİ DESTEKLİYORUZ

TURYİD’in paylaştığı öneriyi, Birleşmiş Markalar Derneği Lideri Sinan Öncel’e de sorduk. Öncel husus hakkında şunları söylemiş oldu: “Aşının yan tesirlerinin epeyce sonlu olduğu kanıtlandı. Aşı ile vefat riski epeyce fazlaca aza iniyor. Ayrıyeten entübe olanların yahut hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğunun aşısını yaptırmayanlar olduğu tabir ediliyor. Tüm bu bilgiler alt alta toplandığında aşının salgınla çaba en kıymetli önlem olduğu ortaya çıkıyor. Bu çerçeveden bakınca TURYİD’in paylaştığı öneriyi bizlerin de desteklediğini söyleyebiliriz. Zira, bir sefer daha kapanma sürecine girilirse, hiç bir işletme bu durumu kaldıramaz. Bu yüzden çeşitli noktalara 2 doz aşısını olmayanların kabul edilmemesi tarafında bir önlem alınması salgınla gayrette yararlı olabilir.”


SICAK BAKIYORUZ

Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu Lideri Alp Lider Özpamukçu da, “TURYİD teklifini bize de sundu. Teklife göre kimi kapalı alanlara aşı olmayanların girememesi ve aşı olmayan çalışanların müsaadeye çıkarılması durumu var. Biz de TAMPF idare şurası olarak öneriyi değerlendirmeye aldık. İdare heyeti tarafınca çabucak hemen son karar verilmedi lakin sıcak baktığımızı söyleyebiliriz” diye konuştu. Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Lideri Ramazan Bingöl ise bu teklif konusunda kendilerinin bilgilendirilmediğini, dernek olarak kendi tekliflerini hazırlayıp kamuoyu ile paylaşacaklarını söylemiş oldu.


‘SALGININ BEDELİNİ ÖDEDİK’

EKONOMİYİ durma noktasına getiren epey sert karantina tedbirleri yaşadıklarını, 18 aylık salgın sürecinde çalışamadıklarını, uzun müddet kapalı kaldıklarını anlatan Kaya Demirer, kısıtlı saatlerde faaliyet göstermeye çalıştıklarını, hala ruhsat saatlerine göre faaliyetlerini tam olarak sürdüremediklerini aktardı Demirer, salgının bedelini ekonomik ve toplumsal olarak ödediklerini belirtti.

‘AŞI TERCİH DEĞİL TOPLUMSAL SORUMLUK’

Aşının, tercih değil toplumsal sorumluluk olduğunu belirten Kaya Demirer, “İnanıyoruz ki kişisel özgürlükler lakin toplumsal kazanımlarla korunabilir. Şu anda mümkün olan tek seçenek hayatı korumak için virüsle inançlı bir biçimde bir ortada yaşamak, toplumun farkındalığını ve kurallara ahengi arttırmaktır. Toplumsal bağışıklığı yakalamak da artık bir usul olarak görünmektedir. Çünkü iki doz aşısını tamamlamış bireylerin virüsle temaslarında varyantı ne olursa olsun ağır bir hadise durumunun gerçekleşmediğini tüm dünyada gözlemliyoruz.” sözlerini kullandı. Yeme-içme kesiminin artık bir daha kapanmayı kaldıramayacağına vurgu yapan Demirer, “İnsanların aşı olmama hakkı olabilir. Fakat aşı olmayanlar aşı olanların hakkına girdiği noktada tedbir alınması gerekir. Getirdiğimiz teklifle aşı olmayanların mecburî hayattan değil, toplumsal hayattan kısıtlanmasını talep ediyoruz. Şayet bu teklifimiz kabul edilir ve 1 Eylül itibariyle bu teklifler devreye alınırsa, aşı olmayanlara iki doz aşı için de vakit tanınmış olur” dedi.