Arçelik, ABD’li Whirlpool’un fabrikasını satın aldı

RAM

New member
Arçelik, ABD’li beyaz eşya üreticisi Whirlpool’un Türkiye’de üretim tesisini satın aldığını duyurdu. Whirlpool’un Manisa’daki işletmesi içerisinde yer alan 2 fabrikası ve depolama alanı bulunan Whirlpool Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ’yi 78,3 milyon avroya satın almak üzere muahede imzaladı.

Avrupa Birliği, bu satın alıma geçen sene onay vermişti. Arçelik resmi açıklama yaparak anlaşmanın sonuçlandığı duyuruldu.

Yıllık 2,7 milyon adet üretim kapasitesi

Muahede kapsamında Whirlpool’un Manisa’daki 134 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 245 metrekarelik alanda bulunan, soğutucu ve çamaşır makinesi ürettiği fabrikası Arçelik’e devroluyor. Fabrika yıllık 1,3 milyon adet soğutucu ve 1,4 milyon adet çamaşır makinesi olmak üzere yıllık toplam 2,7 milyon adet üretim kapasitesine sahip. Mutabakata bakılırsa Arçelik birinci 3 yıl boyunca Whirlpool’un Avrupa’daki şirketlerine ihracat gerçekleştirecek.

Arçelik’in Türkiye’deki fabrika sayısı 10’a yükseldi

Bu mutabakatla birlikte Arçelik’in Türkiye’deki üretim tesisi sayısı 10’a yükseldi. Ayrıyeten yeni tesisle bir arada 1.000 şahsa istihdam sağlayacak. Arçelik’in 8 ülkede toplam 22 üretim tesisi bulunuyor. Arçelik çatısı altında 12 markasıyla 145’ten çok ülkede operasyonu bulunuyor.

Roborock S7 MaxV Ultra satışa çıkıyor: İşte fiyatı

2 hf. evvel eklendi

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, hususla ilgili olarak şunları söylemiş oldu:

“Whirlpool’un Türkiye’deki üretim operasyonlarını satın alarak stratejik büyüme vizyonumuz kapsamında değerli bir adım atıyoruz. Manisa, lojistik, ihracat imkanları ve geniş yardımcı sanayi ekosistemi açısından küresel pazarlara erişimi olan değerli bir üretim merkezi. Bu atılım, Avrupa başta olmak üzere faaliyet gösterdiğimiz başka pazarlarda da artan talebi karşılamak ismine Arçelik’e kıymetli bir katkı sağlayacak. İleri üretim teknolojilerimiz, inovatif eser teknolojilerimiz ve sürdürülebilirlik alanındaki öncü uygulamalarımızı bu tesislere de entegre ederek değerli bir sinerji yakalamayı hedefliyoruz. Beyaz eşyada kıymetli bir üretim merkezi olan ülkemizin ihracat potansiyelini artırmak ismine da bedelli bir atak yapmış olduk.”

• Anasayfa
  • Ömür
  • İktisat Haberleri
  • Arçelik, ABD’li Whirlpool’un fabrikasını satın aldı