Amazon tezi akabinde kripto paralar yükselişte: Bitcoin 38 bin doları gördü

Professional

New member
İngiliz City A.M. gazetesinin, ismi açıklanmayan bir kaynağa dayandırdığı haberinde, çevrimiçi perakende satış devi Amazon’un yıl sonuna kadar Bitcoin ile ödemeleri kabul etmek istediğini duyurması akabinde, kripto para üniteleri üst taraflı ivme kazandı.

Dünyada yer alan habere nazaran, piyasaları destekleyen bir öteki gelişme ise milletlerarası yatırım kuruluşu Jp Morgan’ın, müşterilerine kripto paralara erişim imkanı sağladığını duyurarak ve bu hususta adım atan birinci ABD bankası olması oldu. Goldman Sachs ise Avrupalı müşterilerine kripto paralara dayalı yatırım enstrümanlarına erişim imkanı getirdi.


DORSEY, BITCOIN’E “İNTERNETİN MAHALLÎ PARA BİRİMİ” DEMİŞTİ

Twitter işvereni Jack Dorsey de geçtiğimiz hafta dijital para ünitesinin toplumsal medya şirketinin geleceğinin “büyük bir parçası” olduğunu söylemiş oldu ve dijital para ünitesinin Twitter eser ve hizmetlerini dönüştürme potansiyeline vurgu yaptı. Bitcoin’e “internetin lokal para birimi” diyen Dorsey, BTC’yi alım satım, abonelik, Twitter Bahşiş Kutusu ve Harika Takip üzere yeni özellikler dahil olmak üzere mevcut Twitter hizmetlerine entegre etme planlarını deklare etti.


Geçen hafta, Tesla CEO’su Elon Musk’ın, şirketin kripto para madenciliğinin yüksek güç kullanması konusunda gerekli ihtimamı gösterdiğinde Bitcoin’i kabul etmeye devam edeceğini söylemiş oldu. Musk, mayıs ayında Bitcoin ile ödemeleri askıya alarak keskin bir kripto satışına katkıda bulunmuştu.

Brokerler, açıklamaların bir ortada ele alınmasının nihayet piyasayı mayıs ayındaki düşüşten bu yana sabit tuttuğu takviye tabanından kaldırmaya kâfi olduğunu söylerken, bilgilerin hem de ağır açığa satış tasfiyelerine işaret ettiğini ve biroldukça yatırımcının açığa satış yapmaktan vazgeçmiş olabileceğini düşündürdüğünü belirtiyorlar.


”ÖNÜMÜZDEKİ HAFTANIN GÖRÜNÜMÜ VE MOMENTUMU OLUMLU”

Dijital varlık platformu OSL’nin global ticaret Lideri Ryan Rabaglia, “Son beş süreç seansında, kıymetli teknikler ve son vakit içinderdaki olumlu yorumlar tarafınca yönlendirilen piyasada genel kısa vadeli yükseliş gördük. Son 24 saatte likide edilen 1,2 milyar dolarlık rekor bir açıkla, önümüzdeki haftanın görünümü ve momentumu olumlu” dedi.

Bitcoin TSİ 9:45’te yüzde 12,94 artışla 38.899 dolar düzeyine yükselirken haftalık artış yüzde 22,59 oldu.

Eter ise son 24 saatte yüzde 9,37 artışla 2.366 dolardan süreç gördü.