Almanya’nın ihracatı geriledi

Professional

New member
Almanya’da ihracat, tedarik zincirindeki darboğaz ve üretim için orta mal kasveti niçiniyle arka arda aylık azalışını ikinci aya taşıyarak eylülde bundan evvelki aya göre yüzde 0,7 düştü.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) bilgilerine göre, ülkede mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış ihracat, eylülde bundan evvelki aya kıyasla yüzde 0,5 düşüş beklentisine rağmen yüzde 0,7 azalarak 117,8 milyar avro oldu.

İhracatta eylül ayındaki düşüş, ağustosta yüzde 0,8’lik düşüşün akabinde geldi. Ağustosta ihracat, Mayıs 2020’den beri arka arda yaşanan 15’inci aylık yükselişin akabinde gerilemişti.

Destatis, Almanya’nın ihracatının eylülde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını önlemek için alınan önlemlerdilk evvel Şubat 2020’deki düzeyinin yüzde 0,3 altında olduğunu kaydetti.

CARİ SÜREÇLER FAZLASI EYLÜLDE 19,6 MİLYAR AVRO

İthalat, eylülde yüzde 0,1 artarak 101,6 milyar avroya yükseldi. bu biçimdece Almanya’nın mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmamış dış ticaret fazlası, eylülde geçen yılın birebir ayın kıyasla 3,8 milyar azalarak 16,2 milyar avro oldu. İhracat, Eylül 2020’ye nazaran yüzde 7,1, ithalat da yüzde 12,9 artış gösterdi.

Almanya’da eylül ayı ihracatının 64,6 milyar avrosu Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yapıldı. Ülke ithalatının 53,5 milyar avroluk kısmı de AB’den geldi.
Eylül 2020’ye nazaran AB ülkelerine yapılan ihracat yüzde 9,2 ve bu ülkelerden yapılan ithalat yüzde 9,4 arttı.

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) bilgilerine nazaran, ülkenin cari süreçler fazlası Eylül 2021’de 19,6 milyar avro olarak gerçekleşti. Cari fazla, Eylül 2020’de 25 milyar avro olmuştu.

Gözden Kaçmasın

Minimum fiyatta 5 mümkünlükHaberi Görüntüle

ÇİN’E İHRACAT DÜŞTÜ

Destatis bilgilerine nazaran, Almanya’nın, en kıymetli ticaret ortağı Çin’e ihracatı eylülde 2020’nin birebir ayına kıyasla yüzde 0,2 azalarak 8,5 milyar avroya geriledi.
Kelam konusu periyotta Almanya’nın öteki kıymetli ticaret ortağı ABD’ye ihracat yüzde 16,2 artarak 10,8 milyar avroya ulaştı.

Öte yandan, dolu sipariş defterlerine karşın, Alman endüstrisi son vakit içinderda yarı iletkenler (çip) üzere kıymetli mamüllerin eksikliği niçiniyle üretimini keskin bir biçimde kesmek zorunda kaldı.

“SANAYİDEKİ MEVCUT ÜRETİM, İHRACATIN BÜYÜMESİNİ SÜRDÜRMEK İÇİN KÂFİ DEĞİL”

VP Bank Başekonomisti Thomas Gitzel, hususa ait değerlendirmesinde, orta malı eksikliğinden kaynaklı düşük verimlilik ortasındaki Alman sanayi üretiminin artık ihracat üzerinde de olumsuz bir tesire sahip olduğunu belirterek, “Sanayideki mevcut üretim, ihracatın büyümesini sürdürmek için kâfi değil. Gereç eksikliği artık ihracatta kayma belirtileri gösteriyor. Üretim için kâfi materyal olmadığı sürece, ihracat artmayacak.” sözünü kullandı.

ING Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski de eylül ayında Almanya’nın ihracatındaki düşüşün, üçüncü çeyrekte Alman ekonomisindeki büyümede itici güçlerin özel tüketim ve kamu harcamaları olduğunu kanıtladığını belirtti.

Gözden Kaçmasın

Bakan Alim’den EYT, minimum fiyat ve 3600 ek gösterge açıklamasıHaberi Görüntüle

Gelecek periyoda bakıldığında, ihracatın artmasından da evvel sanayi üretiminin toparlandığının görülmesi gerektiğini tabir eden Brzeski, “Çok sıradan, yeni üretim olmadan yeni ihracat da olmayacak. Dördüncü çeyrekte sanayi üretiminde birinci toparlanmayı bekliyoruz, lakin bu muhtemelen daha teknik olacak. Sanayi üretiminde ve ihracatta daha temel bir toparlanma için tedarik zinciri sürtüşmelerinin son bulması gerekiyor. Bu lakin 2022’de bakılırsaceğimiz bir şey.” değerlendirmelerinde bulundu.

Öte yandan, Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK) tarafınca tedarik darboğazları ve Alman şirketlerine tesirine yönelik araştırmanın neticelerina nazaran, Alman firmalarının yüzde 83’ü “ham unsur, tedarik zincirlerindeki darboğazlar ve yüksek fiyat artışlarından” olumsuz etkileniyor.

DIHK, 2021’de Almanya’nın ihracatının yüzde 7,5 ve 2022 yılında yüzde 7 artmasını öngörüyor. Alman hükümeti ise ihracatın bu yıl yüzde 8,6 artmasını bekliyor.
Almanya’nın ihracatı, geçen yıl Kovid-19 krizi niçiniyle yüzde 9’dan fazla düşüş kaydetmişti.