Aldi mi, Lidl mi yoksa Edeka mı? Burası Almanya’nın en popüler süpermarketi

Emel

Global Mod
Global ModAldi, Lidl veya Edeka – Almanlar hangi gıda pazarını tercih ediyor? Bir anket bunu gösteriyor.

Bir bakışta en önemli şeyler

Alman müşteriler indirimli mağazalara mı gitmeyi tercih ediyor yoksa market alışverişlerinin çoğunu süpermarketten mi yapıyorlar? Peki Almanlar en çok hangi zincire değer veriyor ve neden? Güncel bir anketin sonuçları Aldi, Lidl, Edeka, Rewe and Co.’nun gerçekte ne kadar popüler olduğunu ve Almanların nadiren alışverişe gittiği yerleri gösteriyor.


Bu indirim mağazası en memnun müşterilere sahip


Aldi Süd’deki müşteriler özellikle memnun, onu Lidl takip ediyor. Aldi Nord üçüncü sırada yer alıyor. Norma müşterileri en az memnun olan müşteriler olurken onu Netto Marken-Discount takip ediyor.


Tüketicilerin Aldi Süd’de özellikle değer verdiği şey, kasadaki hız ve kendi markalarının fiyat-performans oranıdır. Lidl, meyve ve sebzelerin kalitesi (ürünlerin tazeliği) ile puan kazanıyor. Aldi Nord’da çoğu müşteri, kendi markalarının seçimini ve kalitesini rakiplerinden daha iyi buluyor. Ankete göre, köpek logolu indirim mağazası Netto Nord, en arkadaş canlısı çalışanlara (hizmet) sahip.


Penny, Norma ve Netto Marken-Discount, sorgulanan bireysel hususların hiçbirinde özellikle öne çıkmıyor.


Bu süpermarket en memnun müşterilere sahip


Edeka, müşteri memnuniyetinde süpermarketler arasında ilk sırada yer alıyor. Rewe ikinci sırada yer alırken onu Tegut takip ediyor. Müşterilerin Edeka’da özellikle değer verdiği şey servis tezgahı, et ve sucuk ürünlerinin kalitesi ve çalışanların güler yüzlülüğüdür. Rewe, özel tekliflerin kullanılabilirliği ve genel olarak ürün yelpazesi açısından ankete katılanlardan puan alıyor. Tegut organik çeşitliliğiyle olumlu bir şekilde öne çıkıyor.


Hipermarket kategorisinde (büyük ölçekli/self-servis mağazalar) Globus en iyi performansı sergiliyor, onu E-Center ve Rewe Center izliyor. Real ise son sırada yer alıyor. Marktkauf ve Kaufland da müşteri memnuniyeti açısından oldukça zayıf performans sergiliyor.


Çalışmaya


Customer Monitor Almanya, Münih araştırma enstitüsü ServiceBarometer AG tarafından her yıl yayınlanmaktadır. 2023 anketi için 16 yaş ve üzeri toplam 28.439 kadın ve erkeğe çevrimiçi anket yapıldı. Anketin kilit noktaları “memnuniyetin temel göstergeleri, kabul edilen rekabet avantajları ve müşterilerin başkalarını tavsiye etme istekliliğinin yanı sıra temel tüketici eğilimleri” ile ilgilidir.