Akıllı televizyon alırken nelere dikkat edilmeli?

RAM

New member
Günümüzde yeni teknolojilere ve birbirinden farklılık gösteren özelliklere sahip akıllı televizyon modelleri, tercih sırasında kullanıcıları zorlayabiliyor. Bu cins aygıtlar konusunda bilgili değilseniz, kendinizi beklentilerinizi karşılamayan bir akıllı TV satın alırken bulabilirsiniz. Pekala Akıllı TV alırken nelere dikkat edilmeli? İşte akıllı TV satın almadan evvel denetim etmeniz gereken en değerli özellikler.

1. Ekran Çözünürlüğü
📺


Günümüzde Netflix, Disney+, Amazon ve YouTube üzere çeşitli dijital servis sağlayıcılarının 4K içeriklere takviye sunduğunu görüyoruz. Full HD olarak da isimlendirilen 1920 x 1080 çözünürlük uzun yıllar boyunca standart olarak görülürken, Full HD TV’lerin yerini iki kat daha fazla piksele sahip Ultra HD 4K TV’ler almış durumda.

Bir ekranın piksel sayısını yatay satırlar ve dikey sütunlar cinsinden tabir eden ekran çözünürlüğü, akıllı televizyon alırken dikkat edilmesi gereken özellikler içinde yer alıyor. Daha fazla piksel sayısı, daha keskin fotoğraf ve daha ince detaylara sahip imgeler sağlarken, yüksek çözünürlüğün birçok vakit daha güzel olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca birfazlaca üretici, günümüzde 8K çözünürlük sunan akıllı TV modellerini de pazara sunmaya başladı. Lakin, en yeterli manzara kalitesine sahip akıllı televizyon almayı planlayan kullanıcılar için4K TV’lerin daha yeterli bir seçim olduğunusöyleyebiliriz. Çünkü 8K’nın standart olması için bir süre daha beklememiz gerekecek.


2. Ekran yahut Panel Tipi
🆚


Bu panel tipleri içinden öne çıkan QLED ve OLED panel tiplerinin farklı avantaj ve dezavantajlara sahip olduğunu söyleyebiliriz. OLED paneller neredeyse kusursuz bir siyah tonları, âlâ bir renk kalitesi ve düşük güç tüketimi ile dikkat çekerken, QLED paneller ise pek yüksek bir parlaklığa, renk üretimine ve OLED panellere yakın bir siyah kalitesine ulaşabiliyor.

Günümüz televizyonlarında sıklıkla LCD, OLED ve QLED panel tipleri ile karşılaşıyoruz. Bu panel tiplerinin bir tarafında ekranı aydınlatmak için ışık yayan diyotlar (LED’ler) kullanan LCD ekranlar yer alırken, öbür tarafta piksellerin gerektiğinde kapanıp açılmasını sağlayan ve mükemmel siyah tonlarıüretebilen OLED paneller yer alıyor. QLED yahut QNED panellere geldiğimizde ise markaların isimlendirmelerine göre değişen bu panel tipi, LCD ekranlara bir kuantum nokta katmanı eklenmesini söz ediyor.

Ancak Samsung ve LG tarafınca tanıtılan yeni QD OLED ve OLED EX panellerin parlaklık ve renk üretimi konusunda QLED’i geride bıraktığını söyleyebiliriz. Akıllı TV satın alırken seçim yapmakta zorluk çeken kullanıcılara iki panel çeşidini de bir mağazada test etmelerini öneriyoruz.


3. Yenileme Suratı
💨


Burada bir parantez açacak olursak kullanıcıların televizyon tercihlerinde yazılımsal yenileme suratına kıyasla gerçek yenileme suratı pahasına dikkat etmelerini öneriyoruz. Gerek oyun gerekse daha uygun bir imaj için yüksek yenileme suratları daha akıcı ve sürükleyici bir televizyon tecrübesi sunacaktır.

Hertz (Hz) olarak tabir edilen ve bir fotoğrafın ekranda saniyede kaç yenilendiğini gösteren yenileme suratı, televizyon seçiminde dikkat edilmesi gereken en değerli noktalardan bir başkası. Günümüzde standart haline gelen 60 Hz yenileme suratı bilhassa LCD TV’lerde oynatılan hareketli manzaralarda bulanık imajlara niye olabiliyor. Bu niçinle, daha uygun bir manzara kalitesi oluşturmak için üreticiler, orta ve üst sınıf televizyonlarında 120 Hz yenileme suratlarına yer vermeye başladı.


4. Ekran Boyutu
🤔


İster ekonomik ister yüksek performanslı bir televizyon arıyor olun başınızdaki en büyük soru muhtemelen “Hangi boyut TV almalıyım?” olacaktır. Buradaki seçimi ise televizyonu birebir anda kaç kişinin izleyeceğini ve nereye konumlandıracağını düşünerek yapmanızın büyük yarar sağlayacağını düşünüyoruz. Standart oturma odaları göz önüne alındığında günümüzde en ülkü ekran boyutlarının 55 ila 65 inç içinde olduğunu söyleyebiliriz.

Peki ülkü TV İzleme Arası Nasıl Belirlenir? TV izleyebileceğiniz ülkü arayı bulmak için, televizyonunuzun cm cinsinden boyutunu 2 ya da 2,5 ile çarpmanız kâfi diyebiliriz. Örneğin; 55 inç (139 cm) bir televizyonunuz var ise ülkü TV izleme arası; 139×2= 278 cm olacaktır. Buradan yola çıkarak konutunuz için en ülkü ekran boyutunu kolaylıkla bulabilirsiniz.


5. İşletim Sistemi
📡


“Hangi marka televizyon almalıyım?” diye soranlar için işletim sistemi kıymetli bir husus. Çünkü günümüzde birfazlaca üretici, kendi aygıtlarında özel işletim sistemlerini tercih ediyor. Bunlar içinden LG TV’ler WebOS, Samsung TV’ler Tizen ve geriye kalan modellerin birden fazla Android TV ile karşımıza çıkmakta. Pekala bunlardan hangisi en uygunu diye soracak olursanız, günümüzde bu üç platformun da tüm büyük uygulamalara dayanak sunduğunu söyleyebiliriz. Fakat bir daha de Android tarafında daha fazla uygulamanın bulunduğu belirtmekte yarar var.

Akıllı televizyon tercihinde dikkat edilmesi gereken bir öbür nokta ise işletim sistemi. Çünkü günümüzde birçok kişi artık film ve TV gösterilerini izlemek için dijital platformlara yöneliyor. tıpkı vakitte yeni bir TV’niz var ise yahut yeni bir TV satın alıyorsanız, bu aygıtın hangi platformlara yahut uygulamalara takviye sunduğu büyük kıymet taşıyor.


En güzel fiyat/performans televizyon önerileri

  • TCL 50P735 50 inç 4K UHD LED Google TV – 12.399 TL
  • LG NanoCell 65NANO756PA 4K Ultra HD 65″ 164 Ekran Uydu Alıcılı Smart LED TV – 15.517 TL
  • Philips 43PUS7906/62 43” (108 cm) 4K UHD LED Android TV – 8.119 TL
  • Regal 50R754U 50″ 4K Smart TV – 6.099 TL
  • Vestel 50U9600 50″ 4K SMART TV – 7.796 TL
  • LG 43NANO76 108 Ekran webOS Smart NanoCell TV – 10.415 TL
  • TCL 55P735 55 inç 4K UHD LED Google TV – 14.199 TL
  • Samsung QN90B 50″ Neo QLED 4K Smart TV (2022) – 21.099 TL
Bu içeriğimizde sizler için “Akıllı televizyonlar tercihinde neler ehemmiyet taşıyor?” bunlara değinmeye çalıştık. Paylaştığımız ayrıntılara dikkat ederek kullanıcıların bu mevzuda daha güzel seçimlerde bulunacağını düşünüyoruz. Akıllı TV alırken nelere dikkat edilmeli içeriğimizin sonuna gelirken yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın.