Akademisyenler ve iş dünyası yapay zeka için bir ortaya geldi

Ethereum

New member
Türkiye Bilişim Vakfı ile İstanbul Teknik Üniversitesi liderliğinde kurulan Yapay Zeka Türkiye Platformu (AITR), İTÜ Maçka Kampüsü’nde düzenlenen “Değişimin Habercisi: Yapay Zeka” başlıklı birinci etkinliğinde bölüm paydaşlarını bir ortaya getirdi. Zeka Türkiye Platformu, kamu, özel dal ve akademi işbirlikleri aracılığıyla yapay zeka teknolojisine yönelik ulusal ve milletlerarası bir ekosistem ağı oluşturmayı hedefliyor.

TBV Lideri Faruk Eczacıbaşı, İTÜ Araştırma Dekanı Prof. Dr. Altan Çakır ve TÜBİSAD İdare Heyeti Lideri Levent Kızıltan’ın açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği aktiflikte Chicago Üniversitesi İktisat Kısmı Öğretim Üyesi ve “Arnold C. Harberger” kürsüsü sahibi Prof. Ufuk Akçiğit ana konuşmacı olarak yer aldı.

Yapay zekanın bilhassa tüketime yönelik birfazlaca alanda görüldüğünü söyleyen TBV Lideri Faruk Eczacıbaşı, “Ama sanki kâfi mi? İktisadın, toplumsal yapının, toplumsal kumaşın, yönetişimin alanlarında bilgi toparlama ve kullanmayı ne yapacağız? Yalnız kâr emelli, tüketime yönelik teknoloji kullanması eski bir altyapının üstüne oturursa bu yapının çatırdadığını görmeyecek miyiz? İşte AITR platformuna tam da bu niçinle gereksinimimiz var. Kâr maksadı gütmeyen bir yapı olarak datayı üretmenin, değerlendirmenin ve iktisada, toplumsal yapıya, yönetişime yararlı olması için odaklanmanın gerekli olduğunu düşünüyoruz. Doğrularımız sürdürülebilirliğin, pak, barışçıl, yaşanabilir bir geleceğin amaçları. Gayemiz Türkiye’nin gezegenimizin geleceğine katkısını göstermek için çalışmak” dedi.

İTÜ Araştırma Dekanı Prof. Dr. Altan Çakır ise yaptığı konuşmada yapay zeka konusunda kıymetli olan ve üzerinde durulması gereken hususları; sorunun temel niteliği ve bilgi kullanmayı gerçek kurgulamak, insan gücü, regülasyonlar ve yapay zekanın demokratikleşmesi olarak sıraladı.

Konuşmasında, geleceğin en değerli iki konusunun yapay zeka ve blockchain olduğunu belirten TÜBİSAD İdare Şurası Lideri Levent Kızıltan, yapay zekanın yalnızca günlük iş hayatında iş yerlerinin performansını etkilemeyeceğini, geleceğin işgücünü tanımlayacak olan bileşenleri ortasında barındırdığının altını çizdi.

“ASIL TARTIŞILMASI GEREKEN EĞİTİM POLİTİKASI”

Aktifliğin ana konuşmacısı Chicago Üniversitesi İktisat Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Ufuk Akçiğit, ülkeler için uzun vadede büyümenin tek tetikleyicisinin teknolojik büyüme olduğunun altını çizdi ve şunları söylemiş oldu: “Teknolojik büyümeyi yapabilmek için hakikat insanları gerçek yerlere getirip, onlara kaynak ayırıp araştırma yapmalarını sağlamanız gerekiyor. Fikir üretebilecek insanların sayısını değiştirmediğiniz sürece Ar-Ge ve inovasyon üst gitmeyecek. Tartışılması gereken aslında eğitim siyaseti.”

“YAPILMASI GEREKEN İNSANI ARAŞTIRMAK”

Kaliteli araştırma yapmak için dataya muhtaçlık olduğunu belirten Akçiğit, “Yapılması gereken firmaları anlamaktansa insanları anlamak, insanı ve insanın güdülerini araştırmak. Bilgi konuşuyor. Firmaların strateji, ülkelerin siyaset belirlemesi için dataları işlemek ve hakikat biçimde kullanabilmek hayli kıymetli. İktisat biliminde büyük bilgi setlerini, makina öğrenmesi tekniklerini de kullanarak işlemeye çalışıyoruz” tabirlerini kullandı.

Aktiflik kapsamında iki panel gerçekleştirildi. “Akademi Gözüyle Günümüz ve Gelecek Yapay Zeka Teknolojileri” temalı panelde Prof. Dr. Altan Çakır moderatörlüğü üstlenirken, Sabancı Üniversitesi’nden Prof. Dr. Berrin Yankıoğlu, İTÜ’den Prof. Dr. Berk Canberk, Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cem Say ve Prof. Dr. Kemal Cılız ile Koç Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Yüret mevzuyla ilgili görüşlerini anlattı.

“Yapay Zeka Teknolojileri ile İş Dünyasındaki Değişim” temalı panelde ise TÜBİSAD Lideri Levent Kızıltan moderatör, Türk Telekom CSO’su Barış Karakullukçu, SAS Genel Müdür Yardımcısı Emre Ultav, Ford Otosan CDO’su Hayriye Karadeniz, Doğuş Teknoloji Genel Müdürü Semih İncedayı ve İşbankası VP Sezgin Lüle konuşmacı olarak yer aldı.