Açılış fiyatları kesimde yaygın uygulanmaz

Professional

New member
Elektrikte uygulanan yeni tarifenin akabinde restoranların elektrik faturalarının yüzde 100 ila 120 içinde arttığını belirten dal temsilcileri, işletme sarfiyatları içerisinde artan güç hissesinin mönülere yansıtılmaya başlandığını söylemiş oldu. Toplumsal medyada paylaşılan ve tüketicilerden talep edilen “ısınma ücreti” bedelinin epeyce küçük 1-2 işletmede uygulandığını belirten Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Lideri Ramazan Bingöl, “Isıtıcılardan fiyat talep eden işletmelerin hayli fazla olmadığını düşünüyorum. Bunu gösterin derseniz ben gösteremem. Bunlar fazlaca spesifik örneklerdir.

bir daha tıpkı biçimde kimi restoranların 10 ila 70 TL içinde açılış fiyatı alıyor alabilir fakat bunu bölümün geneline yaymamak gerekir. Dalın genel eğilimi her vakit gelen ek maliyetleri mümkün olduğu ölçüde mönülere yansıtmak olmuştur. Yani genel eğilim kesinlike açılış fiyatı ve ısıtıcı fiyatı olmayacak, mönülere yansıtmak biçiminde olacaktır. Artan güç bedelleri de tıpkı biçimde restoranlar tarafınca mönülere yansıtılmaya başlandı. Şu anda yüzde 10 ila 40 içinde mönülerdeki fiyatlarda artış var. Önümüzdeki devirde artan elektrik bedellerine göre bu oran daha da artabilir” dedi.

MÖNÜYE YANSIR

Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Lideri Kaya Demirer de, bölümün güç bedellerinin bir anda iki katına çıktığını tabir ederken, restoranların “açılış bedeli”, “ısıtıcı bedeli” üzere politakalar izlemeyeceğini ve bu maliyetleri mönülere yansıtacağını belirtti. Demirer şöyleki konuştu: “İşletmelerin devasa yükseklikte elektrik faturalarıyla karşı karşıya kaldığı yanlışsız. Aralık-ocak devrinde işletmelere, ekim-kasım devrine göre yüzde 120 daha fazla elektrik faturası geldi. Lakin, dönüp de işletmelerin açılış fiyatı, asgarî oturması mühleti, elektrik bedeli vb. bu biçimde şeyler kelam konusu değil. Bunu yapmaya çalışan 3-5 işletme olsa da kesimin genelinde bu biçimde bir eğilim kelam konusu olmaz. Rastgele bir maliyet kalemini mönüdeki fiyatlara yansıtmanın haricinde bir uygulama bugüne kadar olmamıştır. ‘Açılış ücreti’ tahminen 1-2 birtakım işletmelerin yaptığı bir şeydir. Kesimin genelinde bu biçimde bir durum olmaz ve bunu epey yanlış buluyorum.”

‘DESTEK GELMEZSE YÜZDE 20 ARTAR’

TURYİD Lideri Kaya Demirer’e nazaran ise restoranlar bir iki ay daha artırımlı elektrik faturalarını yönetim edebilir. Fakat, önümüzdeki devirde mönüye elektrik masraflarını yansıtmak kaçınılmaz olabilir. Mevzuyla ilgili, “10 bin lira aylık elektrik faturası ödeyen bir işletmeci bir anda 20-25 bin liraları görmeye başladı” meselai veren Demirer, “Peki işletmeler ne yapacak? Restoranlar evvela 1-2 ay bekleyecek. ‘Devletten bir adım yahut takviye gelecek mi?’ diye gözleyecektir. İşletmeler genel olarak nisan ayına kadar faturalara dayanır. Bir geri çekme, dayanak olmaz ise fiyatlara 1-2 ay içerisinde yansır. Genel masrafların içerisindeki elektrik hissesi arttıkça bu oranda mönülere artış yapılacaktır. Her işletme kendi hesabını yapacaktır. İşletmeler güç hissesi arttığı için önümüzdeki süreçte mönülere yüzde 20 artırım yapılabilir” diye konuştu.