Abdi İpekçi, vefatının 43’üncü yılında anılıyor (Abdi İpekçi kimdir?)

Samuag

New member
Milliyet Gazetesi Genel Yayın Direktörü ve Başyazarı Abdi İpekçi, 1 Şubat 1979’da uğradığı silahlı taarruz kararı hayatını kaybetti. Abdi İpekçi kimdir? Usta gazetecinin ömrüne dair merak edilenler…

ABDİ İPEKÇİ KİMDİR?

Abdi İpekçi 9 Ağustos 1929 tarihinde İstanbul’da doğdu. İlköğretimini konutunun yakınında Işık İlkokulunda okudu akabinde Galatasaray Lisesini bitirdi. Lise hayatından daha sonra bir müddet Hukuk Fakültesine devam etti.Yeni İstanbul ve İstanbul Ekspres üzere çeşitli gazetelerde spor muhabiri, sayfa sekreteri ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Ali Naci Karacan’ın çıkardığı Milliyet gazetesinde 1954’te yazı işleri müdürlüğü misyonuna başlayan İpekçi, 1961’den vefat ettiği 1979’a kadar tıpkı gazetenin genel yayın direktörlüğünü yaptı.

1961 yılından 1 Şubat 1979 tarihine kadar birebir gazetenin başyazarlığını da yürüten İpekçi, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Basın Enstitüsü Başkanlığı, İstanbul Gazeteciler Cemiyeti ve Memleketler arası Basın Enstitüsünün ikinci başkanlığı, Basın Erdem Divanı genel sekreterliği üzere misyonlarda bulundu.

ABDİ İPEKÇİ CİNAYETİ

1 Şubat 1979 günü Ankara’da Başbakan Bülent Ecevit ile görüşen İpekçi, İstanbul’a döndükten daha sonra akşam meskeninin yakınlarında otomobilinde Mehmet Ali Ağca’nın kurşunlarının gayesi oldu. Suikast anında direksiyon başında olan İpekçi’nin aracı, denetimden çıktı ve elektrik direğine çarparak durabildi. Olay daha sonrası hastaneye kaldırılan İpekçi, cebindeki kalemi parçalayarak kalbine saplanan kurşunla 50 yaşında hayatını kaybetti.

İpekçi suikastında tetiği çeken isim Mehmet Ali Ağca, 25 Haziran 1979’da yakalandı. Maltepe Cezaevi’nden firar eden Ağca, 13 Mayıs 1981’de Vatikan Meydanı’nda Papa 2. Jean Paul’e suikast teşebbüste bulundu.

İtalya’da 19 yıl cezaevinde kalan Ağca, 2000’de Türkiye’ye iade edildi. Ağca, 18 Ocak 2010’da cezasını tamamlayarak kaldığı Sincan Cezaevi’nden çıktı.