AB’den İngiltere ve Kuzey İrlanda’ya kolaylık

Professional

New member
AB Komitesi Lider Yardımcısı Maros Sefcovic, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, AB ve Birleşik Krallık içindeki Brexit Ayrılık Mutabakatı’nın bir modülü olarak imzalanan Kuzey İrlanda Protokolü’nün birtakım ögelerinin değiştirilmesini içeren tekliflerini deklare etti.

Değişiklik teklifinin Kuzey İrlanda halkının Brexit niçiniyle yaşadığı meşakkatleri gidermek üzere hazırlandığını belirten Sefcovic, “Protokolün uygulanmasına yönelik alternatif bir model öneriyoruz.” diye konuştu.

Sefcovic, teklife göre “halk, bitki ve hayvan sıhhati ile hijyen alanındaki ticarette sıradanleştirilmiş onay süreci uygulanacağını” aktaran Sefcovic, “sıradanleştirilmiş onay süreci gerekli denetimlerin yaklaşık yüzde 80 oranında azaltılmasını sağlayacak.” tabirini kullandı.

Değişiklikle daha evvel gerekli kimlik ve fizikî denetimlerin büyük çoğunluğunun kalkacağına işaret eden Sefcovic, “Büyük Britanya’dan Kuzey İrlanda’ya besin tedarik süreci kıymetli ölçüde kolaylaşacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Süt eserleri, et, balık, meyve ve zerzevat üzere farklı besin mamüllerini Büyük Britanya’dan Kuzey İrlanda’daki süpermarketlere taşıyan bir kamyonun artık yalnızca AB mevzuatının gerekliliklerini karşıladığına yönelik “tek bir sertifikaya” muhtaçlığı olacağına dikkati çeken Sefkovic, İngiltere’den Kuzey İrlanda’ya kesintisiz ilaç tedariki sağlanabileceğini anlattı.

Sefcovic, eserler için bugün gerekli gümrük formalitelerini ve süreçlerini yarıya indirmeyi önerdiklerini tabir etti.

SÜREÇ HAKKINDA

İrlanda Adası’nda Katolik ayrılıkçılar ile İngiltere’yle birlik yanlısı Protestanlar içindeki savaşı bitmiş olduren “Hayırlı Cuma Anlaşması” gereği, İrlanda ve Kuzey İrlanda içinde fiziki bir kara hududu oluşturulamıyor.

Brexit Ayrılık Mutabakatı’nın bir modülü olarak imzalanan Kuzey İrlanda Protokolü, Birleşik Krallık’ın kesimi Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti içindeki ticari alakaları düzenliyor.

Protokole bakılırsa, Brexit’e karşın Kuzey İrlanda, AB’nin gümrük kurallarına tabi olmaya devam ediyor. AB kuralları gereği Tek Pazar’a, ötürüsıyla Kuzey İrlanda’ya İngiltere üzere artık AB üyesi olmayan bir ülkeden kimi mamüllerin direkt gönderimi sona eriyor.

Bu niçinle resmi olarak Birleşik Krallık egemenliğinde yer alan Kuzey İrlanda’nın İngiltere ile ticareti, limanlarda gümrüğe tabi tutuluyor.

Bilhassa, Birleşik Krallık’tan Kuzey İrlanda’ya sosis, salam ve kıyma üzere besin mamüllerinin gidemeyecek olması İngiltere tarafında büyük rahatsızlığa niye oluyor.

Londra, AB’den İrlanda protokolünün değiştirilmesini talep ediyor. Bu çerçevede Birleşik Krallık, Kuzey İrlanda’ya eser ihracatında denetleme yapılmamasını istiyor. Karşılıklı gümrük süreçlerinin sıradanleştirilmesi de İngiltere’nin istekleri içinde bulunuyor.

Ayrıyeten, Birleşik Krallık, protokolün uygulanmasında yaşanacak uzlaşmazlıkların Avrupa Adalet Divanı’na taşınmasına ait unsurun de değiştirilmesini talep ediyor. AB ise mevcut protokolün geliştirilmesini daha uygun buluyor.

Bu basamakta iki taraf içinde Kuzey İrlanda Protokolü müzakereleri yapılması planlanıyor.

İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya’dan oluşan Birleşik Krallık’ta, Haziran 2016’da yapılan AB referandumunda yüzde 48’e karşı yüzde 52 ile Brexit sonucu alınmıştı. Birleşik Krallık AB’den resmen 31 Ocak 2020’de ayrılmıştı. Taraflar 31 Aralık 2020 tarihine kadar geçiş süreci uygulamış bu müddette Birleşik Krallık AB kurallarına bağlı kalmayı sürdürmüştü.