ABD, Genaro Garcia Luna 38 yıl hapis cezasına çarptırıldı: Eski Meksika güvenlik bakanı Sinaloa karteliyle gizli anlaşma yaptı

Samuag

New member
Meksika'nın uyuşturucu kartellerine karşı savaşının mimarı olarak kutlanan adam, bu gece Amerika Birleşik Devletleri'nde uyuşturucu karteli narkolarına yardım etmek için büyük miktarda rüşvet kabul ettiği için Amerika Birleşik Devletleri'nde 38 yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı. Sinaloa.

Genaro Garcia LunaMeksika'nın eski kamu güvenliği bakanı, 2023 yılında bir New York mahkemesi tarafından, savaştığı iddia edilen bir suç örgütü olan şiddet yanlısı Sinaloa Kartelini korumak için milyonlarca dolar rüşvet almaktan suçlu bulunmuştu. O, Amerika Birleşik Devletleri'nde mahkum edilen en üst düzey Meksika hükümet yetkilisidir.

İstihbarat ve sıfır cezasızlık. Meksika'nın ilk kadın başkanı Sheinbaum uyuşturucu kaçakçılarına meydan okuyor

kaydeden Laura Lucchini

08 Ekim 2024

“Bir komplonun kurbanı”

García Luna, Brooklyn'deki bir federal yargıç önündeki ceza duruşması sırasında masumiyetini korumaya devam etti ve kendisine karşı açılan davanın, suçlular ve Meksika hükümeti tarafından sağlanan yanlış bilgilere dayandığını söyledi. İspanyolca “Yasalara sıkı bir saygım var” dedi. “Ben bu suçları işlemedim”

(Reuters)

56 yaşındaki García Luna, 2006'dan 2012'ye kadar dönemin Cumhurbaşkanı Felipe Calderon'un yönetimi altında üst düzey güvenlik yetkilisi olarak hükümet pozisyonunda bulunmadan önce Meksika federal polisine liderlik ediyordu. O zamanlar García Luna, uyuşturucu kaçakçılığına karşı mücadelede ABD'nin müttefiki olarak selamlanıyordu.

Ancak ABD'li savcılar, milyonlarca dolar karşılığında kartele yönelik soruşturmalar, rakip çeteler hakkında bilgi ve büyük miktarlarda uyuşturucunun güvenli geçişi hakkında bilgi sağladığını söyledi.

Calderon'un tepkisi

Kararın ardından Calderon, sosyal platform X aracılığıyla mahkemenin kararına saygı duyduğunu ancak García Luna'nın suç faaliyetlerine dair hiçbir zaman “doğrulanabilir kanıta” sahip olmadığını yazdı. Calderon, kartellerle mücadelenin “hayatımdaki en zor kararlardan biriydi. Ama bunu tekrar yapardım çünkü yapılacak en doğru şey bu” dedi.

Kısa bir süre önce mahkeme önünde yaklaşık 15 protestocudan oluşan bir grup cezayı kutlamıştı. Bazıları İspanyolca “Calderon bunu biliyordu” yazan bir pankart taşıyordu, diğerleri ise siyasi partisini kınayan pankartlar taşıyordu.

“Kapsama”

Savcılar ömür boyu hapis cezası istemişti. García Luna'nın avukatları onun 20 yıldan fazla hapis yatmaması gerektiğini savundu. ABD Bölge Hakimi Brian Cogan, García Luna'nın uyuşturucuyla mücadeledeki çalışmaları nedeniyle geçmişte aldığı takdirlerden etkilenmediğini söyledi. Cogan cezayı vermeden önce “Bu onun gizlenmesiydi” dedi. “Bu suçlardan siz suçlusunuz. Öylece övünerek 'Ben yılın polis memuruyum' diyemezsiniz.”

Hakim, 38 yıl 4 ay hapis cezasına ek olarak 2 milyon dolar para cezası verdi. Duruşma sırasında García Luna'nın eski Başkan Barack Obama ile el sıkıştığı ve eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve eski Senatör John McCain ile konuştuğu fotoğraflar gösterildi.