5 vilayette eğitime kar ve fırtına pürüzü

Samuag

New member
Kırklareli’nde, olumsuz hava şartları niçiniyle bugün yüz yüze eğitim yapılmayacak.

Kırklareli Valiliğinden yapılan açıklamada, kent merkezindeki eğitim kurumlarında yüz yüze eğitim faaliyetlerine 12 Ocak Çarşamba günü için orta verildiği bildirildi.

Açıklamada, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelliler ile gebe işçinin de idari müsaadeli sayılacağı açıklandı.

Olumsuz hava şartlarına karşı tüm kurumların teyakkuzda olduğu vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

“İlimizde yaşanan şiddetli fırtına sebebiyle vilayet merkezimiz başta olmak üzere birtakım ilçelerimizde yaşanan çatı uçması, ağaç devrilmeleri, baca yangınları üzere aksilikler karşısında, AFAD ve ilgili tüm takımlarımız gerekli tüm tedbirleri almaktadır. Vatandaşlarımızın fırtına ve olumsuz hava şartlarından etkilenmemeleri için zarurî kalmadıkça meskenlerinden çıkmamaları, can ve mal güvenliği için yetkili kurumların ihtarlarını dikkate almaları büyük kıymet arz etmektedir. Karşılaşılabilecek olumsuz durumlarda ferdi müdahalelerden kaçınılması 112 Acil Davet Merkezi üzerinden bildirimde bulunulması kıymetle rica olunur.”

Kofçaz ilçesinde de fırtına ve ağır kar yağışı niçiniyle eğitime bir gün müddetle orta verilmişti.

ÇANAKKALE

Çanakkale’de beklenen olumsuz hava şartları ve kar yağışı niçiniyle, taşımalı ve köy okullarında eğitime 1 gün orta verildiği bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, yarın bölge genelinde hava kaidelerinde olumsuzluk yaşanmasının ve kar yağışının beklendiği açıklandı.

Bu niçinle, vilayet genelinde taşımalı eğitime 1 gün orta verildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“bir daha vilayet genelinde köy okullarımızda ve bu okullarda nazaranv yapan öğretmenlerimizin birçoğu vilayet ve ilçe merkezlerinden günübirlik bu okullara gidip geldikleri ve öğrencilerinin büyük kısmı eğitime taşıma yoluyla eriştikleri için, yarın eğitim ve öğretime 1 gün orta verilecektir. Bu kapsamdaki öğrencilerimiz, eğitimlerine EBA üzerinden devam edebileceklerdir. Taşımalı eğitim haricindeki eğitime orta verilmesi sonucu, oluşan kurallara göre ilçe bazında kaymakamlıklarımızca kıymetlendirilerek alınacak olup, bu kararlar en kısa müddette kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Ayrıyeten, tıpkı gün vilayet genelinde kronik hastalığı bulunan , gebe ile engelli işçiler 1 gün idari müsaadeli sayılacaklardır.”

DENİZLİ

Denizli’nin Çameli ilçesinde, kar niçiniyle eğitime bir gün orta verildi.

Çameli Kaymakamlığından yapılan açıklamada, kar yağışı sebebiyle ilçe genelinde 12 Ocak çarşamba günü yüz yüze eğitime orta verildiği açıklandı.

Olumsuz hava koşullarının insan sıhhatini ve trafik güvenliğini tehlike oluşturabileceği belirtilen açıklamada, engelli ve gebe kamu çalışanlarının da yarın müsaadeli sayılacağı kaydedildi.

Eğitim ve öğretimin yarın uzaktan devam edileceği açıklandı.

KONYA

Konya’nın Derebucak ilçesinde kar yağışı sebebiyle yüz yüze eğitime bir gün orta verildi.

Derebucak’da ağır kar yağışı niçiniyle İlçe Hıfzıssıhha Şurası sonucu ile tüm eğitim kurumlarında çarşamba günü yüz yüze eğitime orta verildi.

Uzaktan eğitim sonucu alınan ilçede, engelli ve gebe kamu nazaranvlileri de idari müsaadeli sayılacak.

TUNCELİ

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde 3 gündür tesirli olan kar yağışı ömrü olumsuz etkiledi. Kar kalınlığının 70 santimetreyi bulduğu ilçede eğitime verilen orta bir gün daha uzatıldı.

Ovakcık’ta 3 gündür aralıksız yağan kar yağışı hayatı durma noktasına getirdi. İlçe merkezinde 70 santimetreyi bulan kar kalınlığı, yüksek kesitlerde bir metreyi aştı, 20 köy yolu ulaşıma kapandı. İlçede tesirini arttıran kar yağışı niçiniyle eğitime verilen orta bir gün daha uzatıldı.

Kaymakamlık, kamu kurumlarında çalışan gebe ve engelli işçinin tekrar müsaadeli sayılacağı açıklamasını yaptı.

Ağır kar yağışı niçiniyle ulaşım sağlanamayan köy yollarının açılması için ise grupların çalışmaları aralıksız sürüyor.

Öte yandan, Tunceli Valiliği kar yağışı ve tipi niçiniyle Pülümür-Erzincan Karayolu’nu kullanacak şoförlerin yanlarında zincir ve çekme halatı bulundurmaları konusunda uyardı.