1915 Çanakkale Köprüsü’nde sona yaklaşıldı

Professional

New member
Nüfusa paralel olarak artan araç sayısıyla birlikte Çanakkale Boğazı, bilhassa bayram tatillerinin yanı sıra yaz aylarında yaşanan yoğunluğa bağlı olarak uzun bekleme müddetiyle geçilebilirken, kış aylarında olumsuz hava şartlarının tesirli olduğu günlerde ulaşımda aksamalar yaşanıyor. Tüm bu sorunlara kalıcı tahlil üretecek ve boğazda kesintisiz ulaşım sağlayacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün hizmete açılması için geri sayım başladı.

3.1 MİLYAR EURO’YA MAL OLDU

3.1 milyar ’ya mal olan proje yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirildi. 11 yıl daha sonra devlete iade edilecek köprünün üretimi boyunca pandemi şartlarında da en yüksek güvenlik tedbirleriyle bir arada 12 bin kişi çalışıyor.

Avrupa ve Asya kıtalarını Çanakkale Boğazı’nda birinci sefer birbirine bağlayacak 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca 18 Mart 2017’de atılmıştı. Ortadan geçen 5 yıllık müddet sonunda Malkara ile Çanakkale içinde 1915 Çanakkale Köprüsü’nü de içeren 88 kilometre otoyol ve 13 kilometre irtibat yolundan oluşuyor.


Her biri 45 metre genişliğinde, 48 metre uzunluğunda ve 700 ton tartısındaki tabliye bloklarının bağlanacağı askı halatlarının ana halatlara montaj süreci 6 Temmuz 2021’de başlamıştı. 12 Aralık 2021’de de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle, Asya ve Avrupa’daki kule ayaklarının orta açıklığına son tabliye bloğu yerleştirildi.

18 MART ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ’Nİ SİMGELEYECEK

Dünyanın en büyük asma köprüsü unvanına da sahip olan köprünün ayakları 318 metrelik yüksekliğiyle 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’ni simgeliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca 18 Mart 2017’de temeli atılan ve Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Şekerkaya ile Gelibolu’nun Sütlüce mevkii içinde üretimi süren 1915 Çanakkale Köprüsü’nün ayakları 16 Mayıs Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüntü konferansla katıldığı merasimle tamamlanmış ve 32 bloktan oluşan köprünün ayak yüksekliği 318 metreye ulaşmıştı.

KÖPRÜDE SEYİT ONBAŞI TASVİRİ YER ALACAK

Kulelerin en ucunda ise Çanakkale Savaşlarının unutulmaz kahramanı Seyit Onbaşı’nın sırtlayarak namluya sürdüğü top mermisi tasviri yer alacak. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılını temsilen orta açıklığının 2023 metre olması planlanıyor. Bu açıklık, dünyanın en yüksek kuleler ortası açıklığa sahip asma köprü olması özelliğini taşıyor. Köprü hizmete açıldıktan daha sonra iki yaka içindeki ulaşım arası 6 dakikaya inecek. Köprünün bölgeye de önemli yararlar sağlayacağı ve bilhassa Lapseki’ye yatırımcı talebinin artacağı öngörülüyor.

18 MART 2022’DE TAMAMLANACAK

1 asma köprü, 2 yaklaşım viyadüğü, 4 betonarme viyadük, 6 alt geçit köprüsü, 38 üst geçit köprüsü, 5 köprü, 43 alt geçit, 115 çeşitli ebatlarda menfez, 12 kavşak, 4 otoyol hizmet tesisi, 2 bakım işletme merkezi, 6 fiyat toplama istasyonu inşa edilecek. Projeyi üstüne alan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1915 Çanakkale Köprüsü’nün, 18 Mart 2022’de tamamlanarak hizmete açılacağını bildirmişti. Lakin bu tarih Şubat ayının son haftasına çekilerek, köprünün hizmete erken girmesi bekleniyor.

AVRUPA’DAN TÜRKİYE’NİN GÜNEYBATISINA KESİNTİSİZ ERİŞİM

Toplam 324 kilometrelik uzunluğa sahip olan Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projesinin 4,6 kilometrelik kısmını 1915 Çanakkale Köprüsü, 83,4 kilometrelik kısmını ise Malkara-Çanakkale içindeki otoyol oluşturuyor. Proje Malkara yerleşiminin güneyinden ve Şarköy ilçesinin batısından geçtikten daha sonra güneybatıya yönelerek Evreşe ilçesinin doğusundan Gelibolu Yarımadası’na ulaşacak. Gelibolu’nun kuzeyinden geçerek ilerleyen otoyol, Sütlüce – Şekerkaya mevkileri içinde yer alan 1915 Çanakkale Köprüsü ile Lapseki ilçesi Şekerkaya mevki’ine ulaşacak. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün tamamlanmasıyla, Marmara Bölgesi ile Kuzey Ege’yi birbirine bağlayacak. Kınalı- Tekirdağ- Çanakkale- Savaştepe Otoyolu Projesi’nin bitmesiyle de Avrupa’dan Türkiye’nin Güneybatısındaki endüstriyel bölgelere kesintisiz erişim sağlanmış olacak.

İSTANBUL BOĞAZI GEÇİŞİNE YENİ BİR ALTERNATİF OLUŞACAK

İstanbul’un, Avrupa ve Anadolu içinde üstlendiği ağır transit trafik yükü hafifçeleyecek. Batı Anadolu boyunca hala İstanbul merkezli Batı-Doğu aksı üzerinde ağırlaşan trafik yükü Marmara Denizi’nin batı kıyısından güney tarafına gerçek dengelenecek. Çanakkale Boğazı’nı geçmek için bayram ve tatil periyotlarında saatlerce sürebilen feribot bekleme mühletleri ile yaklaşık 1,5 saat ile 5 saat içinde süren seyahat müddeti, altı dakikaya inmiş olacak.


TATİLCİLERİN FERİBOT SIKINTISI BİTECEK

Marmara ile Trakya’dan Çanakkale ve Ege Bölgesi’ne gelen tatilciler, yaz döneminde her yıl uzun araç kuyruklarından şikayet ediyordu. Köprünün tamamlanmasıyla birlikte vatandaşlar kuyruk beklemeden Çanakkale Boğazı’nı 6 dakikada geçebilecek.

ASYA VE AVRUPA ALTINCI SEFER BİRLEŞTİRİLMİŞ OLACAK

1915 Çanakkale Köprüsü ile Asya ve Avrupa denizin üstünden dördüncü defa, toplamda ise altıncı kere birleştirilmiş olacak. Tamamlandığında 2023 metre orta açıklığı ile dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü olacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü, 334 metrelik zirve noktası yüksekliği ile de dünyanın en yüksek kuleli asma köprüsü unvanına sahip olacak.

NAKLİYATTA MÜHLETLER VE MALİYETLER DÜŞECEK

Proje’nin hizmete girmesiyle bir arada, taşıt işletme maliyetleri ve seyahat müddeti açısından kazanımlar sağlanacak. Yük taşıyan araçların ulaşım kısıtlamasının kalkmasıyla ithalat ve ihracattaki vakit maliyeti azalacak. Çanakkale, ulu tarihine ve 21. yüzyıla yaraşır bir eser projeye kavuşacak. Çanakkale, kentin kıymeti ve dinamiğine uygun, estetik ve çağdaş bir asma köprü ile taçlanacak.


ULUSAL VE MEMLEKETLER ARASI TURİZM CANLANACAK

Avrupa ülkeleri, Balkanlar ve bilhassa Yunanistan ve Bulgaristan ile ticari alakaların yanı sıra kültürel etkileşim de olumlu etkilenecek. Kınalı – Tekirdağ – Çanakkale – Savaştepe Otoyolu’nun, Gebze-İzmir Otoyolu’na bağlanması ile İzmir, Aydın, Antalya üzere turizm merkezlerinin Avrupa ülkeleri ile içindeki ara kısalacak ve turizm kesiminde gelişme sağlanacak.

VİZYON 2023, DEĞERLİ AMAÇLARINDAN BİRİNE ULAŞACAK

Proje, Türkiye’nin ulusal kalkınma atağının dokümanı niteliğindeki Vizyon 2023 Master Planı’nda öngörülen yurt sathında karayollarının uygunlaştırılması amacında değerli bir rol oynayacak.

TARİHİ İPEK YOLU’NU CANLANDIRACAK

Proje, tarihi İpek Yolu’nu canlandırarak “Bir Jenerasyon Bir Yol Projesi” kapsamında, Türkiye’nin öncülük ettiği ‘Orta Koridor’ teşebbüsünün bir modülü olarak, Pekin’den Londra’ya kesintisiz bir ticaret yolu oluşturma maksadına direkt katkı sunacak.