110 Milyon Yıl Öncesine İlişkin Dört Ayaklı Yılan Fosilinin Gizemini Çözdü!

  • Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
110 Milyon Yıl Öncesine İlişkin Dört Ayaklı Yılan Fosilinin Gizemini Çözdü!
2015 yılında Science mecmuasında yayınlanan epeyce alışılmadık bir fosil, paleontoloji dünyasında zelzeleye niye olmuştu. Brezilya’da bulunan 110 milyon yıllık fosil, uzun kıvrımlı bir omurgaya ve şaşırtan bacaklara sahip bir yılanı gösteriyordu. Yılanlar ve kertenkeleler içindeki kayıp halkanın bu yaratık olduğu sav edilmişti, lakin yeni bir çalışma bu teoriyi çürütmeyi amaçlıyor.

Paleontolog Michael Caldwell, “Dört ayaklı bir yılan fosili bularak yanıtlanabilecek bir epey evrimsel soru var, lakin bu lakin bu fosil gerçekse hakikat. Grubumuzun araştırması, Tetrapodophis amplectus’un aslında bir yılan olmadığı ve yanlış sınıflandırıldığını gösteriyor” diyor.

Fosilin aldatıcı olmasının sebebi kısmen keşfedildiği vakit kayanın etrafından ayrılma formu. İskelet ve kafatası bir modülde, bu organlardan arta kalan iz başka kesimde kalmıştı. Caldwell, “Yepyeni çalışma yalnızca kafatasını tanımladı ve öbür parçayı dikkate almadı. Lakin başka kesimdeki ize baktığımızda, Tetrapodophis’in bir yılanın kafatasına sahip olmadığını, hatta ilkel bir kafatasına bile sahip olmadığını açıkça ortaya koyan çeşitli özellikler görüyoruz” diyor.

Alberta Üniversitesi fosili “tartışmalı bir örnek” olarak nitelendirdi. Bir yılan olmasa bile, bir daha de üzerinde daha fazla çalışma yapılması gerektiği düşünülüyor. Makale, Tetrapodophis amplectus‘un ne kadar alışılmadık olduğunu vurgulayarak onu, “Eşsiz bir kertenkele çeşidi. Öteki kertenkelelerde görülmeyen büyüleyici bir morfolojiye sahip” formunda nitelendiriyor.