Iraklı tabibi ‘istihbaratçıyız’ diye 125 bin lira ve 7 bin 500 dolar dolandırdılar

Samuag

New member
Samsun’un Atakum ilçesi Cumhuriyet Mahallesi’nde kimliği meçhul bir dolandırıcı, Irak asıllı Türk vatandaşı olan Diş Tabibi Alaa Hattab’ı (56) telefonla arayarak kendisini ‘Türk istihbaratçısı’ olarak tanıttı.

Samsun’da savcı olduğunu ve hekimin kimlik ayrıntılarının terör örgütü tarafınca ele geçirildiğini söyleyen dolandırıcı, “Türk vatandaşı olmuşsun. Konutuna dön. Senin emniyetin ve Türkiye istihbaratı için kıymetli. Ben Ankara’dan gorevlendirildim. DEAŞ terör örgütüne kaydın yapılmış. Eşini yanına al, telefonunu de açık bırak. Meskeninizde oturun, çocukları da okula göndermeyin. Sizin emniyetiniz için. Sen de Türk vatandaşı oldun, bize yardım edin. Paranız ve pahalı eşyalarınız var ise yakaladığımız terör örgütü ile parmak için araştırması yapacağız” dedi.

“Telefonla görüşüyoruz. Size nasıl inanacağım. Polis merkezine gitmek istiyorum” diyen Tabip Alaa Hattab’a dolandırıcılar, “Polis merkezine gidebilirsin fakat telefonunu kapatma” biçiminde karşılık verdi.

Polis merkezine giden Alaa Hattab’a telefonu polise vermesini isteyen dolandırıcı polis memuruna, “Ben Göç Yönetiminde çalışıyorum. Yanınızdaki yabancı asıllı şahsın yanımıza gelmesi gerekiyor. Göç Yönetimi’nin adresini bir kağıda yazıp kendisine verir misin” dedi.

Polis memuru da bir kağıda Göç Yönetimi’nin adresini yazıp Iraklı doktora verdi. Dolandırıcı, Iraklı doktora “Polisin sana verdiği notta şifre var. Polis yahut istihbaratçı sorarsa bu notu gösterirsin” diye itimat vermeye çalıştı.

“Size güvenmiyorum” diyen tabibi dolandırıcılar bu sefer Samsun Adliyesi’ne yönlendirdi. Samsun Adliyesi önüne gelen ve telefonun daima açık kalmasını sağlayan dolandırıcılar adliye önünde banklarda oturarak bekleyen Iraklı doktora, “İçeride mülakat var. Seni daha sonra içeri alacağız bekle” dediler.

TABİBİN EŞİNİ DE TEHDİT ETTİLER

Tabibin Irak asıllı eşi Zeynep Hattab’ı da telefonla arayıp konuttaki para ve ziynet eşyasından parmak izi tespiti yapacaklarını ve poşete koyup meskene gelen polise teslim etmesini istediler. bayanın telefonunun daima açık kalmasını sağlayan dolandırıcılar, meskene gelen şahsın kapıyı çalıp açmasını istemesi üzerine kapıyı açmayan bayana telefondaki dolandırıcı, “Kapıyı açmazsan kocanı tutuklarız. Konuta takım gönderir, kapıyı kırdırıp içeri gireriz” diye korkuttular.

Adliye bahçesinde bekleyen tabip dolandırılmak istendiğini düşünerek eşini telefonla arayıp meskenin kapısını kimseye açmamasını söyleyecekti lakin dolandırıcıların daima açık bıraktırdığı telefonuna ulaşamadı.

DOLANDIRICILARA PARAYI KENDİ ELİYLE VERDİ

Zeynep Hattab ise kapının önünde bekleyen dolandırıcıya meskende bulunan 125 bin Türk Lirası ile 7 bin 500 ABD dolarını poşet ortasında teslim etti. Bir arkadaşına telefonla ulaşan tabip meskenine gidip eşinin kapısı kimseye açmamasını ve kimseye para vermemesini söylemesi istedi. Meskene giden hekimin arkadaşı “polisim” diye kişinin 15 dakika evvel gelip paraları aldığını öğrenince doktora haber verdi.

Dolandırılan tabip ise polise şikayette bulundu. Büyük keder yaşayan Diş Doktoru Alaa Hattab, kendilerini dolandıranın bir an evvel yakalanıp adalete teslim edilmesini istedi.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.