YÖK’ten istihdam atılımı

Professional

New member
Yönetmelikle ilgili merak edilenleri cevaplayan YÖK Yürütme Konseyi Üyesi, beraberinde Mesleksel ve Teknik Eğitim Komitesi Yürütücüsü olan Prof. Dr. Ömer Açıkgöz, öğrencilerin gerçek iş ortamında profesyoneller tarafınca eğitileceğini belirtti.

MESLEKSEL EĞİTİM ALACAK

“Uygulamalı eğitime ait kavramları berraklaştırmak, öğrencilerimizin mesleksel marifetlerini geliştirmek, istihdam oranlarını yükseltmek ve endüstrinin talep ettiği beşeri sermayenin niteliğini artırmak, sanayi ile daha kuvvetli bağlar kurmak emeliyle bu yönetmeliği yayımladık” diyen Açıkgöz, şunları söylemiş oldu:

“Öncelikle bu mevzuat düzenlemesi ile öğrenciler işletmede mesleksel eğitim alacaklar, yani gerçek iş ortamında işi bilen profesyonellerin nezaretinde eğitim yapacaklar. Bu ortada iş verenler de öğrencilik etabında gelecekteki profesyonellerini yakından tanımış olacaklar. Dünyadaki tahliller bize gerçek iş ortamında eğitim alan öğrencilerin hem daha kolay iş bulduklarını birebir vakitte daha fazla istihdam oranına sahip olduğunu gösteriyor. Yönetmelik Türkiye’nin kalkınma amaçları doğrultusunda Yükseköğretim Kurulunca belirlenecek üniversitelerdeki eğitim, fen, mühendislik, sıhhat, sanat, spor ve toplumsal bilimler alanlarındaki programlarda tahsil nazarann bütün öğrencileri kapsıyor.”

ÖĞRENCİLERE MAAŞ ÖDENECEK

Açıkgöz, yönetmelik ile işletmelerde mesleksel eğitime giden hangi öğrencilere ne kadar fiyat ödeneceğinin ve öğrencilerin sigortalanma konusunun açıklığa kavuştuğunu belirtti ve şöyleki devam etti: “Artık bir öğrenci işletmeye gitmedilk evvel fiyat alıp almayacağını, sigortalanıp sigortalanmayacağını bilecek. Birebir durum işletmeler için de geçerli olacak. Planlamalar buna göre yapılacak. Ne öğrenci ve akademisyenler ne de işletme sahipleri mağdur olmayacak. Mevzuat yetersizliği niçiniyle öğretim elemanları hak ettikleri fiyatları alamıyorlardı. Yönetmelikle artık öğretim elemanlarına ödenecek fiyatlar kesin hudutlar ile belirlenmiş oldu. İşletmede mesleksel eğitim kapsamında sorumlu öğretim elemanlarına haftalık azami 5 saate kadar teorik ders yükü yüklenebilecek. Stajdan sorumlu öğretim elemanlarına ise haftalık 2 saat uygulamalı ders yükü yüklenecek.”

NİTELİKLİ İŞGÜCÜ

“Ülkemizdeki iktisadın lokomotifini iki büyük dal oluşturuyor. Bunlardan birisi imalat bölümü başkası de hizmet sektörü” diyen Açıkgöz, “Her iki kesimin beşeri sermayesinin niteliği arttığında bölümün gelişmesi ve büyümesi üzerinde çarpan tesiri yapacak. Bu iki bölümü ve alt bölümlerini de dikkate alarak beşeri sermaye açısından daha rekabetçi bir yapıya getirmek istiyoruz, bunun için de uygulamalı eğitimlerin gerçek iş ortamında yapılmasını kilit olarak görüyoruz. Bu eğitimler kararında işgücü ile patronlar içinde hem bir köprü tıpkı vakitte tıpkı vakitte bir diyalog ortamı oluşturmuş olacağız. Nitelikli işgücü nitelikli hizmet ve nitelikli eser demektir” sözlerini kullandı.