Tunus'ta 3 bin euro nakit parayla bulunan 3 İtalyan yardım görevlisi durduruldu: “Şüpheli operasyon”

Samuag

New member
Bunlar, Libya'da bir İtalyan STK'sı (Sivil Toplum Örgütü) olan Cesvi tarafından yönetilen işbirliği projeleri üzerinde çalışan üç İtalyan. Ve geçen haftadan bu yana Tunus'ta tutuklular; ellerinde Cesvi'nin Kaddafi'nin devrilmesinden sonra 2011'den bu yana bulunduğu ülkede projelere yönelik bir miktar nakit bulundururken tutuklandılar ve bu da esas olarak endişe verici. İtalya'ya geçiş yapan göçmenlere yardım: çaresiz koşullarda yaşayan erkekler, kadınlar ve çocuklar.

Tunus ve Farnesina'daki İtalyan büyükelçiliği, günlerdir Giorgia Meloni'nin kağıt üzerinde dostu olan, ancak ülkesinde otoriter bir akımın önünü açan ve ülkede otoriter bir akımın önünü açan Kais Saied'in Tunus'taki bu davasına bir çözüm bulmaya çalışıyor. Son zamanlarda yabancı STK'lar ve STK'lar ya da yurt dışından finanse edilenler üzerindeki kontroller sıkılaştırılıyor. Ancak bu son hikaye çok özeldir. İtalya Dışişleri Bakanlığı'nın bir notunda belirtildiği gibi, “üç işbirlikçi, bankacılık sistemi bir dizi sınırlamayı sürdüren Libya'da, orada faaliyet gösteren ve paraya, süreli yayın parasına ihtiyaç duyanlar için gerekli olan bir ülke olan Libya'da bazı projeler üzerinde çalışıyor. Tunus'taki geri çekilmeler”. Tunus'un ana radyo istasyonlarından birinin duyurduğu bilgiye göre, Mozaikve diğer kaynaklarda olanları yeniden kurguluyoruz.

Geçtiğimiz hafta bir araba karadan Libya'ya doğru giderken Tunus polisi tarafından durduruldu. Gemide, bazı yerel Cesvi işbirlikçileriyle birlikte üç İtalyan yardım görevlisi vardı. Devriye, ellerinde muhtemelen Cesvi'nin Libya'daki faaliyetlerini finanse etmek amacıyla 3 bin avroya karşılık gelen 10 bin Tunus dinarı nakit bulundurduğunu tespit etti. Burada örgüt (şu anda Gazze ve diğer Arap ülkelerinde de mevcut) 2011'den bu yana, çoğunlukla Sahra altı transit geçiş yapan göçmenlere yönelik yardım projeleri aracılığıyla faaliyet gösteriyor.

Bunlar resmi gözaltı merkezlerinde ve ayrıca silahlı milislerde tutuluyor, serbest bırakılmaları ve Lampedusa'ya doğru yolculuklarına devam edebilmeleri için fidye ödemeleri amacıyla köken ailelerine işkence ve şantaja maruz kalıyorlar. AB ile Tunus arasında imzalanan mutabakat anlaşması ve göçmenlerin İtalya'ya gidişinin durdurulması karşılığında Avrupa yardımı vaadinin ardından son aylarda Libya'da (ve özellikle Trablus'ta) göçmen yoğunluğu arttı. Tunus'ta faaliyet gösteren birçok STK, bu ülkenin Ulusal Muhafızlarının Sahra altı göçmenleri Libya sınırına getirmek için baskınlar düzenlediğini ve ardından onları milislere teslim ettiğini bildiriyor.

Burada Cesvi, reşit olmayan göçmenlere yardım ve gözaltı merkezlerinde tutulan yetişkinlere sağlık ve psikolojik destek konularında uzmanlaştı. OSC'nin projeleri, diğer benzer Avrupa kuruluşları gibi, genellikle Avrupa Birliği tarafından finanse ediliyor ve bu 3 bin avronun, toplamda mütevazı bir miktar olan Avrupa işbirliği fonlarından gelmiş olması muhtemel. Ancak üç İtalyan yardım görevlisi ve yine Cesvi çalışanlarından bir işbirlikçi tam da bu para için tutuklandı. Ve önleyici gözaltının ardından tutukluluk durumları Tunus'taki bir soruşturma hakimi tarafından doğrulandı.

Tunus'la İtalya Büyükelçiliği ile Dışişleri Bakanlığımız arasındaki görüşmeler hemen başladı. Basın açıklamasında belirtildiği gibi, “Farnesina, hızlı bir açıklama yapılmasına ve ilgili tüm kişilerin arzu edilen, hızlı bir şekilde serbest bırakılmasına olanak sağlamak için soruşturma yetkililerine gerekli tüm bilgileri sağlıyor”. Üst düzey bir Tunuslu yetkilinin Salı günü Roma'ya gelmesi bekleniyor ve mesele olumlu bir dönüm noktasına gelebilir. Diğer şeylerin yanı sıra, Pazartesi günü Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği'nin mutabakat anlaşması aracılığıyla vaat ettiği makro-mali yardımın bir parçası olan 150 milyon avroluk ödemeye son yeşil ışığı yaktı (aynı amaçla 900 milyon avro daha kaldı) Ancak Brüksel şu ana kadar, Başkan Saied'in şimdilik böyle bir niyeti olmadığı bağlantılı bir reform programıyla birlikte 1,9 milyar dolarlık bir kredi almak için Uluslararası Para Fonu ile Tunus anlaşmasına varılmasına bağladı. kabul).

Bu noktada geriye kalan tek soru, Saied ve çevresinin üç İtalyan yardım görevlisinin serbest bırakılmasını mı kabul edeceği, yoksa Libya'daki insani yardım projelerine aktarılacak 3 bin avro karşılığında pozisyonlarını mı donduracakları. Ve eğer bunu günümüzün en dost canlısı Avrupa ülkesi olan Giorgia'nın İtalya'sı, Kais'in arkadaşı ile yapacaklarsa. Sorun şu ki, önümüzdeki birkaç hafta içinde Tunus Parlamentosu'nun, Tunus'ta faaliyet gösteren STK'lara yönelik inanılmaz bir kontrol sağlamayı ve dış finansmanı etkili bir şekilde sınırlandırmayı amaçlayan yeni bir yasayı onaylaması bekleniyor. Ve metin, olası “dış müdahaleye” karşı komplo suçlamalarına aşırı duyarlı olan Saied tarafından güçlü bir şekilde desteklendi.

Resmi amaç, yabancı fonların “terörizmi veya kara para aklamayı” körükleme olasılığını önlemektir. Gerçek şu ki, yabancı fonlu bu STK'ların çoğu, Tunus ekonomisi için son derece zor bir aşamada, her zaman temerrüde düşme riskiyle karşı karşıya olan ve pirinç, süt ve un gibi ürünlerin geçici olarak ortaya çıktığı bir dönemde sosyal yardım sağlıyor veya ekonomik faaliyetleri destekliyor. süpermarket. . STK'larla ilgili bu tartışmanın, Cesvi ve onun üç işbirlikçisinin sırf Libya'ya para göndermeye çalıştıkları için tutuklandığı (çok farklı) hikayesine geri dönmemesi umut ediliyor; orada yıllardır bunu yapan tüm kuruluşlar bunu yapmak zorundalar. göçmenlere yardımcı olacak projeleri finanse etmek.