TÜSİAD Başekonomisti: Taban fiyata 2016’daki üzere artırım yapılacağını düşünüyorum

Professional

New member
Milyonlarca taban ücretlinin gözü kulağı minimum fiyatla ilgili yapılacak artırım oranında. Bugün, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak Bakanlar Toplantısı’nda da gündeme alınacak 2022 minimum fiyatına ait iş dünyasından da açıklama geldi. TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, “Asgari fiyata 2016’daki üzere artırım yapılacağını düşünüyorum” diye konuştu.

‘YÜZDE 25 CİVARINDA OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM’

Bloomberg HT’ye konuşan Altınsaç, şu tabirleri kullandı:

“Asgari fiyat artırımının enflasyona birtakım tesirleri olacak. Ben yüklü bir minimum fiyat artırımı yapılacağını düşünüyorum. 2016 yılındaki üzere yüzde 25 civarında olacağını düşünüyorum. Tahminen daha bile fazla olabilir. Minimum fiyat artırımı muhakkak olmadan speküle etmek hakikat değil. Ancak, minimum fiyat artırımı piyasada fazlaca konuşuluyor ve şirketler kendilerini buna bakılırsa ayarlıyor.”

Altınsaç’ın varsayımına nazaran taban fiyata 700 TL civarında bir artış gerçekleşecek. İktidar cephesinden de minimum fiyata ait yapılan açıklamalarda 3 bin 500’e çıkarılacağına yönelik sözler sıkça kullanılıyor.