Türkiye ve Suriye’de deprem, 41 binden fazla ölü. 74 yaşındaki kadın depremden 227 saat sonra kurtarıldı

Samuag

New member
6 Şubat’ta Türkiye ve Suriye’yi vuran depremde 41.000’den fazla kişinin öldüğü doğrulandı. Türk cumhurbaşkanının sözlerine göre Recep Tayyip Erdoğan ülkede 35.418 ölüm var, bunlara Suriye’de 5.814’e ulaşan ölümleri de eklemek gerekiyor. Türk içişleri bakanının hatırlattığı gibi binaları da etkileyen bir yıkım, Süleyman Soylu: “Antakya’da her iki binadan biri yıkıldı veya hasar gördü. İhmal ve sorumluluk tespitine yönelik tüm soruşturmalar en kısa sürede yapılacaktır, ancak şimdi yardım zamanı”.

Bölünmüş Suriye’nin enkazı arasında: “Yalnız kaldık, kaçmak zorundayız”

muhabirimiz Corrado Zunino tarafından

15 Şubat 2023

Hayatta kalanlar

Bu arada kurtarma ekipleri, insanları enkazdan canlı çıkarmak için Türkiye’nin bazı bölgelerinde kazı yapmaya devam ediyor. Ve günlerin geçmesi hayatta kalanları bulma ihtimalini zayıflatsa da, buluntu haberleri gelmeye devam ediyor. 74 yaşındaki kadın depremden 227 saat sonra enkazdan canlı olarak çıkarıldı. Türk basınında yer alan habere göre, adı Cemile Kekeç olan kadın, kurtarma ekipleri tarafından kurtarıldı. Kahramanmaraş, depremin merkez üssü. 42 yaşındaki bir kadın da aynı kentte saatler önce kurtarılmıştı. Kısa bir süre sonra başka bir kadın ve iki çocuğu
228 saat enkaz altında kaldıktan sonra canlı olarak çıkarıldı Antakya.

Uluslararası yardım

Uluslararası yardımlar sayesinde de devam eden operasyonlar. Türk Dışişleri Bakanı bunu hatırlıyor Mevlüt Çavuşoğlu Bosna diplomasi başkanı ile ortak basın toplantısı sırasında Elmedin Konakoviç yüzden fazla ülkenin konvoylarını gönderdiğini açıklıyor. Bazı kurtarma ekipleri geri döndü, diğerleri depremden etkilenen çeşitli bölgelere gönderildi. Bu arada Ürdün dışişleri bakanı, 12 yıl önce çatışmanın patlak vermesinden bu yana ilk kez Suriye’de, Eymen Safadibugün gitti Şam 6 Şubat’ta meydana gelen yıkıcı depremin ardından Suriye merkezi hükümetiyle dayanışma göstermek için.

Suriye Beyaz Miğferleri lideri: “İtalyan hükümeti rejime yardım gönderiyor”

muhabirimiz Corrado Zunino tarafından

15 Şubat 2023

Esad: “Tüm bölgelere yardım götürün”

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, merkezi hükümetin kontrolü dışında kalanlar da dahil olmak üzere depremin harap ettiği tüm Suriye bölgelerine insani yardım ulaştırılmasının önemini dile getirdi. 12 yıldır devam eden Suriye çatışması bağlamında Şam, ulusal toprakların sadece bir bölümünü kontrol ediyor. Depremin yoğun bir şekilde vurduğu kuzeybatı bölgeleri, Türk askeri kontrolü ve fiilen Ankara’nın işbirliği yaptığı milisler tarafından kontrol ediliyor. Esad, “Mağdurlara yardım etmek için tüm bölgelere yardım götürülmeli” dedi.

konular