Trafikteki bıçaklı hengameye üst huduttan ceza

Samuag

New member
İstanbul Beşiktaş’ta yol verme niçiniyle tartıştığı Arda İpek’i bıçakla yaraladığı teziyle yargılanan Memnun Caner Yontarkol’a, üst sondan 6 yıl mahpus cezası verildi.

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Memnun Caner Yontarkol, 3 avukatıyla katıldı. Müdahil Arda İpek’i de avukatları temsil etti.

Duruşmada görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, mütalaasının hazır olduğunu belirterek mahkemeye sundu. Okunan mütalaada, “kasten öldürmeye teşebbüs” cürmünden dava açılan sanığın yalnızca bir bıçak darbesinde bulunduğu ve aksiyonunu devam ettirmediği kaydedilerek, taraflar içinde daha evvel hasımlık bulunmadığı ve sanığın hareketinin “kasten yaralama” kabahati kapsamında kıymetlendirilmesi gerektiği aktarıldı.

SAVCI 9 YIL İSTEDİ

Mütalaada, sanık Yontarkol’un, “silahla taammüden ağır yaralama” cürmünden 3 yıldan 9 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep edilirken, haksız tahrik kararlarının uygulanmasına yer olmadığına yönelik karar alınması da istendi.

Mütalaaya karşı kelam alan müdahil avukatları, sanığın “kasten öldürmeye teşebbüs” kabahatinden yargılanması gerektiğini belirterek, mütalaaya katılmadıklarını bildirdi.

“14 AY HAKSIZ YERE TUTUKLU KALDIM”

Sanık Memnun Caner Yontarkol ise, “Herhangi bir biçimde müdahilin babasını tehdit etmiş değilim. Kimseyi de göndermedim. Bunlar temelsiz tezlerdir. Ben kimseyi ne öldürmek ne de yaralamak istedim. Hatasızım. 14 ay haksız yere tutuklu kaldım. Beraatimi talep ediyorum.” dedi.

Karar verileceği belirtilerek son kelamı de sorulan sanık Yontarkol, “Bilmeden faydalanmaya niçiniyet verdiğim için üzgünüm” sözünü kullandı.

ÜST HUDUTTAN CEZA

Mahkeme heyeti, “kasten öldürmeye teşebbüs” cürmünden dava açılan sanık Yontarkol’un hareketinin “kasten yaralama” cürmü kapsamında değerlendirildiğini belirtti.

Toplanan kanıtların sabit olduğunu aktaran heyet, cürmün işleniş biçimi, işlendiği yeri ve vakti, kabahat konusunun kıymet ve pahası, meydana gelen ziyan ve tehlikenin yükü, kasta dayalı kusurun yoğunluğu, güdülen maksat ve saike göre sanık Yontarkol’un, “silahla taammüden yarama” cürmünden 3 yıl mahpusla cezalandırılmasına hükmetti.

faydalanmanın, mağdurun hayatını tehlikeye soktuğu ve uzuvlarından birinin işlevinin zayıflamasına sebep olduğu konularını dikkate alan heyet, cezayı, “ağır yaralama” kapsamında arttırarak 6 yıla çıkardı.

“BU CİNS DURUMLARA KARŞI KATIYIZ”

sonucun açıklanmasının akabinde mahkeme heyeti lideri Utku Ercan, “silahla taammüden yaralama” hatasıyla ilgili alt sondan ayrılarak üst sondan 6 yıl mahpus cezası verdiklerini hatırlattı.

Sanığa hitaben konuşan Ercan, “Pişmanlık ortasında olduğunu düşünmüyoruz, sana takdiri indirim yapmadık ve haksız tahrik indirimden yararlanmanı uygun görmedik. Trafikte gerçekleşen bu çeşit durumlara karşı aslına bakarsanız katıyız. Trafikteki her tartışma bıçaklı arbedeye dönüşürse, her önüne gelen bıçakla işini hallederse bu ülke yaşanmaz hale gelir. Umarım bu karar buna yeltenecek insanlara ve sana ders olur.” tabirlerini kullandı.

KAPI ÜZERİNDEN BIÇAKLADI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, eğitim gördüğü İtalya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını niçiniyle Türkiye’ye gelen Arda İpek’in (22), 7 Mart 2020’de akşam saatlerinde Beşiktaş Nispetiye Caddesi’ndeki konutunun otoparkına gireceği sırada, karşı şeritten gelen şoför Keyifli Caner Yontarkol ile yol verme yüzünden tartıştıkları anlatılıyor.

Tartışmanın devamında Yontarkol’un araçtan inerek, İpek’i camı açık olan şoför kapısı üzerinden bıçakladığı söz edilen iddianamede, Yontarkol’un “haksız tahrik altında taammüden öldürmeye teşebbüs” hatasından 6 yıl 9 aydan 11 yıl 3 aya kadar mahpusla cezalandırılması talep ediliyor.