Toplum içindeki çatışma İsrail demokrasisini besliyorsa

Samuag

New member
On iki haftadır başbakanın önerdiği adalet reformuna meydan okuyan büyük halk protestosu Binyamin Netanyahu Yahudi devletinin neredeyse 75 yıllık yaşamında benzeri görülmemiş: Gösterilerin siyasi gücü ve sözlü saldırganlığı, Siyonist hareketin yüz yılı aşkın tarihi boyunca en şiddetli çatışmaları ayırt eden yıkıcı enerjiyi yeniden öneriyor ve her zaman sona eriyor. bir kazanan ve bir kaybeden ile. Çatışmayı dramatik yapan şey, karşıt kamplar için reformdan, daha doğrusu İsrail demokrasisinin kimliğinden daha değerli bir şeyin tehlikede olması gerçeğidir.

Bir yanda, hükümete liderlik edecek gelmiş geçmiş en sağcı koalisyon tarafından desteklenen ve “aşırı aşırılık” nedeniyle “aşırılıkları iyileştirmek” için Adalet sisteminde – ve her şeyden önce Yüksek Mahkeme’de – reform yapmayı öneren başbakan var. “yargıyı yasama ve yürütmeye boyun eğdirme” arzusuyla “hukuk devletinin sonu”nu ve “demokrasinin ölümü”nü tam da bu projeye mal eden protesto cephesi. “Knesset’in (Parlamentonun) Yargıtay kararlarını bir oyla reddetme olasılığı gibi kurallarla.

Başarılar ve skandallar arasında “kral” Bibi Netanyahu’nun bin yaşamı

kaydeden Enrico Franceschini

27 Mart 2023

19. yüzyılın sonunda 2.000 yıllık savaşa son vermek için yola çıkan Siyonizm gibi bir hareketin kökenindeki devrimci doğa, siyasi çatışmanın bu bütüncül kimlik özelliğinde bulunur ve kabul edilir. ataların kadim topraklarında bir İbrani Devletine hayat vermek için eski Diaspora. Hatırlamakla yetinelim, 1903’te, Theodore Herzl – modern Siyonizmin kurucusu ve 1897’de ilk Siyonist Kongre’yi kazanan siyasi lider – İngiltere’nin Uganda’da yeni devlet kurma teklifine olumlu baktı, ancak rakibi tarafından meydan okundu ve mağlup edildi Chaim Weitzman onu kendi orijinal planına ihanet etmekle suçlayan.

Yirmi yıl sonra, İngiliz mandası altında Filistin’de ilk yerleşim yerlerini yaratan Yahudi göçüyle, çatışma daha da radikal bir şekilde tekrarlandı: Bir yanda, büyük ölçüde eski Rus imparatorluğundan gelen “idealist” Siyonistler vardı. Birinin topraklarının yeniden doğuşuyla bağlantılı “yeni bir Yahudi modeli” yaratmak için Bolşevik devrimi ve diğer yanda, yalnızca Avrupa karşıtlarından sığınma ihtiyacıyla geldikleri için “oportünist” olmakla suçlanan Siyonistler vardı. Amerika başkanı olduğu yıllarda Semitizm Coolidge Kapıları göçmenlere kapattı.

1948'de İsrail devletinin ilk başbakanı David Ben Gurion. Rakibi Zeev Jabotinsky idi.

1948'de İsrail devletinin ilk başbakanı David Ben Gurion. Rakibi Zeev Jabotinsky idi.

1948’de İsrail devletinin ilk başbakanı David Ben Gurion. Rakibi Zeev Jabotinsky idi.

“İdealistler” ile “oportünistler” arasındaki çatışma, birinci döneme kadar mutlak ve topyekundu. David Ben Gurion, her ikisini de, özellikle Avrupa Nazi-faşizmin pençesindeyken, mümkün olan en kısa sürede Devlet yaratma ihtiyacını hakim kılmak zorunda bıraktı. Ancak 1948’de ilk başbakan olan Ben Gurion bile hararetli rekabet açısından daha az değildi: karşı cephedeki durumunda Zeev JabotinskyKapitalist ekonomiye sahip bir devlet hayal eden – Ben Gurion gibi sosyalist olmayan – ve aynı zamanda eski İngiliz mandasının tüm topraklarını – bugünkü Ürdün de dahil olmak üzere – genişleten revizyonist Irgun’un lideri, Ben Gurion ise bölgesel uzlaşmaları kabul etti hızla devlete ulaşmak için Araplar-Filistinliler ile.

İsrail hükümeti bölünüyor. Ben Gvir: Netanyahu adalet reformunu geri çekerse yürütmeyi deviririm

kaydeden Rossella Tercatin

27 Mart 2023

Ben Gurion’un sosyalist Siyonistlerinin paramiliter gücü olan Hagana ile Jabotinsky’nin Irgun’u arasındaki çatışma, devletin kuruluşundan kısa bir süre sonra Hagana’nın silahların inişini engellemek için Hagana’ya ateş açmasına kadar gitti. Tel Aviv’in hemen kuzeyindeki “Altalena” gemisi. Kfar Vitkin sahilinde Hagana ve Irgun arasındaki silahlı çatışmanın neden olduğu 16 ölü, bugün Siyonist harekette hala derin bir yara olmaya devam ediyor; Hareketin gücü, şimdi olduğu gibi o zamanlar da, Yahudilerin bir devlet sahibi olma hakkını hala reddeden çevredeki Arap-Müslüman dünyasındakilere karşı kendilerini savunmak için birleşme ihtiyacına öncelik veriyor.

Bu, Siyonizm’in devrimci doğasının ve diasporayı yansıtan sayısız farklı akım ve kimlikten -sosyalistler, komünistler ve revizyonistler, laik ve gözlemci, Aşkenazi ve Sefarad, Alman ve Kuzey Afrika, Galiç ve Yemen – devletin doğuşuyla birlikte siyasi hayata taşınan bu çığır açan çatışmalara hayat vermek.

Kibbutz Ein Harod, 1950'lerde Joseph Stalin'in destekçileri ve muhalifleri arasında ikiye bölündü.

Kibbutz Ein Harod, 1950'lerde Joseph Stalin'in destekçileri ve muhalifleri arasında ikiye bölündü.

Kibbutz Ein Harod, 1950’lerde Joseph Stalin’in destekçileri ve muhalifleri arasında ikiye bölündü.

Ein Harod’un 1950’lerde kibbutz’un destekçileri ve karşıtları arasında ikiye ayrılma kararından bu yana Joseph Stalin İşçi Partisi liderleri ile Likud arasındaki kontrol edilemez nefrete Menahem Başla 1982’de Lübnan’daki savaş tarafından yüceltildi, aynı partinin iki müttefiki arasında – bir nesilden fazla bir süredir mahkemede olan – engelsiz siyasi düelloya kadar Şimon Peres Ve İzak Rabin. Ve Rabin’in 1995’te kendi siyasi suikastına İgal Emirtarafından iki yıl önce Filistinlilerle imzalanan Oslo anlaşmalarına karşı çıkan bir aşırı sağcı Yaser Arafat.

Begin’in varisi ve Likud’un lideri Netanyahu, yirmi yılı aşkın bir süredir bu siyasi yaraları aşmayı başardı – en çeşitli ortaklarla ittifak kurdu – ve son seçimlerde aşırı sağı beraberinde getirdi. Itamar Ben Gvir Ve Bezalel Smotrich, Araplarla ilişkilerden Adalete cepheden meydan okumaya kadar güçlü kopuş pozisyonlarının destekçisi. Ancak hepsi bu kadar değil, çünkü bu koalisyonun son seçimlerdeki zaferinin ardında, kendilerini laik Tel Aviv’de veya büyük ölçüde Aşkenaz ve Avrupalı göçmenler tarafından kurulan kibbutzimlerde tanımayan yeni nesil İsraillilerin ortaya çıkışını görebiliyoruz çünkü onlar daha fazla. gelenekle bağlantılı, daha çok Sefarad kökenli ve Batı Şeria’daki yerleşim yerlerinde daha fazla mevcut. Bu nedenle Adalet reformu hesaplaşması, Devlet kimliği konusunda cepheden bir çatışmayı da gizlemektedir. Sürekli çatışmanın devrimci yöntemini izleyerek, kimlik ve bütünsel, demokratik bir toplumu sanki her zaman dengede bir köprü gibi desteklemek.