Thodex’in akabinde bu defa 1 milyar liralık Dogecoin vurgunu argümanı

Ethereum

New member
‘Dogecoin Mining’ isimli bir sistem üzerinden yatırımcılara 40 günde yüzde 100 kar vaat eden Turgut V. ve birlikteindeki 12 kişinin, yüzlerce kişiyi 1 milyar lira dolandırdığı sav edildi.

Zoom üzerinden daima paneller düzenleyen dolandırıcılar, Telegram uygulaması üzerinden de yatırımcılarla daima irtibat halinde olarak inanç kazandılar. Birinci 3-4 ay boyunca sistemden tertipli olarak kar sağlayan yatırımcılar ile birlikte her geçen gün yatırımcı sayısı çoğaldı, daha yüksek ölçülerde yatırımlarda bulunuldu.

Sistemin bir anda kapandığı öne sürülürken, piyasa bedeli yaklaşık 1 milyar TL olan Dogecoin ile birlikte Turgut V. ile öteki dolandırıcılara ulaşılamadı.

“SİSTEM DÖRT AY ÇALIŞTI, HİÇBİR AKSAMA YOKTU”

Bin 500 kişilik Dogecoin mağdurlarından biri olan ve 10 milyon TL ziyanı olduğunu söyleyen Ecem Ashyrova, “İlk evrede deneme hedefli 400 bin doge yatırmıştım. Kırk günlük paketler alıyorduk. Makul bir ölçünün üzerinde alım yapınca yüzde 100 kar paketi daha cazip geliyordu. Yüzde 100 kar ile 20 günde kendi yatırdığın ana parayı çekiyorsun, 20 gün daha sonrasında da ana para kadar kar çekiyorsun. Ben yatırdığım 400 bin dogeyi çektim. Bu ortada sistem dört ay çalıştı yani hiç bir aksama yoktu. Her şey hoş gidiyordu” dedi.

Deneme gayeli yatırdığı tüm coinlerin çektiğini söyleyen Ashyrova, “Adam vilayet, vilayet geziyor, toplantılar yapıyor, zoom üzerinden paneller düzenliyordu. Devamlı hoş vaatlerde bulunuyordu. Geleceğe dair hayli hoş planları vardı, kendi aygıtları vardı, üretim yaptığını söylüyordu. Ona güvenerek 4 milyon dogeyi tekrar yatırdım” diye konuştu.

“İNTİHARA KALKIŞAN ARKADAŞLAR OLDU”

Sistem kapandıktan daha sonra giriş yapamadıklarını buna karşın yatırım yapabilmelerine rağmen para çekim sürecini gerçekleştiremediklerini söyleyen Ashyrova, “Adam devamlı ortamızdaydı, sistemde art tarafta çalışmalar olduğunu ve işi büyüttüğünü söylüyordu. sonrasındasında adama ulaşmak istedik, hiç bir biçimde ulaşamadık. Telefonlarını, bütün toplumsal medya hesaplarını, her şeyini kapatmışlardı. O gün biz dolandırıldığımızı anladık” dedi.

Mağdurlar içerisinde meskenini, otomobilini satarak yatırım yapan fazlaca fazla kişi olduğunu söyleyen Ashyrova, intihara kalkışan beşerler olduğunu söylemiş oldu.

“THODEX’TEN DAHA BÜYÜK BİR DOLANDIRICILIK”

Thodex mağdurlarının da avukatı olan Sinan Keskin, Dogecoin dolandırıcılığının, mağdur ve kişi sayısına bakıldığında Thodex’ten daha büyük bir dolandırıcılık hadisesi olduğunu söylemiş oldu.

Keskin, “Toplam bin 500 mağdur var ve 1 milyar TL’lik bir dolandırıcılık kelam konusu. Gelen mağdur şikayetlerine istinaden Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na cürüm duyurumuzu yaptık. Buna istinaden örgütlü cürümler ofisi tarafınca gelen taleple mahkeme iki örgüt yöneticisi olan şahıslara yurt dışı çıkış yasağı koydu. Örgüt yöneticisi olarak evrakta 3 kişi mevcut. Öteki 9 kişi örgüt üyesi olarak yer alıyor. Örgütün hiyerarşik yapısı mucibince iki örgüt yöneticisi, bir tanesi de finanstan sorumlu olmak üzere üç tane yöneticileri bulunuyor” dedi.

NTV’yi toplumsal medyadan takip edin