TGDF’de yeni lider Demir Şarman

Professional

New member
Türkiye Besin ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) tarafınca 12 Ocak’ta gerçekleştirilen 8’inci olağanüstü Genel Şurası’nda; Lider, İdare ve Kontrol Şuralarını belirlemek için seçime gidildi. Federasyonun yeni lideri, Meyve Suyu Sanayisi Derneği (MEYED) delegesi Demir Şarman oldu.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ DALIN EN KIYMETLİ PROBLEMLERİNDEN BİRİ

Dünya Meyve Suyu Birliği (IFU) Lider Yardımcılığı bakılırsavini de yürütmekte olan Demir Şarman, Genel Şura daha sonrasında yaptığı yazılı açıklamada hem iştirakin yüksek bulunmasına birebir vakitte tüm delegelerin gösterdikleri inanç ve dayanağa teşekkür etti.


TGDF’nin yeni lideri Şarman, yüzyılın en sıkıntı devrinden geçildiği bugünlerde ele alınması gereken pek epey hususun olduğunu ve tahlil için uygun planlanmış ve tarıma dayalı bir sürdürülebilir kalkınma modeline odaklanmanın gerekliliğini vurguladı. Tarıma dayalı büyümenin lakin ihracatla sağlanabileceğini tabir eden Şarman, bilhassa pandemi daha sonrası yaşanan ekonomik, kurumsal, toplumsal, hukuksal, çevresel ve kültürel değişimlerin kararı olarak kıymet zinciri boyunca üreticiden tüketiciye tüm paydaşların durumlarının güzelleştirilmesine muhtaçlık olduğuna dikkat çekti.


Besin ve içecek bölümünün masasındaki en değerli meselelerden birinin iklim değişikliği olduğunu söyleyen Şarman, bu mevzunun besin teminatı ve üretimde sürdürülebilirlik açısından büyük riskler barındırdığının da altını çizdi.

TGDF’NİN YENİ İDARE KONSEYİ

Genel Konseyde yapılan seçim daha sonrasında yeni İdare Şurası şu biçimde:

Demir Şarman – MEYED

İsa Coşkun – SETBİR

Tülay Aktan – GİSDER

Naci Kaplan – BESDBİR

Aydın Acun – ABÜDER

Ahmet Yaşar Ötken – PDD

Kürşat Apan – ALKİDER

Sinan Altun – SİRKEDER

Muharrem Doğan – ORGÜDER


Hakan Turan – SALKONDER

Sinan Cem Şahin – MEDER

DEMİR ŞARMAN KİMDİR?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü’nden 1993 yılında mezun olan Demir Şarman, Chicago Üniversitesi’nden İşletme Yüksek Lisans derecesi aldı. İş ömrüne 1993 yılında Arthur Andersen Türkiye’de Finansal Kontrol Uzmanı olarak başlayan Şarman, 1997 yılında Finansal Kontrolör olarak Anadolu Kümesi İçecek Bölümü’ne (Anadolu Efes) katıldı.

1997-2009 yılları içinde Efes International’da CFO, Efes Bira Grubu’nda Strateji ve İş Geliştirme Yöneticisi üzere çeşitli unvanlar alan Şarman, kuruluşundan bu yana Anadolu Etap’ta Genel Müdürlük bakılırsavini yürüttü. Nisan 2019 prestijiyle Anadolu Kümesi Güç şirketlerinin sorumluluğunu da üstüne alan Demir Şarman, Temmuz 2019’dan bu yana perakende ve gayrimenkul şirketlerinden de sorumlu olan Tarım, Güç ve Sanayi Kümesi Başkanlığı bakılırsavini sürdürmektedir.


TÜSİAD, DEİK başta olmak üzere çeşitli bölüm birliklerinde ve sivil toplum kuruluşlarında bakılırsavler alarak çalışmalarda bulunan ve 12 Ocak 2022’de Türkiye Besin ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu Başkanlığı vazifesine seçilen Demir Şarman, Dünya Meyve Suyu Birliği (IFU) Lider Yardımcılığı nazaranvini de yürütmektedir.