Tayvan bir müttefikini kaybeder. Çin, Taipei ile bağlarını koparan Honduras ile diplomatik ilişkiler kuruyor

Samuag

New member
Orada Çin ile diplomatik ilişkiler kurduğunu açıkladı.HondurasGüney Amerika ülkesinin son günlerde ilişkilerinin kesilmesini resmileştirmesinin ardından Tayvan. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying’in tweet’iyle duyuru.

Pekin için bu, eski bir müttefiki Taipei’den uzaklaştıran bir zafer: Tayvan artık dünyada sadece 13 ülke tarafından tanınıyor. Taipei, Çin’i sindirme ve zorlama yöntemleri kullanarak bölgesel barış ve istikrarı tek taraflı olarak tehlikeye atmakla suçluyor.

sert sözler Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu: Geçen yılın başlarında göreve gelen Castro’nun ve hükümetinin Çin hakkında “sürekli yanılsamalar beslediğini” ve Pekin’in “cazibesinin” hiç durmadığını söyledi. Wu, “Castro hükümeti ayrıca bizden milyarlarca dolarlık devasa ekonomik yardım istedi ve Tayvan ile Çin tarafından sağlanan yardım programlarının fiyatlarını karşılaştırdı” dedi.

Wu’ya göre, Honduras dışişleri bakanı 13 Mart’ta – Castro’nun açıklamasından bir gün önce – Tayvan’a bir mektup yazarak bir hastane ve bir barajın inşası da dahil olmak üzere toplam 2,45 milyar dolar yardım istedi. hem de borç affı.

Birleşik Devletler Çin’in “arka bahçede” genişlemesi ve bunun sonucunda Tayvan’ın Orta Amerika müttefiklerinin “kaçması” hakkında endişeyle yorum yaptılar. ABD Dışişleri Bakanlığı, Çin’in “diplomatik tanınma karşılığında, nihayetinde tutulmayan sözler verdiğini” söyledi.

Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Honduras’ın kararı ne olursa olsun, ABD, Tayvan ile ilişkilerini derinleştirmeye ve genişletmeye devam edecek.”

konular