Tavuklar değil lakin yumurta meblağları uçuyor

Ethereum

New member
Son devirlerde biroldukca ana besin eserinde fiyat artışları yaşanıyor. Meyve-sebzeden, et ve süt mamüllerine kadar her eserde yükselen fiyatlar tüketicinin birinci gündem hususu pozisyonunda. Son günlerde fiyat artışı dikkat çeken bir öbür eser ise yumurta… Yumurtanın adet fiyatı üreticide 80 kuruşa dayandı.

Geçen yılın birebir devrinde 1 adet yumurtanın fiyatı 43 kuruş düzeylerindeydi. Geçen hafta itibariyle 1 yumurta üreticide 73 kuruşa satılıyordu.

Hürriyet’ten Burak Coşan’ın haberine bakılırsa Sofrasından yumurtayı eksik etmeyen vatandaş da, her gün yumurta ile yemek yapan restoranlar da kara kara düşünüyor

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Lideri İbrahim Afyon’a nazaran bunun niçini maliyet artışları.

‘MALİYETİN ALTINDA SATIYORUZ’

Uzun yıllardır yumurtacılık kesiminde sıkıntılar yaşandığını söz eden Afyon, “Bugün maliyetlerimiz epey yükseldi. Aslına bakarsınız en şeffaf kesimlerden biriyiz. Bütün girdi meblağlarını masaya koyabiliyoruz. Ambalaj, nakliye, elektrik üzere biroldukça alanda maliyetlerimiz arttı. En büyük girdi kalemini oluşturan yem meblağlarında da büyük yükseliş yaşandı. Tüm bunlar bir ortaya gelince yumurta fiyatında artış kaçınılmaz oldu. Evet, fiyatlar arttı ve bu tartışma konusu oldu lakin yumurta üreticileri hala maliyetinin altında satış yapıyor. Zira bir yumurtanın üreticiden çıkış fiyatının 1 TL olması gerekiyor. Aslında maliyetlerdeki artışa bakınca ‘yumurta meblağlarına artırım geldi’ demek komik oluyor” sözlerini kullandı.

YUMURTA TAVUKLARI KESİLDİ

Geçmiş periyotta arz-talepteki dengesizlik yüzünden fiyatların düşük kaldığını belirten Afyon, “Özellikle pandeminin ağır yaşandığı geçen yıl tüketim azalmıştı. Zira oteller, restoranlar üzere toplu tüketim yerleri kapalıydı. Yumurta depolanabilir bir eser olmadığı için satılması gerekiyor. İşte bu durum niçiniyle üretim devam ederken, tüketim azalınca fiyatlar da aşağı düşmüştü. bu vakitte ise restoranlar, kafeler, okullar, oteller daima açık… Bu yüzden satışlar da artıyor. Ayrıyeten geçen senelerda üretim fazla olduğu için ziyan eden yumurta üreticileri, yumurta tavuklarını kesti. Bu da üretimin bir ölçü düşmesine niye oldu. Üretim aslında daha olağan düzeylere geldi. Tüm bu sürece bakıldığında vatandaşın ‘yumurta meblağlarına artırım geldi’ demesi çok doğaldır fakat üreticinin diğer yapacak bir şeyi kalmadı. Yumurta meblağları artsa da hala üreticiyi mutlu edecek boyutta değil” diye konuştu.

‘VATANDAŞ BİZE REAKSİYON GÖSTERİYOR’

Büyükçekmece ve Küçükçemece’de kurulan pazar yerlerinde yumurta satan Cahit Balcı, son 1 aydır her hafta 30’lu yumurtaya 2 TL artırım geldiğini söylemiş oldu. Balcı, “Üreticide fiyat yükseldikçe biz de tutarlarımızı arttırıyoruz. Bizim 25-26 TL’ye sattığımız yumurtalar marketlerde 32-33 TL. Yaşanan Vatandaş daima reaksiyon gösteriyor, bizi suçluyor. Bizim kârımızı ise 30’lu yumurtada 2-3 TL’yi geçmiyor. Yumurtada bu periyotlarda fiyat artışı olması olağan. Zira okullar açılıyor, havalar soğuyor ve tüketim artıyor. Ayrıyeten üreticiler yumurtacı tavuklarını yeniliyorlar” dedi.