Sürat sonuna dikkat! Hangi araç nerede hangi süratle gidecek, cezalar ne kadar?

Professional

New member
Dünya genelinde genel trafik kuralları benzerlik gösterse de birtakım keskin farklar da bulunuyor. Ehliyet yaşları, sınıfları, cezalar ve hatta trafik istikametleri bile ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Çoğunlukla sağ şeritten akan trafik, Japonya, Hindistan üzere Uzakdoğu ülkelerinin yanı sıra İngiltere ve Kıbrıs’ta da karşıt istikametten akıyor.

Bu trafik akışı için özel olarak sağdan direksiyonlu araçlar üretiliyor. Sürat hudutları da ülkelere nazaran farklılık gösterebilen trafik kurallarından bir tanesi olarak göze çarpıyor. Hem Avrupa’da tıpkı vakitte Türkiye’de yakın vakitte en epeyce konuşulan trafik gündem unsurlarından birisi haline geldi. Almanya üzere ülkeler hudut olmayan yerlerde hudut koymayı hedeflerken Türkiye’de düşük görülen hudutların arttırılması planlanıyor.

20 KM/S ARTABİLİR

Geçtiğimiz ay İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, son 5 yılda trafik kazalarındaki can kayıplarını yüzde 35 oranında azalttığını vurgulamış ve otoyollarda sürat hudutlarının arttırılması için çalışmalar yapıldığını belirtmişti. Soylu, “Bizim hız kilometremiz 120’dir, ona bir yüzde 10’luk tolerans var, 132 kilometredir. Arabalar için 20 kilometreye kadar artırma yetkimiz var. Bu hususta hem yollara birebir vakitte standartlara göre karayolları ile trafik bir çalışma yapıyorlar” demişti. Almanya’da sürat sınırsız otobanlar varken İtalya ve Hollanda üzere birtakım Avrupa ülkelerinde otobanın kalitesine göre sürat sonu artabiliyor.

Hangi yollarda hangi tip araçlar için sürat sonlarının ne olduğu, hangi araçların hangi yollara girebileceği/giremeyeceği, limitleri aşmanın cezaları üzere soruların yanıtlarını derledik…


TRAFİKTE SÜRAT SONUNU AŞMANIN CEZASI NE KADAR?

Şoförlerin yapabileceği azamî sürat yola ve araç cinsine bakılırsa değişebiliyor. Sürat hududunun aşıldığı durumlarda verilen ceza ise sürat sonunun ne kadar aşıldığına nazaran farklılık gösterebiliyor. 2021 sürat hududunu aşma cezaları ise şöyle:

– Sürat sonunun yüzde 10 ila yüzde 30 aşılmasının cezası 314 TL ve 10 ceza puanı.


– Sürat sonunun yüzde 30 ila yüzde 50 aşılmasının cezası 652 TL ve 15 ceza puanı.

– Sürat hududunun yüzde 50’nin üzerinde aşılmasının cezası ise 1.340 TL ve 15 ceza puanı.


MARKALAR KENDİSİ SINIRLIYOR

KÜRESEL otomotiv pazarında teknolojiler gelişirken, kazalar giderek azalıyor. Markalar araçlara ekledikleri yeni güvenlik elemanları ile hem kazaları, tıpkı vakitte kazalardan kaynaklı mevt oranlarını düşürmek için muazzam efor sarf ediyor. Bu mevzuyu sorumluluk konusu haline getirmiş Volvo ise araçlarına kendisi sürat hududu koydu. Ürettiği araçların içerisinde şoför kusuru hariç, sıfır mevt siyaseti ile yola çıkan Volvo, yeni ürettiği araçların tümünde 180 kilometre/saat sürat sonu ile satışa sunuyor.


PLAKAYA GELEN CEZA CAYDIRMIYOR


BİLHASSA otoyollarda gişeden gişeye ortalama sürat ölçülerek yahut EDS ile uygulanan ve fotoğraf ile ikâmet adresine gönderilen cezalar kâfi caydırıcılığa sahip olmayabiliyor. Zira plakaya yazılan cezalar, şoförün farklı olabilmesi sebebiyle şoför ehliyetine ceza puanı olarak işlenmiyor. Bu da birebir trafik hatasından çevirmeye girerek yakalanan şoföre kıyasla daha az bir cezayla atlatmak manasına geliyor. 1 sene içerisinde ceza puanı 100’e ulaşan şoförlerin sürücü dokümanları 2 ay müddet ile ellerinden alınıyor ve bir daha eğitime tabi tutuluyor. Bir yıl ortasında üç sefer (100) ceza puanını dolduran şoförlerin sürücü evrakları süresiz olarak iptal ediliyor.


ÇEVRECİLER DÜŞÜK SÜRAT SONU İSTİYOR


GÜNÜMÜZ mobilite dünyasının konsantrasyonu daha düşük karbon emisyonu üzerine ağırlaşmış durumda. Almanya üzere sürat sonu olmayan otobanlara sahip Avrupa ülkelerinde ise yeni tartışma konusu hudut getirmek. Zira sınırsız sürat, sınırsız tüketim manasına geliyor. Daha yüksek yakıt tüketimi de doğal olarak araçların epeyce daha fazla karbondioksit emisyonu yaratmasına sebep oluyor. Bilhassa çevreci birlikler ve politikler hem gürültüyü birebir vakitte emisyonu yeni sürat sonları ile düşürebileceklerini ve ülke iktisadına de katkıda bulunacaklarını vurguluyorlar. tıpkı vakitte bu sınırlamalar elektrikli araçların menzilini uzatmak için de bir ön hazırlık olarak belirtiliyor.


Otoyol girişlerinde bulunan tabelalar yayaların, at otomobillerinin, bisikletlerin ve traktörlerin otoyollara giremeyeceğini gösterir.


İKİ TEKER ŞOFÖRLERİ ŞİKÂYETÇİ

MOTOSİKLET şoförleri sürat sonlarının gerekenin altında olduğu fikrini paylaşıyor. Yunanistan ve Bulgaristan üzere kimi ülkelerde de örneği görüldüğü üzere Türkiye’de motosiklerler arabalardan daha düşük sürat hudutlarına sahip. Güvenlik niçinleriyle karayollarında otobüs ve minibüsler ile tıpkı sürat sonlarına sahip olan motosiklerler kendilerinden süratli giden ticari araçlar sebebiyle tehlike yaşayabiliyor.


Motosiklet teknolojilerinin ve güvenlik ekipmanlarının da geliştiğini vurgulayan kullanıcılar, arabalarla birebir hudutlara çıkartılması gerektiğini belirtiyor. Motosikletlere özel sürat uyarısı olmaması da kimi şoförlerin arabayla birebir süratlerde giderek ceza yemesine de sebep olabiliyor.


: İlginizi Çekebilir

  • Bir vilayet daha maviye döndü… Bakan Koca aşı ihtarını bir dahaledi
  • Kritik aşama! Yerli aşı ne vakit hazır olacak? Varyantlara karşı tesirli mi?
  • Bir anda süratli yükseldiler! Elon Musk’ın tesiri ortaya çıktı