Sıhhat ve eğitime 500 milyon dolar yatırdı

Professional

New member
Medicana Kümesi olarak; 30 yıllık esaslı geçmişleri ile Türkiye’nin en büyük birinci 500 şirketi içinde yer aldıklarını söz eden Medicana Küme İdare Heyeti Lideri Dr. Hüseyin Bozkurt, sıhhat ve eğitim dallarına yaptıkları yatırımlar hakkında bilgi verdi. Eğitim ve sıhhat yatırımlarında yaklaşık 10 bin bireye istihdam sağladıklarını belirten Bozkurt, “Ülkemiz açısından son derece kıymetli iki alana odaklanıyoruz. Bunlar ‘sağlık ve eğitim’. Medicana Sıhhat kümesi olarak 14 hastane ile hizmet veriyoruz. En son toplamda 205 milyon yatırımla İzmir ve İstanbul Ataşehir’de iki hastanemizi devreye aldık. İzmir’deki hastanemiz 9 Eylül 2020’de, Ataşehir’deki hastanemiz ise 8 Mart 2021’de açıldı. İzmir’in en hayli tercih edilen hastanelerinden biri olduk. Ataşehir’deki hastanemizde de emsal bir durum var. Bu hastanemizde fazlaca önemli olayları tedavi edebiliyoruz. Yalnızca Ataşehir’den değil tüm bölgeden hastalarımız oluyor. Hastalarımızın 3’te 1’ini ise yabancılar hastalar oluşturuyor. Gelecekte bu oranın yüzde 50 düzeylerine gelmelerini bekliyoruz. İzmir Çeşme’de de butik bir hastane açmak için çalışmalara başladık. Çeşme’de yaz nüfusu 1 milyonun üzerine çıkıyor. Burada önemli bir hastane gereksinimi vardı. Bunu bakılırsarek yatırıma karar verdik. Bu yaz hastanemizi devreye almak istiyoruz. Burası da yaklaşık 20 milyon dolarlık yatırım” sözlerini kullandı.

TURİZME DE KATKI SAĞLIYORUZ

İstanbul’da Zincirlikuyu’da da bir hastane açmak için çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Bozkurt, “Zincirlikuyu haricinde İstanbul Ataköy’de de bir hastane açacağız. Türkiye’nin iki değerli lokasyonunda hastane açacak olmaktan dolayı hayli memnunuz. Bu iki hastanemizde de tıbbın biroldukca kolunu kapsayan savlı hastaneler olacak. İki hastanemizin en büyük maksatları içinde yurtdışı hastalarını ağırlamak var. İki hastanede de cironun yüzde 50’sinin yabancı hastalardan gelmesi için çalışmalar yapıyoruz. Bunun için altyapıları hazırlıyoruz. Hastane yakınlarındaki otellerle de muahede yaparak bir ortada çalışmak istiyoruz. Yalnızca sıhhate değil turizme de katkı sağlamayı hedefliyoruz. Zira sıhhat turizmi için gelenlerin yaptığı ortalama harcama olağan turiste göre kat kat daha fazla oluyor. Hastaların yanında gelen refakatçilerin de harcamaları çok yüksek oluyor. İki hastanenin toplam yatırım maliyetleri ise 200 milyon doları aşıyor” formunda konuştu.

HEPSİ YATIRIMA DÖNDÜ

Son 3-4 yılda sıhhat ve eğitim kesimine yaklaşık 500 milyon dolar yatırım yaptıklarının altını çizen Bozkurt, şunları söylemiş oldu: “Yaptığımız yatırımlar bu konjonktürde Türkiye için fazlaca manalı sayılar. Ne kadar kazandıysak bunu daima yatırıma dönüştürdük. Bundan memnunluk ve gurur duyuyoruz. Türkiye’nin yatırıma, istihdama gereksinimi var. Kümemizde 10 bin kişi çalışıyor. Birçok üniversite mezunu, Türkiye’nin kıymetli isimlerine istihdam sağlamış oluyoruz. Her meslek kutsaldır lakin ben eğitim ve sıhhati başka bir yere koyuyorum. Sıhhat insanın geleceğine, eğitim ise insanların ömrüne dokunuyor. Sarsıntılarda, sellerde, afetlerde sağlıkçılar büyük değer taşıyor. Eğitimde de bu biçimde. Okullara gittiğimde çocukların cıvıltısını duyar duymaz memnun oluyorum. Buradan mezun olan çocuklar ülke için faydalı birer birey olduklarında daha ne istenebilir ki. Eğitim benim 30 yıllık sevdamdı ve bu alanda yatırım yapabilmek hayli başka bir sevinç kaynağı.”

‘HEDEFİMİZ 100 KAMPUSA ULAŞMAK’

2018 yılında Medicana Eğitim Grubu’nu kurarak MBA Okulları ile eğitim kesimine giriş yaptıklarını anlatan Hüseyin Bozkurt, “2019 yılında da Fenerbahçe Üniversitesi’ni akademik dünyaya kazandırarak, eğitim dünyasındaki yerimizi sağlamlaştırdık. MBA Okulları’nın seyahatine; 2018-2019 eğitim öğretim yılında, İstanbul Beylikdüzü ve Ankara Eryaman’da bulunan iki yerleşkedeki 250 öğrenci ve 50 çalışan ile başladık. Çabucak akabinde 2019 yılında İstanbul Çamlıca yerleşkesi faaliyete geçti. Tüm dünyayı tesiri altına alan ekonomik, toplumsal ve toplumsal açıdan pek güçlü geçen pandemi devrine rağmen kuvvetli büyümemizi sürdürdük. 2021 yılında Bursa’da Özlüce ve İstanbul’da Kurtköy, Ümraniye, Halkalı-Atakent yerleşkelerinin yatırımını tamamlayarak 10 kampusa ulaştık. Amacımız 100 kampusa çıkmak. Bunların ortasında franchislar da olabilir. daha sonrasında da yurtışına açılmayı hedefliyoruz. Gayemiz burada çocukların fazlaca âlâ bir yabacı lisan öğrenmesi, âlâ bir eğitim alması. Yalnızca derslerinin yeterli olmasını hedeflemiyoruz, çocuğun yeteneklerine bakılırsa gelişmesini istiyoruz. Çok düzgün ressamlar, edebiyatçılar ya da müzisyenler çıkacak okullarımızdan” diye konuştu.