Şanlıurfa’da hobi olarak başladı! Genç teşebbüsçü artık taleplere yetişemiyor

Professional

New member
Kent merkezine 20 kilometre uzaklıktaki kırsal Gülveren Mahallesinde yaşayan Lisan (29), bir süre farklı vilayetlerde inşaat işlerinde çalıştı. Bu süreçte bir arkadaşından gördüğü hindi yetiştiriciliğini mahallede uygulamaya karar veren Lisan, memleketine dönünce hobi maksadıyla 30 hindi alarak üretime başladı.

vakit içinde hayvan sayısını artıran Lisan, Tarım ve Orman Bakanlığının “Genç Çiftçi Projesi”nden yararlanarak aldığı dayanak ile tesisini büyüttü. Lisan, üretimin her sene arttığı tesiste sayı bu yıl 5 bin hindiye ve yaklaşık 50 bin civcive ulaştı.

: İlginizi Çekebilir

• Kahramanmaraş’ta tespit edildi! Dünya tıp literatüründe birinci hadise: Koronavirüs…
  • Hile turnikede son buldu! Passolig gözaltıları
  • Çok konuşulacak aşı itirafı! Aylar daha sonra deklare etti
“ÖNÜMÜZDEKİ YIL ÜRETİMİ 2 KATINA ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUM”

Genç teşebbüsçü Yasin Lisan, AA muhabirine, ürettiği hindileri et olarak Türkiye’nin dört bir köşesine gönderdiğini, taleplere yetişemediğini söylemiş oldu. Bölgenin kanatlı hayvan yetiştiriciliği için fazlaca uygun olduğunu söz eden Lisan, “İl genelinde hindi ve çeşitli kanatlı hayvan üretimini yaygınlaştırmak hedefiyle çalışmalar yürütüyoruz.” dedi.

Şanlıurfa’nın kanatlı hayvan üretiminde kelam sahibi olması için dayanak beklediklerini aktaran Lisan, “İlimizde üretim yapan irili ufaklı üreticimiz bulunuyor. Hindi mevcudum 5 bine çıktı, yaklaşık 50 bin civciv üretiyoruz. Takviye verilmesi halinde önümüzdeki yıl üretimi 2 katına çıkarmayı hedefliyorum.” diye konuştu.

Lisan, yetiştirdiği hindileri başta İstanbul ve Ankara olmak üzere, Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerindeki biroldukça ile gönderdiğini lisana getirerek, hindi yetiştiriciliğinin zahmetli bir iş olduğunu, şu an 10 bireyle yetiştiriciliğe devam ettiklerini belirtti.

“BU BÖLÜMDE BÜYÜMEYİ HEDEFLİYORUZ”

“Şanlıurfa tarım ve hayvancılık kenti. Burada her şey bol, havası, toprağa yeterli. Meralar kanatlı hayvanların yetişmesi için epeyce düzgün. Burada tarım eserleri fazlaca olduğu için doğal yem bulmakta zorlanmıyoruz. Ürettiğimiz hindilere buğday, arpa, mısır, ot ve yeşillik veriyoruz. Fabrika yemlerini vermediğimiz için etleri de fazlaca lezzetli oluyor.” diyen Lisan, hayvanları meralarda ve tarlalarda doğal eserlerle beslediklerini vurguladı.

Lisan, “Hindi meblağları bu sene uygun gidiyor. İnşallah bereketli bir yıl yaşarız. Üretimimizi her geçen yıl artırmaya çalışıyoruz. Takviye verilmesi halinde bu tıp işletmelerin sayısı artacaktır.” diye konuştu.

Kanatlı hayvan üretiminin avantajlı olduğunu, kısa müddette yetiştirip satma imkanı bulunduğunu anlatan Lisan, “Burada 5 dönümün üstündeki bir alanda tesis yaptım. Bu kesimde büyümeyi hedefliyoruz. Üniversitemiz ile Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğümüzün dayanak sunmaları halinde bu işi biraz daha profesyonel olarak yapabiliriz. Bu dala talep fazlaca. Çiftçilere hindi üretimini tavsiye ediyorum.” tabirlerini kullandı.