Rusya Uydu Patlattı, Uzay İstasyonundaki Astronotlar Saklandı!

  • Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Rusya Uydu Patlattı, Uzay İstasyonundaki Astronotlar Saklandı!
Memleketler arası Uzay İstasyonu‘ndaki yedi kişilik mürettebat, Rusya’nın gerçekleştirdiği bir uydu vurma testi niçiniyle ortaya çıkan uzay enkazının potansiyel bir tehdit yaratması niçiniyle hemen Memleketler arası Uzay İstasyonu’na kenetlenmiş bir uzay aracına sığınmak zorunda kaldı.

Rusya’nın uzaydaki artık kullanılmayan bir uydusunu vurup parçalamasından daha sonra Memleketler arası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar SpaceX Crew Dragon ve Soyuz uzay araçlarına saklandılar.

Uydu vurma testi geçtiğimiz Pazartesi günü ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü tarafınca kınandı. Ned Price gazetecilere verdiği demeçte, “Rusya Federasyonu, kendi uydularından birini bir füze ile pervasızca vurdu” dedi ve ekledi: “Bu çeşit denemeler, Memleketler arası Uzay İstasyonundaki astronotlar ve kozmonotların yanı sıra öbür beşerli uzay uçuşu faaliyetleri için riski artırıyor.

Testten kaynaklanan enkaz bulutu, 2007’de gerçekleştirilen ve senelerca düşük Dünya yörüngesinde kalan bir Çin silah testinin geride bıraktığı buluta misal olabilir. Memleketler arası Uzay İstasyonu daha geçen hafta 2007’de yapılan bu testten dolayı uzayda başıboş dolaşan bir enkaz kesimi ile çarpışmamak için hareket yapmak zorunda kalmıştı.