Reuters: Erdoğan dövize endeksli TL mevduatı için telaşlı

Professional

New member
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin dövize endeksli TL mevduatı hesabına yönelik çelişkili açıklamaları başları karıştırdı. Nebati, 23 Aralık gecesi çıktığı NTV ekranında, “Ben yükseltmedim ben de düşürmedim, piyasa kendi kendine oynuyor. “Efendim Merkez Bankası ya da Hazine üzerinde niçin müdahalede bulundunuz?” Türkiye olayları oturup izleyecek, elindeki bütün enstrümanları olumlu istikamette kullanmayacak kadar maharetsiz bir ülke mi? Türkiye gereksinimi olan her türlü enstrümanı kullanır.” kelamlarıyla çok artan dövize müdahale edildiğini açıklamıştı.


Nebati 15 Ocak tarihindeki son açıklamasında dövize hiç bir biçimde müdahale etmediklerini söylemiş oldu. Nebati, “20 Aralık akşamı hiç bir biçimde Türkiye Cumhuriyeti olarak döviz kuruna müdahale etmedik. Zira 20 Aralık akşamında Türkiye’nin en kuvvetli, en prestijli, en emniyetli, lafına sadık 19 yıllık muvaffakiyetinin da üzerinde kelam ve hitaba başlayan bir Cumhurbaşkanımız vardı. Beşerler ona inandılar gittiler ve bozdurdular” dedi. Nebati, günde ortalama 10 milyar liranın sisteme girdiğini ve şimdiye kadar dövize endeksli mevduat hesabının büyüklüğünün 131 milyar lirayı aştığını söylemiş oldu.


REUTERS: ERDOĞAN DÖVİZE ENDEKSLİ MEVDUAT HESABINDAN KAYGILI

Reuters, AK Partili kimi kaynaklara dayandırdığı tahlil haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati konusunda telaşlı olduğunu‘ öne sürdü.

Bakan Nebati’nin portresine yer verilen haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dövize endeksli mevduat hesabının bilgilerinın halka gereğince anlatılamadığını düşündüğünü argüman etti. Haberde ayrıyeten, bir iş insanına dayanarak, Nebati’nin geçmişte katıldığı bir görüşmede ‘Türkiye’ye yatırım için gelen üst seviye isimlerin sorularına cevap vermeyerek çocukluk öykülerini anlattığı kelam konusu şahısların herhangib bir yatırım yapma sonucu almadan ülkeden ayrıldığı‘ eleştirisi yer aldı.


“GÖZLERİME BAKAR MISINIZ?”

Reuters portre haberine, Nebati’nin TRT yayınında sarf ettiği “Rakam vermeyeyim artık. Gözlerime bakar mısınız? Ne görüyorsunuz gözlerimde?” kelamlarını aktararak başladı. Haberde bu kelamlar ‘karakteristik biçimde sıra dışı’ diye nitelenirken, “58 yaşındaki bakan, Erdoğan’ın kabinesindeki en görünür işe gelmesinden altı hafta daha sonra, enflasyondan ABD Merkez Bankası’na uzanan bir dizi mevzuda piyasaları şaşkına çevirdi” denildi. Reuters, Nebati’nin ‘Fed’i beş ailenin yönettiğine’ dair savına da abonelerine servis ettiği haberde yer verdi.


+++

“MUHALEFET ELEŞTİRİYOR AK PARTİ DE KAYGI VAR”

Nebati’nin “Ortodoks siyasetleri bir tarafa koyduk. Artık heterodoks siyasetler var. Bunu yaparken de eklektik olmayı sürdüreceğiz” kelamlarının de aktarıldığı haberde, yeni bakanın muhalefetteki siyasetçiler ve ekonomistler tarafınca eleştirilmekle kalmayıp, AK Parti ortasında de tasa yarattığı öne sürüldü. Haberde, “Hükümete yakın kimi kaynaklar bile kaygı beyan ederek, Türkiye’nin bu biçimdesine çalkantılı bir vakitte daha piyasa dostu bir isim seçebileceğini söylüyor” sözleri kullandı.

“ERDOĞAN DÖVİZE ENDEKSLİ MEVDUAT HESABININ GEREĞİNCE ANLATILAMADIĞINI DÜŞÜNÜYOR”

AK Partili bir vekil de, Reuters’la söyleşisinde, Erdoğan’ın, kur muhafazalı mevduatın Nebati ve hükümet tarafınca bir bütün olarak tarafınca gereğince izah edildiğine inanmadığını ve bu planın TL’yi güçlendirmiş bulunmasına karşın birinci etkisinin yavaşlaması niçiniyle telaşlı olduğunu söylemiş oldu.

Reuters, kelam konusu portre haber için Nebati’ye ulaşamadıklarını, Hazine ve Maliye Bakanlığı sözcüsünün de sorulara cevap vermediğini yazdı.

“NEBATİ’NİN BUNU HAK ETTİĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM”

AK Parti’den üst seviye bir yetkili ise Nebati’nin ‘küresel iktisadın güç bir yerde olduğu bir periyotta bakılırsave geldiğini’, yeni düzenlemeler yaptığını, Erdoğan’la yakın çalıştığını ve ‘TL’nin çöküşünü durdurduğunu’ söylemiş oldu. İsmi açıklanmayan yetkili, “Bazı karamsar yorumlar yapılıyor ve ben, Nebati’nin bunu hak ettiğini düşünmüyorum” dedi.

“ÇOCUKLUK ANILARINI ANLATTI”

Öte yandan, Reuters’ın haberinde, Berat Albayrak’ın bakan yardımcısı olduğu devirde Nebati’yle bağları olan bir iş beşerinin yorumlarına da yer verildi. İsmi açıklanmayan iş insanı, Nebati’yi ‘dışa dönük ve fazlaca az direkt iktisat eğitimi almış olan bir öykü anlatıcısı‘ diye niteledi.

Kaynak, Nebati’nin bakan yardımcılığı periyodunda, Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen yabancı yöneticilerle toplantılara kimi vakit Albayrak yerine katıldığını söylemiş oldu. Kaynak, bu toplantılardan birinde Nebati’nin ‘bir yöneticinin sorularını yanıtlamaktan kaçındığını ve bunun yerine çocukluğundan kıssalar anlatmaya başladığını‘ öne sürdü. Buna göre, kelam konusu yönetici ‘hiç bir yatırım taahhüdünde bulunmadan görüşmeden ayrıldı‘.