Rekabet Heyeti Lideri’nden ceza verilen tedarikçi firmalarla ilgili açıklama

Ethereum

New member
Rekabet Şurası, zincir marketlere yönelik soruşturmanın ikinci ayağında 13 tedarikçi firmaya 878 milyon lira para cezası verdi.

Rekabet Heyeti Lideri Birol Küle, soruşturmanın kararına ait değerlendirmelerde bulundu.

Küle, “Yapılan yerinde inceleme ve tahliller bizleri maalesef hem alt pazar olan organize perakende ve özellikle büyük ulusal süpermarket zincirlerin tıpkı vakitte üst pazarda değerli markaları denetim eden ekonomik ünitelerin dahil olduğu birbirine paralel kartel yapılanmalarına götürdü” dedi.

İlk belgede 5 büyük ulusal zincir marketin hem kendi ortalarında koordine ettikleri birebir vakitte üst pazardaki bir tedarikçinin uyuma dahil olduğu iki taraflı bir kartel yapılanmasının kelam konusu olduğunu hatırlatan Küle, “İkinci belgemizde bu yapıyı genişleterek tamamlayan 13 farklı ‘topla-dağıt karteli’ dediğimiz tipte kartel yapılanması daha olduğunu gördük” diye konuştu.

Rekabet Şurası Lideri Birol Küle

KARTELİ BOZANA YAPTIRIM

“Topla-dağıt karteli” olarak nitelendirilen yapılanmaların rekabetçi düzeyin üzerindeki fiyatlarda anlaşıp bunu sürdürdüğünü belirten Küle, şunları kaydetti:

“Kartellerin uzun müddet stabil kalabilmesi için rakiplerin birbirini çok maliyetlere katlanmadan izleyebilmeleri ve fiyat kırarak satışlarını artırmak isteyen yani karteli bozan üyelerine yaptırım uygulayabilmesi gerekir. Bunu en az maliyetle yapabilmelerinin bir yolu da rutin ticari bağlantıları ve irtibatları bulunan bir ‘hub’ı kullanmaktır. Şayet hem ‘hub’ tıpkı vakitte ‘spoke’lar karteli kendi faydalarına görürse dikey alakaları kullanarak genel meblağların tüm piyasada yüksek kalmasını garantileyeceklerdir. Yani ‘hub and spoke’ dediğimiz kartel tipini sürdürmek, standart bir karteli sürdürmekten daha kolay ve faal oluyor.”

“DÜNYADA 20 YILLIK KARTELLER VAR”

Bu kartel tipini dünya örneklerine paralel biçimde ülkede de görmüş olduklarını vurgulayan Küle, şu değerlendirmede bulundu:

“Belçika, Kanada, İngiltere dahil bir epeyce ülkede bir daha bizim belgelerimizin kapsamına misal evrakların yanında farklı dallarda önemli ve 15-20 yıllık dönemlere varan kartel yapılanmaları tespit edilmiştir. Bunların kimileri da pişmanlık kuruluşuyla otoriteye duyurulmuştur.”

Küle, birinci soruşturmada toplam cirolar üzerinden ceza uygulanan zincir marketlerin hukukun “aynı aksiyonun iki sefer cezalandırılmaması” prensibi gereği bu evrakta ceza almadığını belirtti.